Każdego roku starosta powiatu biłgorajskiego nagradza osoby propagujące i promujące kulturę i tradycję regionu. Tegoroczny Powiatowy Dzień Twórcy Kultury odbył w niedzielę, 8 października w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Obchody święta ambasadorów kultury połączono z Powiatowym Festiwalem Piosenki Ludowej.
- Kultura ludowa, kultura narodowa wraz z wiarą pozwoliła naszemu społeczeństwu przetrwać najtrudniejsze czasy w historii. To właśnie kultura i obyczaje tkwiące w naszych sercach i umysłach przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią o tym, że jesteśmy, stanowią o nas. Jest dziś okazja, by wyrazić uznanie i podziękować za wasz wkład w rozwój kultury lokalnej. Zmieniają się czasy, zmienia się sytuacja, zmienia się też kultura, ale musimy pamiętać o naszych korzeniach i przekazywać dalej nasze zwyczaje - mówił starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak.
- Z wielką przyjemnością uczestniczę w tym wydarzeniu. Cieszę się, że udało się połączyć dwie uroczystości Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej oraz Dzień Twórcy Kultury - stwierdziła posłanka Genowefa Tokarska podkreślając, że bogactwo naszej polskiej kultury jest przeogromne, warto więc docenić pracę osób zaangażowanych w jej kultywowanie.
Gmina Aleksandrów
Agata Swacha - członek Stowarzyszenia Przyjaciół Aleksandrowa "Przełazek", animator kultury, założyciel i prezes Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Aleksandrowie. Pani Agata była inicjatorką poboru krwi na terenie Gminy Aleksandrów. Dzięki jej zaangażowaniu w ubiegłym roku powstał w Aleksandrowie Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi.
Gmina Biłgoraj
Dominik Róg - absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR. Pasjonat historii, regionalista, dziennikarz. Pomysłodawca, autor projektów i inicjator działań na rzecz społeczności lokalnej. Organizator Pikników Historycznych w Brodziakach oraz Spotkań z Historią w Gminie Biłgoraj. Autor publikacji "Zabrali nam dzieciństwo - wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi" oraz "Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej".
Miasto Biłgoraj
Zespół Tańca Współczesnego "Ada" - działa w MDK już ponad dwadzieścia lat. Tworzą go trzy grupy, skupiające dziewczęta w wieku od 6 do 19 lat. Nauczycielką i choreografem "Ady" jest Edyta Buczek. Tancerki "Ady" w ciągu roku szkolnego często prezentują się na lokalnych scenach podczas okolicznościowych uroczystości, uświetniają występami imprezy organizowane przez MDK, a także biorą udział w wielu przeglądach i festiwalach tanecznych, na których zdobywają ważne nagrody i wyróżnienia.
Anna Iskra - wieloletni dyrektor MDK w Biłgoraju, jedna z twórców i założycieli zespołu Tańca Ludowego "Tanew", aktywnie działający członek Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Tanew". W księgarni można znaleźć książkę autorstwa Anny Iskry pt. "Strój biłgorajski". Wcześniej udokumentowała folklor taneczny i muzyczny Biłgoraja w pozycji pt. "Biłgorajska ty ziemico". Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej.
Katarzyna Linert - członek stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju. Obdarzona zaufaniem organizacji pozarządowych została Przewodniczącą Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego. Pomysłodawczyni i organizator Nocy Kultury oraz współorganizator wielu imprez na terenie powiatu, w tym festynów charytatywnych oraz inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.
Stanisława Dzikoń - od lat związana z turystyką oraz Oddziałem PTTK w Biłgoraju. Kierownik Punktu Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Organizator rajdów rowerowych, pieszych oraz spływów kajakowych. Promotorka aktywnego wypoczynku oraz walorów krajoznawczych powiatu biłgorajskiego.
Andrzej Klucha - założyciel Stowarzyszenia Noodles Stage oraz Centrum Kultury Niezależnej Pogotowie. Wokalista w zespole Shame Yourself. Organizator koncertów muzyki niezależnej i alternatywnej. Organizator wielu koncertów i imprez charytatywnych oraz festiwali. Ostatnio Festiwalu Smaków. Współorganizator Rockowiska Zwierzyniec oraz Cieszanów Rock Festiwal.
Tomasz Falandysz - dobry duch biłgorajskiej kultury. Kierownik Działu Administracyjno - Technicznego Biłgorajskiego Centrum Kultury. Łączy pracę zawodową z pasją, społecznie pomagając przy wielu przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez różne stowarzyszenia z terenu powiatu.
