Zadaniem uczniów było przeprowadzenie inwentaryzacji oraz ocena stanu i roli elementów zielonej infrastruktury, czyli drobnych form krajobrazu, których obecność jest nie tylko ważna dla ochrony różnorodności biologicznej, lecz także przynosi wymierne korzyści człowiekowi. Takimi obiektami są na przykład zadrzewienia, oczka wodne, naturalne cieki i rowy melioracyjnych, czy miedze. Zwycięski zespół w swojej pracy skupił się na temacie zadrzewień, z dużym zaangażowaniem prowadząc prace terenowe na terenie gminy Frampol i gromadząc zebrane informacje na dedykowanym geoportalu (aplikacji mapowej).
Uczniów w tworzeniu lokalnej Bazy Zielonej Infrastruktury wspierali nauczyciele, pracownicy Urzędu Gminy Frampol, leśnicy ze Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz ekspert Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Wzorowa współpraca i zaangażowanie wielu osób pozwoliło na profesjonalną analizę stanu zielonej infrastruktury. Wyniki prac posłużą pracownikom urzędu gminy w codziennej pracy i pozwolą na jeszcze lepsze zarządzanie przestrzenią gminy.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 5 września br. podczas apelu w gimnazjum Samorządowego Zespołu Szkolnego we Frampolu. Gratulujemy zwycięskiemu zespołowi i dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w prace nad lokalną Bazą Zielonej Infrastruktury.
Wszystkie osoby, które chcą zapoznać się z nagrodzoną lokalną Bazą Zielonej Infrastruktury Gminy Frampol zapraszamy 16 lipca do odwiedzenia stoiska projektu "GreenGo!" w czasie III Turnieju Miejscowości Gminy Frampol. Oprócz zaznajomienia się z tematyką projektu, młodsi i starsi będą mogli wziąć udział w konkursach i wygrać atrakcyjne nagrody.
Chcących poszerzyć swoja wiedzę o roli zielonej infrastruktury i sposobach jej zrównoważonego kształtowania na terenach wiejskich zapraszamy na stronę: http://www
Projekt "GreenGo! Zielona infrastruktura na terenach wiejskich ostoją różnorodności biologicznej" realizowany jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa - ośrodek specjalizujący się w przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku oraz upowszechnianiu zastosowań nowoczesnych technologii geoinformacyjnych, działający na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w Polsce. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.