Wieczór poezji Anny Achmatowej zorganizowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Na spotkanie przyjechał tłumacz twórczości wybitnej rosyjskiej poetki Zbigniew Dmitroca oraz profesor Petar Sotirow. - Dzisiejszy wieczór poetycki jest trzecim takim wydarzeniem zorganizowanym przez naszą szkołę. W ubiegłym roku nasza uczennica, Barbara Grzywna, brała udział w konkursie poświęconym twórczości Anny Achmatowej, gdzie zdobyła wyróżnienie. Razem z nauczycielką języka rosyjskiego Barbarą Dziurzyńską przygotowywałyśmy naszą uczennicę do tego konkursu. Twórczość poetki zachwyciła mnie i pomyślałam, że warto zorganizować wieczór jej poświęcony. Twórczość jest ona bardzo różnorodna - zarówno tematycznie jak i stylistycznie. Poetka w swoim życiu zmagała się z terrorem stalinowskim, mimo wszelkich przeciwności nie poddała się. Pokazała bunt przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi, jak również bunt przeciwko wszelkiemu zniewoleni człowieka - mówi Dorota Balicka, nauczycielka historii w ZSZiO i główna organizatorka wieczoru poetyckiego.
Twórczość poetki prezentowali uczniowie oraz zaproszeni goście: biłgorajski bard Marek Król oraz biłgorajscy poeci: Ewa Bordzań, Ewa Hebe-Lembryk i Piotr Kupczak. Zaproszeni zostali także goście, którzy opowiadali o twórczości Anny Achmatowej: tłumacz Zbigniew Dmitroca. Profesor Petar Sotirow opowiadał o związkach poetki z Bułgarią, natomiast profesor Anna Remiszewska mówiła o wierszach rosyjskiej poetki w kontekście twórczości Ireny Tuwim.
- Anna Achmatowa należy do najwybitniejszych rosyjskich poetów XX wieku. Ponad 50-letnia twórczość jest niezwykle różnorodna. Była to zarówno wielka poetka miłości, ale stworzyła także wiele utworów elegijnych, dużo liryki obywatelskiej. Jej twórczością zainteresowałem się jeszcze, gdy chodziłem do Liceum Plastycznego w Zamościu. W ówczesnych czasach była ona cenzurowana i ukazywały się jedynie niewielkie zbiory jej wierszy - mówi tłumacz Zbigniew Dmitroca, który twórczość poetki przekłada na język polski od początku lat 80-tych.
Anna Achmatowa żyła w latach 1889-1966. Tworzyła w nurcie modernizmu. Jej poezja jest pozbawiona wieloznaczności, metafor i symboliki, w realistyczny sposób traktuje o świecie i życiu codziennym. Z powodu poruszania w twórczości tematów politycznych, jej utwory przez wiele lat były zakazane w ZSRR.