Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.11.27 17:47 | aktualizacja: 2017.11.27 18:06

"Wróciliśmy do tego co było"

Tak wprowadzoną niespełna trzy miesiące temu reformę oświaty podsumował dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński. O pierwszych wrażeniach i przemyśleniach związanych z reformą rozmawiano w poniedziałkowe popołudnie, 27 listopada. Na spotkanie z udziałem lubelskiej kurator oświaty Teresą Misiuk zaprosił poseł Piotr Olszówka.
"Wróciliśmy do tego co było"
"Wróciliśmy do tego co było"

W bieżącym roku szkolnym weszła w życie reforma systemu edukacji, która przywróciła m.in. ośmioklasową podstawówkę, czteroletnie liceum i zlikwidowała szkoły gimnazjalne. Wprowadzono też trzyletnie szkoły branżowe, dwuletnie szkoły branżowe II stopnia, trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy oraz szkoły policealne.

Od wprowadzonych zmian właśnie mijają trzy miesiące. Czas więc na pierwsze wnioski. - Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym postanowiłem zorganizować spotkanie z kurator oświaty, by przybliżyć zagadnienia związane z reformą. Do mojego biura trafiały pytania zarówno od nauczycieli, jak i innych zainteresowanych tematem osób, dlatego uznałem, że konieczna jest dyskusja w szerszym gronie. Jeszcze podczas kampanii wyborczej była mowa o szeroko rozumianej reformie oświaty, jako partia rządząca wprowadziliśmy szereg zmian w systemie oświaty. Z pewnością jest jeszcze wiele pytań związanych z tym zagadnieniem - powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl poseł Piotr Olszówka, inicjator spotkania.

W spotkaniu udział wzięli lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński. Obecni byli też samorządowcy z terenu powiatu na czele ze starostą Kazimierzem Paterakiem. Nie zbrakło nauczycieli, dyrektorów szkół i pracowników wydziałów edukacji.

- Chętnie przyjęłam zaproszenie na dzisiejsze spotkanie, bo to świetna okazja by podzielić się kilkoma informacjami, które pokazują skutki i konsekwencje wprowadzonych zmian - mówiła kurator Teresa Misiuk i dodała: - 1 września 2017 roku rozpoczęło się wdrażanie zmian w systemie polskiej oświaty. Znaczna część dyskusji dotyczyła zatrudnienia nauczycieli, pracowników oświaty. Były obawy co do znacznej ilości zwalnianych osób. My mówiliśmy, że takiego zagrożenia nie ma i dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że te przewidywania znalazły potwierdzenie. A dane czerpiemy z Systemu Informacji Oświatowej, które przekazują dyrektorzy szkół i samorządowcy.

Kurator podkreśliła, że ilość uczniów na terenie woj lubelskiego (w porównaniu rok do roku - dane za rok szkolny 2017/2018) zmniejszyła się o 4035, to ok. 10 szkół liczących po 400 uczniów. O 360 zwiększyła się za to ilość oddziałów w szkołach. Ogólna liczba etatów nauczycieli zwiększyła się o 821, więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem jest też nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze. Zmniejszyła się liczba etatów niepełnych. - Wyraźnie widzimy więc, że to czego się obawiano absolutnie się nie spełniło - podsumowała kurator.

- Wróciliśmy do tego co było - stwierdził za to dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński i podkreślił, że zmiany są pozytywne. - Przede wszystkim dla organów prowadzących i dyrektorów szkół wróciły rejony wizytatorskie, co zapewnia lepszy nadzór. Każdy ma swojego wizytatora, z którym można na bieżąco wymieniać uwagi. Nie zawsze musi odbywać się kontrola, czasem wystarczy rozmowa, podczas której znajduje się rozwiązanie problemu, na czym każdy tylko zyskuje - mówił dyrektor Zieliński.