Gmina Biszcza
Piotr Cichórz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy od 2013r. Organizator imprez kulturalnych, zaangażowany na rzecz lokalnej społeczności, współpracuje z instytucjami i organizacjami gminy. Członek Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy
Gmina Frampol
Zespół folklorystyczny "Żurawina" z Korytkowa Małego - z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej przy wsparciu nauczycieli i rodziców w październiku 2006 r. w Korytkowie Małym przy Kole Gospodyń Wiejskich powstał zespół ludowy "Żurawina". Zespół liczy 10 członków. Kierownikiem jest Halina Iwańczyk, oprawę muzyczną przygotowuje dyrektor MGOK we Frampolu Kazimierz Oszust. Zespół w swojej działalności kultywuje dawne obrzędy i zwyczaje polskiej wsi. Zespół "Żurawina" w swoim dorobku ma trzy własne widowiska obrzędowe: "Bądźmy sobie mili przy Świętej Wilii", "Korytkowskie zaloty" i "Herody" oraz bogaty repertuar przyśpiewek ludowych, kolęd i pastorałek. Podczas różnych uroczystości prezentuje również swoje potrawy regionalne.
Gmina Goraj
Zespół artystyczny "Hosznianki" - założony został w 1974 roku z inicjatywy Romana Górnego, miejscowego nauczyciela muzyki, który kierował zespołem przez 30 lat. Obecnie kierownikiem zespołu jest Maria Górniak. W swoim dorobku zespół ma wiele nagród i wyróżnień w różnych przeglądach od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Występował wraz z Anną Malec i Kapelą Braci Bździuchów z Aleksandrowa w Kazimierzu Dolnym na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Gmina Obsza
Leokadia Mucha, Zamch - od wielu lat aktywnie uczestniczy w kole gospodyń wiejskich "Zamszanki", współorganizując wiele lokalnych przedsięwzięć o charakterze świeckim i kościelnym. Największe sukcesy odnosi jako śpiewaczka, będąc członkinią zespołu oraz solistką. W tym roku zajęła II miejsce na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Gmina Józefów
Genowefa Surmacz - jest osobą wielce oddaną kulturze ludowej, a jej domeną są pieśni i piosenki ludowe o różnym charakterze. Przez połowę swojego życia przewodniczyła Kołu Gospodyń Wiejskich w Górecku Starym prowadząc na jego bazie ludowy zespół śpiewaczy "Górecczanki", z którym występowała na wielu festiwalach ludowych, m.in. w Przemyślu, Lublinie, Zamościu.
Gmina Księżpol
Zespół Folkowy "Konwalia" - działa od 2011 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Pan Andrzej Kusiak. Zespół chętnie uczestniczy i uświetnia głównie imprezy kulturalne na terenie gminy. Prezentował się również na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Dąbrowie k. Aleksandrowa, a także na Przeglądzie Kolęd w Biszczy czy Dożynkach Powiatowych w Potoku Górnym. Posiada bogaty i różnorodny repertuar utworów: kolędy, pieśni patriotyczne i partyzanckie a także ludowe i biesiadne.
Gmina Łukowa
Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV - tegoroczne zdobywczynie Baszty w Kazimierzu. Zespół pracuje od 1987 roku. Nazwa pochodzi od sołectwa Łukowa IV, na terenie którego zamieszkują śpiewaczki. Obecnie zespół liczy 8 osób. Śpiewają pieśni wielkopostne, kolędy, dawne pieśni kościelne oraz przyśpiewki weselne. Prezentują pieśni patriotyczne, wojskowe i legionowe oraz repertuar popularny. Część ich bogatego i różnorodnego repertuaru znaleźć można na płytach cd wydawanych przez GOK oraz w książce "Mała ojczyzna - Łukowa - pieśni korzeni". Rok 2017 przyniósł śpiewaczkom Basztę - nagrodę główną kazimierskiego festiwalu.
Gmina Potok Górny
Grażyna Zakrzewska, Jasiennik Stary - jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Udziela się społecznie, pracuje z dziećmi i rodzicami. Jest reżyserem i pomysłodawcą przedstawień bajkowych z udziałem rodziców. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy.
Gmina Tarnogród
Elżbieta Kyc - prowadzi szeroką działalność z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, zarówno na polu zawodowym jak i społecznym na terenie gminy Tarnogród oraz gmin ościennych. Jako prezes Tarnogrodzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którego jest założycielką, pracuje i udziela się społecznie. Pozyskuje wsparcie na zadania publiczne - imprezy integracyjne osób niepełnosprawnych tj. plener malarski, Festiwal Muzyczny Magiczna Nutka, Kulinarne Mistrzostwa Osób Niepełnosprawnych. Jest także współzałożycielką Tarnogrodzkiego Klubu Wolontariatu "Pomocna Dłoń".
Gmina Tereszpol
Chór "Oaza" - kierownikiem jest Dorota Dobosz. Chór to ambasador kultury gminy Tereszpol, aktywnie działający od 10 lat. Posiada bogaty repertuar pieśni kościelnych, ludowych i patriotycznych. Chórzyści zajmują się oprawą mszy świętych, występują na dożynkach i uroczystościach patriotyczno - kulturalnych. Członków Chóru najbardziej cieszy to, że w ich ślady idzie młode pokolenie.
Gmina Turobin
Koło Gospodyń Wiejskich z Czernięcina Głównego - koło funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Przewodniczącą jest Teresa Polska, która prowadzi także zespół śpiewaczy. Panie często same tworzą teksty piosenek i wierszy, prezentowanych podczas różnych gminnych i parafialnych uroczystości. Kultywują rodzime tradycje i zwyczaje.