Głównym celem zabawy na orientację jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc.
TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).
Zasady uczestnictwa są bardzo proste. Chodzi o przebycie trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe według dowolnie wybranej przez uczestnika (zespół) trasy. Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do karty startowej. Na trasach TRInO punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania.
Taka mapa z zaznaczonymi punktami powstała także w Biłgoraju. Trasę opracowała Stanisłąwa Dzikoń z Punktu Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Autorem mapy jest Marcin Krasny. Długość trasy to niemal 10 km, na mapie zaznaczono 16 punktów kontrolnych, a wśród nich: kaplicę św. Marii Magdaleny, cerkiew prawosławną, ławeczkę I.B. Singera, Zagrodę Sitarską, czy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
Mapę i kartę startową można pobrać ze strony pttkbilgoraj.vdl.pl lub z Punktu Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Wypełnioną należy przesłać na adres poczta@trino.pttk.pl. To doskonały sposób na nudę w wakacje.