Pozytywnie na temat wprowadzonych zmian wyraża się dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1. - Wdrażanie reformy oceniam pozytywnie, jestem absolutnie za tymi zmianami. Testowany już system 8+4 sprawdził się i warto było do tego wrócić - powiedział dyrektor Kurzyna. Zaznaczył też, że nie będzie problemu z przyjęciem większej ilości uczniów, gdyż starsza młodzież będzie uczyć się w budynku dotychczas będącym siedzibą gimnazjum. - Gdyby nie ten lokal byłby problem - dodał Marian Kurzyna. Większych problemów z wprowadzeniem reformy nie miało Starostwo Powiatowe. - Nauczycieli wygaszanego gimnazjum zagospodarowaliśmy w innych placówkach, kilku odeszło na emerytury. Wykorzystujemy też sam budynek i nie ma obaw, że będzie ona stał nieużytkowany - mówi starosta Kazimierz Paterak.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4661
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login/e-mail i hasło:
Login/e-mail:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
047-99f
~ obserwując   Sami to wprowadzili jako AWS ( za ministra Handke) i ta sama opcja zlikwidowała.
28 listopada 2017
+4
-1
949-b13
~ aa   wróciliśmy do tego co było-komuno wróć stało się faktem..
28 listopada 2017
+3
-3
f8e-7c4
~ bq   Komuna zawsze dobrze się czuła w szkołach .Pamiętam te czasy jak nauczyciele przodowali na 1maja z czerwonymi szturmówkami a płyta był num 1
27 listopada 2017
+11
-1
421-515
~ Łukasz   Co robi Radny KRĘT na zebraniu. GŁOSOWAŁ ZA JÓZEFEM DECHNIKIEM i sprzeciwia się PiS.
TYLKO A. Łęcki głosował przeciw Honrowy dla Miasta JÓZEF "Stalin" Dechnik - NKWD
Po co go wpuszczacie na zebrania działaczy "Bolków" SB
27 listopada 2017
+5
-7
053-ff3
~ czyli powrót do korzeni jednak komuna   powróciła samo stwierdzenie ".... wróciliśmy do tego co było ...." , i stwierdzenie jednego z polityków że ,pis działa na rzecz putina jest jak najbardziej prawdziwe. jeszcze tylko poczekamy kiedy obowiązkowe lektury to będą działa lenina ,marksa i engelsa
27 listopada 2017
+16
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
dzisiaj, 15:31 Jożefów
Mieszkanka Józefowa skończyła 100 lat
Najstarsza mieszkanka miasta i gminy Józefów Marianna Biszczanik skończyła 100 lat. Z tej okazji rodzina jubilatki zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła m.in. przedstawicieli władz samorządowych.
w sobotę, godzina 09:24 Okrągłe
Największa impreza plenerowa w gminie już w niedzielę
w niedzielę, godzina 16:29 Tereszpol-Zaorenda
Zacięta rywalizacja strażaków [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w środę, godzina 16:49 Biłgoraj
Ocalony zabytek po 86 latach wraca do Biłgoraja
Po blisko 86 latach do Biłgoraja wraca zabytkowa Tora, pochodząca z miejscowej synagogi, uratowana tuż przed spaleniem świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Cenny zabytek została odzyskany dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
dzisiaj, 15:22 Region
Groźny wypadek na DK74. Wśród uczestników mieszkaniec powiatu
w piątek, godzina 09:36 Powiat
Polowanie na dziki w powiecie. Jest decyzja o odstrzale 197 zwierząt
w czwartek, godzina 09:31 Gmina Łukowa
Katastrofa samolotu podczas akcji gaszenia pożaru. Jest wstępny raport
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu gaśniczego Dromader, do której doszło 5 maja podczas akcji gaszenia pożaru Puszczy Solskiej. W zdarzeniu zginął pilot maszyny, kapitan Andrzej Gawron.
w niedzielę, godzina 08:38 Gmina Frampol
Tour de Pologne Women przejedzie przez Ziemię Biłgorajską
dzisiaj, 09:10 Powiat
Ponad 800 gospodarstw z powiatu biłgorajskiego pod lupą GUS
w czwartek, godzina 14:11 Biłgoraj
Docenieni za służbę i walkę z pożarem Puszczy Solskiej. Lista odznaczonych i awansowanych strażaków
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 26 maja w Łukowej, uhonorowano strażaków za wzorową służbę oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas pożaru Puszczy Solskiej. Poniżej publikujemy listę druhów z powiatu biłgorajskiego wyróżnionych podczas uroczystości.
w niedzielę, godzina 21:44 Biłgoraj
Koncert jubileuszowy i potańcówka "pod chmurką"
dzisiaj, 14:08 Lubelszczyzna
18 wypadków, 1 ofiara śmiertelna i 24 rannych
26 maja 2026 Łukowa
Powiatowy Dzień Strażaka. Wręczono podziękowania za walkę z pożarem Puszczy Solskiej [NOWE ZDJĘCIA]
We wtorek, 26 maja, w Łukowej zorganizowano Powiatowy Dzień Strażaka. W wydarzeniu uczestniczyli strażacy z całego kraju, przedstawiciele służb oraz administracji rządowej. W programie znalazło się także wręczenie podziękowań osobom zaangażowanym w akcję ratowniczo-gaśniczą w Puszczy Solskiej.
w sobotę, godzina 09:00 Podnoszenie ciężarów
Wicemistrzyni Polski z Biłgoraja
w sobotę, godzina 11:03 Turobin
Konkurs na dyrektora szkoły
31 maja 2026 Biłgoraj
Biłgoraj świętuje Dzień Dziecka 2026 [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 31 maja w samo południe na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury rozpoczął się Biłgorajski Dzień Dziecka 2026. W programie znalazły się liczne atrakcje dla dzieci i rodzin, w tym animacje, warsztaty, pokazy służb mundurowych oraz występy artystyczne.
w niedzielę, godzina 09:19 Powiat
12 miejscowości bez prądu, na liście Biłgoraj
w niedzielę, godzina 12:53 Biłgoraj
Biegacze opanowali leśne trasy
25 maja 2026 Łukowa
Zamiast odpoczynku po maturach - walka z żywiołem. Młodzi druhowie OSP docenieni
Mimo trwających egzaminów maturalnych ruszyli do walki z żywiołem. Druhowie OSP uczestniczący w akcji gaśniczej w Puszczy Solskiej zostali uhonorowani przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej i MSWiA.
30 maja 2026 Biłgoraj
Wielki sukces uczennicy z Biłgoraja
w czwartek, godzina 11:50 Biłgoraj
Boże Ciało 2026. Tłumy wiernych na procesjach [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 15:25 Okrągłe
Turniej Wsi przyciągnął tłumy [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
W niedzielne popołudnie 7 czerwca mieszkańcy gminy Biłgoraj oraz goście spotkali się w Okrągłem, gdzie odbywa się Turniej Wsi. Tegoroczna edycja wydarzenia, które otwiera sezon imprez plenerowych w gminie, przebiega pod hasłem "Na góralską nutę".
w piątek, godzina 16:19 Aleksandrów
Jest nowy zastępca wójta
dzisiaj, 08:38 Powiat
Nasi samorządowcy z odznaczeniami i medalami
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball