Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2017.07.14 10:13

Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia

5 mężczyzn włamywało się do mieszkań na terenie Biłgoraja, Chełma, Przemyśla, Jarosławia, Rzeszowa i Legnicy w okresie od maja 2014 r. do maja 2016 r. Gang został zatrzymany, akt oskarżenia pod koniec czerwca trafił do Sądu Okręgowego w Zamościu.
Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia
Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia

Sposób działania (tzw. modus operandi ) sprawców na przestrzeni wskazanego okresu czasu był co do zasady niezmienny, pomimo różnych konfiguracji osobowych związanych z dokonywaniem przestępstw.

Sprawcy wybierali na ogół mieszkania w blokach, poza swoim miejscem zamie szkania (zamieszkują w Lublinie i Warszawie). Upatrzywszy mieszkanie, podejmowali jego obserwację. Następnie po wejściu na klatkę schodową, przykładając ucho do drzwi wejściowych mieszkania nasłuchiwali, czy domownicy są wewnątrz. Upewniwszy się, że mieszkanie jest puste, za pomocą narzędzi mechanicznych (np. śrubokrętów) wyłamywali wkładki zamka lub zamków podklamkowych i wchodzili do mieszkania. Z jego wnętrza zabierali na ogół pieniądze w różnych walutach, wartościowe przedmioty w postaci np. biżuterii czy sprzętu audiowizualnego i elektronicznego, jak też i inne rzeczy, często niewielkiej wartości.

W kilku przypadkach etap przestępstwa zakończył się na usiłowaniu, którego powodem były np. dodatkowe zabezpieczenia drzwi nie pozwalające do stać się do wnętrza mieszkania, brak przedmiotów pozostają cych w zainteresowaniu sprawców lub spło szenie przez innych mieszkańców.

Charakterystyczny sposób działania sprawców pozwolił w znacznej liczbie przypadków na ustalenie ich tożsamości i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Umożliwiły to opinie biegłych z zakresu głównie daktyloskopii i mechanoskopii, będące wynikiem badania śladów pozostawionych na miejscu przestępstw. Biegli z zakresu daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie skupili się na badaniu śladów małżowin usznych, których odciski sprawcy pozostawiali na drzwiach wejściowych mieszkań. W wyniku badań porównawczych ze śladami takich małżowin pobranych od typowanych sprawców formułowano wnioski o zgodności śladów z miejsc zdarzenia z materiałem porównawczym. Z kolei biegli z zakresu mechanoskopii wnioskowali o tożsamości śladów pozostawionych na wkładkach zamków drzwi wejściowych ze śladami na narzędziach zatrzymanych od sprawców. W tym wypadku wydawane były opinie, iż przedmiotowe narzędzia służyły do przełamywania wskazanych zamków.

W ten sposób możliwe zostało przypisanie sprawcom w sumie 24 czynów zabronionych.

Piotrowi P., Danielowi M. i Sebastianowi P. prokurator zarzucił popełnienie wspólnie i w porozumieniu 6 czynów, przy czym jeden dotyczył działania w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk), a 5 - kradzieży z włamaniem w dniu 9 maja 2016 r. do pięciu mieszkań na terenie Przemyśla, Jarosławia i Biłgoraja (art. 279 § 1 kk).

Piotrowi P. zarzucono dodatkowo popełnienie dalszych 15 czynów polegających na kradzieżach z włamaniem do mieszkań w Chełmie i Biłgoraju w latach 2014-2015. Kolejnego czynu dopuścił się w 2014 r. w Rzeszowie razem z innym podejrzanym - Janem G., a następnego - w 2016 r. w Legnicy razem z  Dawidem W. Dawidowi W. zarzucono ponadto posiadanie w chwili czynu 4,99 grama substancji psychotropowej (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Piotr P., Daniel M. i Sebastian P. przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Złożyli również wyjaśnienia na temat innych czynów, o których sprawstwie organy ścigania nie miały wiedzy. Wyjaśnienia te były podstawą do uzupełnienia zarzutów wobec Piotra P. W uznaniu tego faktu prokurator uzgodnił z tymi trzema podejrzanymi wnioski o dobrowolne poddanie się karze z zastosowaniem nadzwyczajnego złagodzenia kary. Uzgodnione kary to pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, które w normalnych warunkach nie byłoby wobec podejrzanych możliwe. Przykładowo, z Piotrem P. uzgodniono karę pozbawienia wolności 3 lat z zawieszeniem wykonania na lat 6.

Z uwagi na dobrowolne poddanie się karze, akt oskarżenia został w zakresie Piotra P., Daniela M. i Sebastiana P. uzupełniony o stosowny wniosek prokuratora wydany w oparciu o treść art. 335 kpk.

