Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.11.20 08:35

Biesiada dla ducha

W minioną niedzielę, 19 listopada, Biłgorajskie Towarzystwo Literackie zaprosiło na 13. Biesiadę Literacką "Słowa i pieśni". Tradycyjnie zaprezentowano nowy numer rocznika "Aspekty" oraz wręczono nagrody w konkursie "O Łabędzie Pióro".
Biesiada dla ducha
Biesiada dla ducha

W niedzielne popołudnie biłgorajscy literaci spotkali się na corocznej biesiadzie "Słowa i pieśni". Wszystkich zgromadzonych w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury powitał prezes BTL Marek Szubiak. "Słowa" w tegorocznej biesiadzie poświęcono twórczości Stanisława Mazura, zmarłego w tym roku współzałożyciela i członka BTL.

- Twórczość Stanisława Mazura łączyła się ściśle z jego przeżyciami oraz wydarzeniami jakie towarzyszyły mu w życiu. Ukształtowana w ten sposób wrażliwość stała się z czasem bodźcem do twórczości literackiej. - wspomnienie przedstawił Piotr Flor. - Próżno szukać w jego twórczości fikcji literackiej, bowiem był realistą. Tematyka utworów wiązała się głównie z historią Biłgoraja, z okresem walk o wolność z hitlerowskim okupantem oraz działalnością w Armii Krajowej i Podziemnym Państwie Polskim. - mówił.

Z okazji ustanowienia roku 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego, kolejną część spotkania poświęcono marszałkowi Piłsudskiemu. Postać marszałka jako zwykłego człowieka z wadami i słabościami, ale i zaletami, przedstawił Marek Szubiak.

Kolejnym punktem wieczoru był spektakl "Teatru Wyobraźni". Przy świetle znicza członkowie BTL przedstawili słuchowiska pt. "Mówiąc o Marszałku" oraz "Kwadratowe Słońce". - Spektakl ma otworzyć naszą wyobraźnię za pomocą płomienia znicza, który jest symbolem pamięci. Pierwsze słuchowisko poświęcone jest marszałkowi Piłsudskiemu. Bohaterem drugiej części spektaklu jest Stefan Knapp, światowej sławy, artysta pochodzący z Biłgoraja. - wyjaśnił Marek Szubiak.

Impreza była także okazją do rozstrzygnięcia corocznego konkursu "O Łabędzie Pióro". W tym roku statuetką nagrodzeni zostali: Jan Szymaniak, Wiesława Kubów i Maria Działo. Zwieńczeniem literackiego wieczoru była prezentacja rocznika "Aspekty".

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Biesiada dla ducha, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 2454
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
351-6f5
~ Psychiatra tu niezbędny...   Mam pytanie, jak długo jeszcze będzie miejsce na forum dla osób z problemami psychicznymi. Ich agresywne wpisy, nagminne szkalowanie ludzi, świadczą o poważnych deficytach umysłowych tych komentatorów.Oni wymagają specjalistycznych badań i leczenia (kop.)
22 listopada 2017
+4
-0
cb0-3f1
~ MMS  do ~ lex   Oko za oko! Typ prawdziwego katolika,. Fujjj
22 listopada 2017
+1
-1
01b-40e
~ Kola  do ~ Barbara R   A jednak, ktoś na poziomie. Czyli nie wszyscy to biłgorajscy analfabeci, którym komuna w gębie zaschła i tylko to potrafią napisać.
22 listopada 2017
+1
-4
048-999
~ Bold  do ~ ono   Ono to samo co marek, co tam komuna teraz to się wychowuje,
aż słychać same kur... i hu.....
Teraz to są metody
robienia z mózgu wody
22 listopada 2017
+3
-0
1b3-393
~ Kosto  do ~ Marek   Teraz jest oczywiście inaczej? Cyżbyś się zatrzymało w rozwoju?
22 listopada 2017
+0
-2
a22-90a
~ Barbara R   Miło poczytać, że są ludzie, którzy piszą. Wkurzają mnie natomiast czasami żałosne komentarze...
21 listopada 2017
+3
-1
a7a-11a
~ 123  do ~ lex   A ty miernoto , inteligencie jaki reprezentujesz szacunek? Mówisz majpierw że komuś się on należy a potem jedziesz jak chamski młot i pustak! Idź straszyć dzieci a nie ośmieszasz sie na forum.
21 listopada 2017
+3
-3
318-2a2
~ ono   komuna wychowała , bądż wyhodowała,tacy literaci co przepisują z kilku artykułów robiąc jeden,a jak była ich pora zawodowa to reprezentowali jedynie słuszną linię,tylko oni mieli rację a my poskromieni, musieliśmy cierpieć i znosić prawo silniejszego.
21 listopada 2017
+3
-5
10c-457
~ do cienko   Powiedzieć, że jesteś bydlakiem, byłoby uwłaczające dla zwierząt,a to, że Korniak Rysio jest wszędzie (zobaczyłeś na zdjęciu) to plus za jego aktywność i nic ci do tego.
21 listopada 2017
+3
-1
a4f-c5d
~ lex   Literatom szacunek się należy. Gratulacje, biesiada była ok. I żadne chamskie miernoty tego nie zmienią durnymi wpisami. Spotkamy się niedługo oko w oko, w odpowiednim towarzystwie i wtedy pogadamy, a nawet będziecie cienko śpiewać.
20 listopada 2017
+3
-4
28a-d7d
~ Ester  do ~ 2p   Każdy sądzi według siebie. Pewnie już nie możesz, zostało tylko pisanie.
20 listopada 2017
+2
-1
4ef-593
~ Kola   Ocho, odezwały się biłgorajskie oszołomki, a myślałem, że ich wymiotło do Lublina albo Warszawy, w ramach kariery.
20 listopada 2017
+2
-2
b6c-f84
~ 2p   komuchy to lubią biesiadować.Pić , pier.. ć nie żałować , bida musi pofolgować ,każdy powód jest dobry ,żeby sią nachlać
20 listopada 2017
+5
-2
39f-d1b
~ Marek   Ale nam komuna wychodowała ...
20 listopada 2017
+4
-2
ed5-fb8
~ cienko   garstka ,,ludziej,, dobrze ,że ta co w kronice tygodnia pluła w artykułach nie jest we władzach , złamała nogę i trochę ta swoją głupotę musiała odpokutować.Rysio jest wszędzie,
20 listopada 2017
+3
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
dzisiaj, 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
dzisiaj, 10:49 Powiat
Ostrzeżenie o oblodzeniu
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 07:10 Goraj
W Goraju powstał Klub Seniora
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w niedzielę, godzina 13:09 Lubelszczyzna
78 533 testów i 22 389 zakażeń
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
W listopadzie było mniej zachorowań na grypę niż w październiku
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
"Wyraź to w Pixel-ACH!"
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
w niedzielę, godzina 16:59 Biłgoraj
Karatecy walczyli o Puchar Świętego Mikołaja
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl