Podczas sesji, która odbyła się we wtorek 26 września radni wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej pieniądze na modernizację i doposażenie szkół, a także omówili planowaną cyfryzację urzędu, budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Siedliskach oraz ścieżki rowerowej w Górecku Starym.
Wartość tych projektów to prawie 8 milionów złotych, z czego większość józefowski samorząd pozyskał z Unii Europejskiej. W przyszłym roku gmina wyremontuje i doposaży 19 sal lekcyjnych w szkołach podstawowych w Majdanie Nepryskim i Józefowie. W pracowniach informatycznych, przyrodniczych, językowych, matematycznych, biologicznych, geograficznych i fizyko-chemicznych będą odnowione ściany, wymienione grzejniki centralnego ogrzewania i lampy LED. W ramach tego samego projektu samorząd kupi: 100 komputerów dla uczniów i 14 dla nauczycieli, 4 urządzenia wielofunkcyjne, 8 tablic interaktywnych z projektorem i głośnikami, 2 komplety tabletów do pracowni przyrodniczych, 2 interaktywne systemy do przeprowadzania testów, 4 kamery lub aparaty fotograficzne, 2 wizualizery, a także inne pomoce dydaktyczne i meble.
Przetarg na dostawę tego wyposażenia ma być ogłoszony na początku przyszłego roku. Wykonawca robót remontowo-budowlanych powinien być wybrany wiosną i zakończyć prace w połowie sierpnia.
Szacunkowa wartość projektu "Doposażenie placówek szkolnych w gminie Józefów szansą naszych dzieci" to prawie 1 milion 700 tysięcy złotych, z czego do 85 procent samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Z byłego województwa zamojskiego dotację otrzymają tylko trzy samorządy. Oprócz Józefowa, jako jedynego przedstawiciela powiatu biłgorajskiego, będą to gmina Zamość i miasto Zamość.
Także z RPO będą pochodzić pieniądze na cyfryzację urzędu. Koszt tego projektu również jest szacowany na prawie 1 milion 700 tysięcy złotych.
Pewne są już też dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które zostaną wykorzystane na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Siedliskach oraz ścieżki rowerowej w Górecku Starym. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 4 miliony złotych.
Wtorkowa sesja była również okazją do podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w rozbudowę infrastruktury rowerowej, za którą Józefów otrzymał Grand Prix w konkursie "Gmina przyjazna rowerzystom", organizowanym przez Zarząd Główny PTTK przy współpracy z ministerstwem sportu. Takie wyróżnienie jest przyznawane tylko tym samorządom, które były trzy razy laureatem konkursu, a Gmina Józefów była doceniana w latach 2012, 2015 i 2016. Burmistrz Roman Dziura uważa, że to nagroda za wieloletnią pracę jego, radnych i pracowników urzędu oraz udaną współpracę z Józefowską Kawalerią Rowerową, która zgłosiła gminę do konkursu. Jednocześnie przypomina, że miejscowy samorząd dba o odpowiednią infrastrukturę turystyczną od wielu lat. - To m.in. kilometry ścieżek rowerowych, w tym usytuowanie na naszym terenie fragmentu Wschodniego Szlaku Rowerowego "Green Velo" obejmującego województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, a także wiele mniejszych tras z Józefowa w kierunku Suśca, Krasnobrodu czy Zwierzyńca. Razem z sąsiednimi gminami wybudowaliśmy także nowy Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego, mamy również na nowo zagospodarowany rynek i kolorową fontannę ze zwierzętami naturalnej wielkości, basztę widokową, którą odwiedza rocznie około 30 tysięcy turystów i zbiornik rekreacyjny ze sprzętem wodnym oraz dwutorową zjeżdżalnią - wylicza Roman Dziura. Do dyspozycji turystów w Józefowie i okolicach są też: schronisko z 50 miejscami noclegowymi, pawilon geoturystyczny, ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna, park linowy, ciągi spacerowe i wiaty turystyczne. Burmistrz Dziura podkreśla, że większość tych pomysłów udało się zrealizować za pieniądze z Unii Europejskiej i zapowiada, że gmina nie spocznie na laurach i w kolejnych latach też będzie inwestować w dalszą rozbudowę infrastruktury turystycznej.