Dawid W. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu dwóch czynów, natomiast Jan G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanemu mu, jednego czynu.

Postępowanie w zakresie 11 dalszych czynów zostało przez prokuratora umorzone, bowiem z opinii biegłych CLK w Warszawie wynikało niezbicie, że dokonał ich Dominik K., który od lipca 2015 r. nie żyje (zginął w wypadku samochodowym).

Łączna kwota utraconego i nie odzyskanego w wyniku wszystkich opisanych kradzieży z włamaniem mienia wynosi nie mniej niż 94 171 zł.

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Usiłowanie dokonania takiej kradzieży karalne jest na równi z samym jej dokonaniem. Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej grozi z kolei kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratur... dodany
 
Odsłon: 6635
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
539-302
~ tag-h  do ~ 23gf   Żeby było śmieszniej w ciągu chyba ostatnich siedmiu czy ośmiu lat takich przypadków w całym kraju było PIĘĆ i te pięć przypadków jest cały czas wałkowanych przez polityków i internetowych omnibusów. Nawet w linkowanym artykule jest mowa o sędzim, który w chwili kradzieży był stanie spoczynku (wywalili go bo miał problemy z głową). Śmiech, ale PiSowski ciemny lud wszystko kupi, byle komuś, tak zwyczajnie, bezinteresownie, po katolicku dowalić.
15 lipca 2017
+2
-2
7b8-024
~ aa  do ~ logan   pewnie liczy, że ciemny lud pisowski to kupi...
14 lipca 2017
+5
-4
df4-773
~ logan   jak ma byc w sadach i prokuraturze porzadek,jak w ministerstwie sprawiedliwosci taki burdel.Ministerstwo Ziobry klamie,mowiac ze w zachodniej Europie sedziow wybiera parlament i tu powolalo sie na Niemcy,Danie,Szwecje,Hiszpanie,Austrie i Holandie .Wiec sprawdzilem-wszedzie w tych krajach sedziow powoluje Krajowa Rada Sadownicza lub na jej wniosek Prezydent,Krol lub minister.Wyjatkiem sa Niemcy,gdzie kazdy land ma swoj sposob.
14 lipca 2017
+7
-4
99e-33f
~ 23gf   http://niezalezna.pl/93985-zlodzieje-w-togach-sedziowie-kradli-co-popadnie-pendrive-wiertarka-teraz-nawet-spodnie a czemu oni mają siedzieć?Jaki sędzia siedzi za to że kradł?
14 lipca 2017
+4
-1
d9a-181
~ pamiętacie   był taki paragraf swego czasu jak jechałeś nietrzeźwy rowerem to szedłeś siedzieć i co a no i zrezygnowali z tego bo to dla nich duży koszt
tak samo i tutaj oni nie okradli instytucji państwowej tylko ludzi gorszego sortu więc po co państwo ma płacić za ich odsiadkę może trzeba prywatne więzienie i ci okradzeni niech jeszcze zapłacą za trzymanie i karmienie ich
a może by tak takie prawo wprowadzić ukradłeś 100 zł masz oddać 200 zł i po co więzienia i areszty
14 lipca 2017
+2
-1
5b6-e42
~ fff   Sądy i prokuratury w tym kraju to jakiś żart.
Poczytajcie jaki cyrk w Zamościu był:
http://wyborcza.pl/1,87648,17508093,30_sekund_picia_nalewki.html
14 lipca 2017
+4
-0
df4-773
~ logan   prokuratura ma dowody na tacy i idzie na uklad z lachudrami?Noz sie w kieszeni otwiera!Co, naiwny prokurator liczy,ze pojda do uczciwej pracy?Mam nadzieje,ze nastepne wlamanie trafi na mieszkanie prokuratora,moze zmadrzeje!
14 lipca 2017
+9
-1
ef8-b86
~ .   Niezły cyrk. 24 włamania i nikt nie pójdzie siedzieć.
Zobaczycie, że z tą od biura podróży będzie podobnie, przyzna się do wszystkiego, okaże skruchę i dostanie symboliczne zawiasy.
14 lipca 2017
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 13:47 Biłgoraj
Kto zgubił klucze i płaszcz?
dzisiaj, 09:30 Józefów
Mieszkanka Józefowa straciła dom w pożarze
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w niedzielę, godzina 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w niedzielę, godzina 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w niedzielę, godzina 23:09 Biłgoraj
Spotkanie otwarte z Januszem Rosłanem
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 11:32 Biłgoraj
Ciekawa propozycja dla najmłodszych mieszkańców powiatu
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl