Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.08.01 20:55 | aktualizacja: 2017.08.01 21:05

W hołdzie bohaterom

Dziś mijają 73 lata od wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Polsce, podczas II wojny światowej. W Biłgoraju odbyły się uroczystości rocznicowe ku czci poległych i walczących w Powstaniu Warszawskim.
W hołdzie bohaterom
W hołdzie bohaterom

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach, 3 października 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 18 tys. zabitych i zaginionych. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło ok 180 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Pozostałych przy życiu wypędzono, a Warszawę zrównano z ziemią.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i weteranów żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe, służby mundurowe, jak również harcerze i przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej. Obecni byli m.in. parlamentarzyści: Genowefa Tokarska i Piotr Olszówka, wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. W uroczystościach wzięli udział także biłgorajscy motocykliści ze Spontanicznej Grupy Motocyklowej i Grupy Motocyklowej "Cygnus" oraz mieszkańcy miasta. Pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio.

Rys historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego przedstawił zebranym zastępca prezesa ŚZŻAK Rejon Biłgoraj Ryszard Kozdra. - Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości - słowami marszałka Piłsudskiego zakończył swoje wystąpienie Ryszard Kozdra.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem oraz wysłuchano montażu słowno - muzycznego, nawiązującego do Powstania Warszawskiego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W hołdzie bohaterom, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 6443
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
9db-2ac
~ nt  Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
1 sierpnia 2017
+19
-1
298-f2a
~ Jan P.T.  Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
1 sierpnia 2017
+16
-4
Ostatnio dodane komentarze
b08-935
~ abc  do ~ .   Co mają władze do do ilości uczestników ?
No chyba że wzorem tych z przed laty można spędzić na siłe istnieje szansa ze oddziały OT dadzą radę.
2 sierpnia 2017
brak ocen
0a2-251
~ czytelnik   Owszem, szacunek należy się tym, którzy walczyli przekonani, że w kilka dni zwyciężą,wysłano ich do boju de facto bezbronnych. Lekkomyślność tych w Londynie.
2 sierpnia 2017
+4
-0
5ab-0aa
~ JAN   ,,Ten kto nie ceni i nie szanuje swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" Święte i wciąż aktualne słowa. Zapamiętajcie to sobie-wy wszyscy prominentni byli PZPR-owcy- obecni działacze tzw samorządów. Przecież wśród tych obrzędowców to połowa byli członkowie PZPR. PRL nauczył ich czytać i pisać, fundował im na studiach darmowe obiady w kampusach studenckich i punkty za pochodzenie. SB czuwało, aby ci ,ze słusznym pochodzeniem znaleźli się na słusznych stołkach w szkołach, urzędach itd. A teraz te łachudry zapomnieli o swoim poprzednim wcieleniu. Wcześniej gardłowali, że Powstanie Warszawskie wywołała garstka londyńskich, politycznych bankrutów, co im znowu zamarzyła się władza w Polsce. Sterując z Londynu i siedząc na 70 tonach złota przeszmuglowanego z polskiego skarbca do Anglii dali polityczny rozkaz do rozpoczęcia Powstania, wiedząc, że pomocy od sowietów nie będzie oraz, że co czwarty z powstańców ma jakąś broń. Wysłali dzieci i dyletantów wojskowych na pewną śmierć a także nie liczyli się z możliwością śmierci setek tyś warszawiaków. W normalnych armiach i narodach za takie prowadzenie wojen i powstań ich przywódcy stanęli by pod ścianą. Dlaczego ci gardłujący w stolicy i w Biłgoraju nie wspomną o Generale Andersie i o jego oficerach walczących wtedy we Włoszech? Oni byli przeciwni wywoływaniu powstania i protestowali przeciwko skazywaniu tyś rodaków na śmierć. Ale inni ,,wodzowie" z londyńskiej oddali nie zawahali się rzucić nastolatków bez broni na czołgi i przeciwko lotniczym bombom. Zapytam jeszcze czy ojciec Koziny ma jeszcze z parę sztuk karabinów i granatów w schowku, czy wszystko zabrała Policja? Bo jak ma to niech dobrze konserwuje bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie następne powstanie i przeciwko komu. Może Timmermans z eskimosami na nas napaść albo ten drugi z tego państewka wielkości naszej gminy, no ten pijaczyna z Luksemburga Junckers.
2 sierpnia 2017
+5
-2
bfe-195
~ do-~ mieszkaniec   Ale ja chcę do zalewu obiecanego przez panią poseł
2 sierpnia 2017
+3
-1
adc-4fa
~ Old  do ~ nie czepiaj się pana Książka   Co to za organizacja, której przedstawicielem jest drobny złodziejaszek ps. Płyta?
2 sierpnia 2017
+4
-0
0a2-251
~ obiektywnie   Rocznica powstania, hołd bohaterom i zasadna krytyka dla tych w Londynie.
Zdumiewa nieustanny atak na posłankę Borowiec, która dobrze wypełnia misję poselską, z wymierną korzyścią dla naszego regionu ( m.in.mnóstwo środków na drogi ). To osoba kulturalna, nie to co jej oponenci. Z zawiści atakują ją ci, którzy swoją aktywność wykazują głównie w opluwaniu.
2 sierpnia 2017
+5
-8
a47-764
~ Apel do Posłanki. Ratuj Brata - skieruj na leczenie   Wystarczy tylko dać Bratu Pani Poseł Łukaszowi Borowcowi skierowanie na terapię i leczenie w Radecznicy - urlop na 2 miesiące
2 sierpnia 2017
+8
-1
dfa-ef8
~ seba   Panie majorze z WOP / SG/ kup pan sobie korpusówki.
2 sierpnia 2017
+4
-0
07d-065
~ mieszkaniec  do ~ a1   Jest w Biłgoraju, we Frampolu, w Józefowie, w Biszczy, w Zwierzyńcu dwa -Rudka i Echo.
Jeszcze ci mało zalewów? Najlepiej nich ci koło domu wykopią to może będziesz zadowolony.
2 sierpnia 2017
+3
-7
58a-180
~ max   Mundur jest przypisany określonym formacjom i nieuprawnione noszenie jest karalne. W Biłgoraju co chwila zmieniają się mundurowi /jak śpiewał Rosiewicz - przebierańcy/. I jeszcze henną malowane wąsy.
2 sierpnia 2017
+9
-1
ae3-f32
2 sierpnia 2017
+9
-2
298-f2a
~ Jan P.T.   Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
1 sierpnia 2017
+16
-4
ee7-073
~ nie czepiaj się pana Książka  do ~ nt   on awansował w karierze z nauczyciela piosenki radzieckiej na ważną osobę w AK. Jedni awansują politycznie inni klasowo
1 sierpnia 2017
+9
-0
ee7-073
~ w 75 rocznicę powstania czcimy wysłanie dzieci   i kwiatu polskiej młodzieży przez londyńskich akowskich tchórzy na wojnę. Przez których zginął kwiat polskiej młodej inteligencji.niczym hitlerowcy rząd londyński szkolił dzieci do działań wojennych co było widać w powstaniu.to dzięki akowskiemu rządowi londyńskiemu warszawa została zrównana z ziemią i zginęły tysiące niewinnych cywili.Śmiało można powiedzieć że to Polak ,Polakowi zrządził ten los .nie Niemiec czy Ruski ale Polak.
1 sierpnia 2017
+9
-4
1b3-b93
~ Edyta   macie racje burmistrz w Biłgoraju za długo jest, zmiana jest konieczna
1 sierpnia 2017
+7
-7
9db-2ac
~ nt   Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
1 sierpnia 2017
+19
-1
9db-2ac
~ do-~ . Mało ludzi.   to władza zmieniła wyborców. Po prostu wygnali młodych na emigrację , a starym wszystko jedno kto przy korycie aby mieli emerytury
1 sierpnia 2017
+14
-3
9db-2ac
~ a1   jutro biorę urlop popływać w tym zalewie co Tokarska obiecała dawno w kampanii wyborczej . Może wie ktoś gdzie on jest?
1 sierpnia 2017
+8
-0
e7a-fa5
~ .   Mało ludzi. Zmienić trzeba władze w Biłgoraju.
1 sierpnia 2017
+10
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
11 sierpnia 2022 Lubelszczyzna
Przybyło milionerów w województwie lubelskim. Ilu rozliczyło się w Biłgoraju?
W ciągu roku w województwie lubelskim przybyło 165 milionerów. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok, dochód powyżej miliona złotych zadeklarowało 1190 osób, a za 2021 rok już 1355 osób. Najwięcej milionerów rozliczyło się Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie (305 osób), najmniej w urzędach skarbowych we Włodawie i Hrubieszowie (po 11 osób). A jak to wygląda w Biłgoraju?
dzisiaj, 08:47 Lubelszczyzna
Jeszcze w tym roku przetarg na przebudowę DK74
w czwartek, godzina 13:51 Wólka Abramowska
Dachowanie na trasie 835. Droga jest przejezdna
11 sierpnia 2022 Biłgoraj
Jerzy Buczko zostaje na stanowisku dyrektora RCEZ
Obecny dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju jeszcze przez co najmniej rok będzie zarządzał tą placówką. W środę 10 sierpnia taką decyzję podjął jednogłośnie Zarząd Powiatu, obradujący w pełnym - pięcioosobowym - składzie.
dzisiaj, 08:48 Gmina Biłgoraj
Wkrótce ruszą zebrania wiejskie
dzisiaj, 08:04 Księżpol
Mieszkańcy pokazali serce
8 sierpnia 2022 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w czwartek, godzina 07:57 Biłgoraj
Zakończono poszukiwania zaginionego mężczyzny
dzisiaj, 07:20 Biłgoraj
Do niedzieli będzie jak w piekle
10 sierpnia 2022 Powiat
Ranking zamożności samorządów. Najlepsze od lat miejsce Biłgoraja, spektakularny spadek Biszczy
Zamożność samorządów mierzona dochodem na osobę jest podstawowym wskaźnikiem, na podstawie którego każdego roku przygotowywany jest ranking gmin, powiatów i województw. To daje obraz, w których regionach żyje się lepiej. Gminy z terenu powiatu biłgorajskiego radzą sobie różnie. Jedna z nich zaliczyła spektakularny spadek, bo aż o prawie 500 miejsc. Najlepsze miejsce od lat zajęło miasto Biłgoraj.
w niedzielę, godzina 16:02 Biłgoraj
Pchli targ w Biłgoraju
w czwartek, godzina 10:01 Biłgoraj
Oszuści wykorzystali spoofing, by okraść 43-latkę
12 sierpnia 2022 Biłgoraj
6. Charytatywny Bieg PKO zawita do Biłgoraja
W drugiej połowie sierpnia ruszają zapisy do 6. PKO Biegu Charytatywnego. W tym roku jedną z 12 lokalizacji będzie Biłgoraj. Kiedy odbędzie się bieg?
w niedzielę, godzina 14:55 Biłgoraj
Moto Piknik Rodzinny, czyli pożegnanie starego autodromu
w poniedziałek, godzina 11:38 Biłgoraj
Piorun uderzył budynek biłgorajskiej straży
w środę, godzina 20:56 Biłgoraj
Mini Łazienki w Biłgoraju?
W środowe popołudnie 17 sierpnia odbyły się spotkania konsultacyjne władz miasta i projektantów z mieszkańcami dwóch biłgorajskich osiedli Różnówka i Rapy. Dotyczyły planu rewitalizacji tych terenów. Jakie padały pomysły?
10 sierpnia 2022 Biłgoraj
Wysyp gwiazd w Biłgoraju
w środę, godzina 07:42 Biłgoraj
Kwesta podczas Festiwalu Kultur. Ile udało się zebrać?
we wtorek, godzina 10:05 Biłgoraj
Wniosek o zmianę organizacji ruchu
Radni Rady Miasta Biłgoraja złożyli dwie interpelacje dotyczące zmian w organizacji ruchu na ulicach leżących na terenie miasta. Chodzi o aleję 400-lecia oraz ul. Różówka Stawy. Co ma się zmienić?
we wtorek, godzina 08:21 Biłgoraj
Niebezpieczny tydzień
10 sierpnia 2022 Biłgoraj
Strażnik poszukiwany
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl