Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.08.01 20:55 | aktualizacja: 2017.08.01 21:05

W hołdzie bohaterom

Dziś mijają 73 lata od wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Polsce, podczas II wojny światowej. W Biłgoraju odbyły się uroczystości rocznicowe ku czci poległych i walczących w Powstaniu Warszawskim.
W hołdzie bohaterom
W hołdzie bohaterom

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach, 3 października 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 18 tys. zabitych i zaginionych. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło ok 180 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Pozostałych przy życiu wypędzono, a Warszawę zrównano z ziemią.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i weteranów żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe, służby mundurowe, jak również harcerze i przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej. Obecni byli m.in. parlamentarzyści: Genowefa Tokarska i Piotr Olszówka, wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. W uroczystościach wzięli udział także biłgorajscy motocykliści ze Spontanicznej Grupy Motocyklowej i Grupy Motocyklowej "Cygnus" oraz mieszkańcy miasta. Pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio.

Rys historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego przedstawił zebranym zastępca prezesa ŚZŻAK Rejon Biłgoraj Ryszard Kozdra. - Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości - słowami marszałka Piłsudskiego zakończył swoje wystąpienie Ryszard Kozdra.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem oraz wysłuchano montażu słowno - muzycznego, nawiązującego do Powstania Warszawskiego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W hołdzie bohaterom, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5844
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
9db-2ac
~ nt  Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
1 sierpnia 2017
+19
-1
298-f2a
~ Jan P.T.  Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
1 sierpnia 2017
+16
-4
Ostatnio dodane komentarze
b08-935
~ abc  do ~ .   Co mają władze do do ilości uczestników ?
No chyba że wzorem tych z przed laty można spędzić na siłe istnieje szansa ze oddziały OT dadzą radę.
2 sierpnia 2017
brak ocen
0a2-251
~ czytelnik   Owszem, szacunek należy się tym, którzy walczyli przekonani, że w kilka dni zwyciężą,wysłano ich do boju de facto bezbronnych. Lekkomyślność tych w Londynie.
2 sierpnia 2017
+4
-0
5ab-0aa
~ JAN   ,,Ten kto nie ceni i nie szanuje swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" Święte i wciąż aktualne słowa. Zapamiętajcie to sobie-wy wszyscy prominentni byli PZPR-owcy- obecni działacze tzw samorządów. Przecież wśród tych obrzędowców to połowa byli członkowie PZPR. PRL nauczył ich czytać i pisać, fundował im na studiach darmowe obiady w kampusach studenckich i punkty za pochodzenie. SB czuwało, aby ci ,ze słusznym pochodzeniem znaleźli się na słusznych stołkach w szkołach, urzędach itd. A teraz te łachudry zapomnieli o swoim poprzednim wcieleniu. Wcześniej gardłowali, że Powstanie Warszawskie wywołała garstka londyńskich, politycznych bankrutów, co im znowu zamarzyła się władza w Polsce. Sterując z Londynu i siedząc na 70 tonach złota przeszmuglowanego z polskiego skarbca do Anglii dali polityczny rozkaz do rozpoczęcia Powstania, wiedząc, że pomocy od sowietów nie będzie oraz, że co czwarty z powstańców ma jakąś broń. Wysłali dzieci i dyletantów wojskowych na pewną śmierć a także nie liczyli się z możliwością śmierci setek tyś warszawiaków. W normalnych armiach i narodach za takie prowadzenie wojen i powstań ich przywódcy stanęli by pod ścianą. Dlaczego ci gardłujący w stolicy i w Biłgoraju nie wspomną o Generale Andersie i o jego oficerach walczących wtedy we Włoszech? Oni byli przeciwni wywoływaniu powstania i protestowali przeciwko skazywaniu tyś rodaków na śmierć. Ale inni ,,wodzowie" z londyńskiej oddali nie zawahali się rzucić nastolatków bez broni na czołgi i przeciwko lotniczym bombom. Zapytam jeszcze czy ojciec Koziny ma jeszcze z parę sztuk karabinów i granatów w schowku, czy wszystko zabrała Policja? Bo jak ma to niech dobrze konserwuje bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie następne powstanie i przeciwko komu. Może Timmermans z eskimosami na nas napaść albo ten drugi z tego państewka wielkości naszej gminy, no ten pijaczyna z Luksemburga Junckers.
2 sierpnia 2017
+5
-2
bfe-195
~ do-~ mieszkaniec   Ale ja chcę do zalewu obiecanego przez panią poseł
2 sierpnia 2017
+3
-1
adc-4fa
~ Old  do ~ nie czepiaj się pana Książka   Co to za organizacja, której przedstawicielem jest drobny złodziejaszek ps. Płyta?
2 sierpnia 2017
+4
-0
0a2-251
~ obiektywnie   Rocznica powstania, hołd bohaterom i zasadna krytyka dla tych w Londynie.
Zdumiewa nieustanny atak na posłankę Borowiec, która dobrze wypełnia misję poselską, z wymierną korzyścią dla naszego regionu ( m.in.mnóstwo środków na drogi ). To osoba kulturalna, nie to co jej oponenci. Z zawiści atakują ją ci, którzy swoją aktywność wykazują głównie w opluwaniu.
2 sierpnia 2017
+5
-8
a47-764
~ Apel do Posłanki. Ratuj Brata - skieruj na leczenie   Wystarczy tylko dać Bratu Pani Poseł Łukaszowi Borowcowi skierowanie na terapię i leczenie w Radecznicy - urlop na 2 miesiące
2 sierpnia 2017
+8
-1
dfa-ef8
~ seba   Panie majorze z WOP / SG/ kup pan sobie korpusówki.
2 sierpnia 2017
+4
-0
07d-065
~ mieszkaniec  do ~ a1   Jest w Biłgoraju, we Frampolu, w Józefowie, w Biszczy, w Zwierzyńcu dwa -Rudka i Echo.
Jeszcze ci mało zalewów? Najlepiej nich ci koło domu wykopią to może będziesz zadowolony.
2 sierpnia 2017
+3
-7
58a-180
~ max   Mundur jest przypisany określonym formacjom i nieuprawnione noszenie jest karalne. W Biłgoraju co chwila zmieniają się mundurowi /jak śpiewał Rosiewicz - przebierańcy/. I jeszcze henną malowane wąsy.
2 sierpnia 2017
+9
-1
ae3-f32
2 sierpnia 2017
+9
-2
298-f2a
~ Jan P.T.   Śmieszna jest Borowcowa. Jakieś 2 dziewczynki w jej imieniu.
Żałośni CI Borowce.
Co się oczytałem o nich i Łukaszu Borowcu.
Wstyd znać taką rodzinę i z nimi się zadawać
1 sierpnia 2017
+16
-4
ee7-073
~ nie czepiaj się pana Książka  do ~ nt   on awansował w karierze z nauczyciela piosenki radzieckiej na ważną osobę w AK. Jedni awansują politycznie inni klasowo
1 sierpnia 2017
+9
-0
ee7-073
~ w 75 rocznicę powstania czcimy wysłanie dzieci   i kwiatu polskiej młodzieży przez londyńskich akowskich tchórzy na wojnę. Przez których zginął kwiat polskiej młodej inteligencji.niczym hitlerowcy rząd londyński szkolił dzieci do działań wojennych co było widać w powstaniu.to dzięki akowskiemu rządowi londyńskiemu warszawa została zrównana z ziemią i zginęły tysiące niewinnych cywili.Śmiało można powiedzieć że to Polak ,Polakowi zrządził ten los .nie Niemiec czy Ruski ale Polak.
1 sierpnia 2017
+9
-4
1b3-b93
~ Edyta   macie racje burmistrz w Biłgoraju za długo jest, zmiana jest konieczna
1 sierpnia 2017
+7
-7
9db-2ac
~ nt   Mnie nauczycielka w szkole uczyła,że zaprzyjażniona armia związku radzieckiego , nie mogła pomagać powstańcom bo czekali na dostawy z bronią i ,żywnością. To co nauczyciel by mnie okłamał?A pamiętam jeszcze nauczyciela Książka który wybitnie gnębił dzieci jak słabo śpiewały piosenki rosyjskie
1 sierpnia 2017
+19
-1
9db-2ac
~ do-~ . Mało ludzi.   to władza zmieniła wyborców. Po prostu wygnali młodych na emigrację , a starym wszystko jedno kto przy korycie aby mieli emerytury
1 sierpnia 2017
+14
-3
9db-2ac
~ a1   jutro biorę urlop popływać w tym zalewie co Tokarska obiecała dawno w kampanii wyborczej . Może wie ktoś gdzie on jest?
1 sierpnia 2017
+8
-0
e7a-fa5
~ .   Mało ludzi. Zmienić trzeba władze w Biłgoraju.
1 sierpnia 2017
+10
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
22 listopada 2020 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
dzisiaj, 16:08 Powiat
Znów może być bardzo ślisko
w sobotę, godzina 14:06 Biłgoraj
Stanisław Pokryszka nie żyje
w środę, godzina 10:42 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
w piątek, godzina 11:31 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 11:47 Lubelszczyzna
16 nowych zakażeń w powiecie biłgorajskim
dzisiaj, 09:55 Turobin
Mieszkańcy za odzyskaniem praw miejskich
Zakończyły się konsultacje w sprawie odzyskania praw miejskich przez Turobin. Większość osób, które przystąpiły do głosowania opowiedziała się "za" złożeniem wniosku o nadanie statusu miasta.
w piątek, godzina 09:36 Powiat
Ciężarówka w rowie
dzisiaj, 08:15 Goraj
Optymistyczny efekt działań artystycznych wokół budynku GOK
dzisiaj, 09:06 Biłgoraj
Pomoc żywnościowa. Kto może z niej skorzystać?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biłgoraju informuje, że rozpoczął kwalifikowanie osób i rodzin z terenu Biłgoraja do pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2020.
dzisiaj, 09:16 Lubelszczyzna
Róbmy to dla własnego bezpieczeństwa
w sobotę, godzina 11:39 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
w sobotę, godzina 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn. "Rewitalizacja w gminie Tarnogród" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Lublinie na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3. Rewitalizacja obszarów wiejskich, na podstawie Umowy nr RPLU.13.03.00-06-0021/17-00 z Województwem Lubelskim z dnia 19.12.2018 r.
21 listopada 2020 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
we wtorek, godzina 13:29 Biłgoraj
Mężczyźni oszukani podczas sprzedaży przez internet
w czwartek, godzina 20:48 Biłgoraj
W Biłgoraju odbywają się mistrzostwa kraju w podnoszeniu ciężarów
W Biłgoraju odbywa wydarzenie sportowe o ogólnokrajowym zasięgu - Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23. Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, potrwa do najbliższej niedzieli. Ze względu na obostrzenia dotyczące możliwości udziału publiczności wydarzenie będzie transmitowane.
w piątek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie
20 listopada 2020 Biłgoraj
Łoś nie przeżył spotkania z pojazdem
w poniedziałek, godzina 11:20 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych przypadków zakażenia, zmarły 3 kobiety z powiatu biłgorajskiego
Podano najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa lubelskiego. W ciągu minionej doby zanotowano prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wśród nich jest 28 osób z powiatu biłgorajskiego. W kraju zanotowano znaczny spadek ilości zakażonych osób.
w czwartek, godzina 10:49 Lubelszczyzna
Spadła ilość nowych zakażeń w powiecie
w środę, godzina 08:19 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie "Serce na nakrętki"?
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl