- Głównym organizatorem Jagodowego Święta jest stowarzyszenie Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze", ale w przygotowanie imprezy zaangażowało się wiele osób. Szczególnie zapał młodych ludzi dał nam motywację i zaowocował festiwalem, którego koncepcja opiera się o tematykę naszego najbliższego otoczenia - las, owoce leśne, natura, która nas otacza - mówi Beata Wójcik zastępca przewodniczącego stowarzyszenia Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze".
W sobotę imprezę otworzył zespół Drewutnia. Lubelska kapela, doskonale znana fanom muzyki folkowej, zagrała piosenki m.in. polskie i ukraińskie. Po nich wystąpił Zespół Niespokojnych Nóg - enigmatyczny duet grający muzykę elektroniczną. Gwiazdą wieczoru był folkowo-metalowy zespół Merkfolk.
Przed ostatnim zespołem na scenie zaprezentowała się lokalna, amatorska grupa teatralna "Lichociemni". Ekipa młodych ludzi z Józefowa i okolic wystąpiła z przedstawieniem: "Niech cie Leszy porwie", a podkład muzyczny do przedstawienia zaimprowizowała część kapeli Drewutnia. - To historia grupy przyjaciół, którzy przyjechali z dużego miasta na Roztocze, na festiwal. Trochę zagubieni w nowym otoczeniu postanawiają na własną rękę spędzić czas w pobliskim lesie. Niestety, nie potrafią się tam dobrze zachować. Historia rozgrywa się w magicznym czasie nocy świętojańskiej. Dlatego spotyka ich kara - Leszy, władca lasu porywa ich przyjaciółkę, a w czasie poszukiwań grupa przyjaciół spotyka prastare stwory zamieszkujące lasy. Przy tej okazji młodzi ludzie uczą się, jak należy się zachować w lesie i dlaczego należy szanować naturę - wyjaśniają Marcin Szpinda i Karolina Naklicka z amatorskiej grupy teatralnej "Lichociemni". Przedstawienie nawiązuje do pradawnych wierzeń słowiańskich - a jak się zakończy? O tym można się przekonać jeszcze dziś wieczorem, gdyż drugiego dnia Jagoczarów zostanie ono wystawione po raz drugi.
Przedstawienie to nie jedyna atrakcja niedzielnego popołudnia. Organizatorzy zapraszają na liczne warsztaty i pokazy - Uczestnicy festiwalu będą mogli odkryć tajniki wyrobów garncarskich, sztuki rzeźbiarskiej. Dowiedzieć jak się powstają kosze z wikliny, poznać proces produkcji monet. Mamy również coś dla miłośników zdrowia i natury. podczas imprezy prowadzone będą warsztaty zielarskie, w trakcie których można będzie dowiedzieć się, jakie właściwości i moce posiadają niepozorne chwasty. Przy okazji nocy kupały nie może zabraknąć również warsztatów z plecenia wianków. Na najmłodszych festiwalowiczów czeka moc atrakcji w Strefie dla Dzieciaków. Będzie można stworzyć autorską biżuterię z kolorowych korali, zaprojektować stroje wykonane z materiałów recyklingowych, które zostaną zaprezentowane na głównej scenie. Wszystkie dzieci zapraszamy na jagoczarowe malowanie twarzy, a ich mamom oraz zainteresowanym paniom, proponujemy pokazy kosmetyczne firmy AVON, która oferuje makijaże i zabiegi pielęgnujące. Oprócz warsztatów i dobrej muzyki, będziemy karmić naszych gości pyszną, roztoczańską kuchnią. Oferujemy lokalne przysmaki, z jagodowymi pierogami na czele, a dla nieco starszych mamy szeroką ofertę napojów wyskokowych, według tajemnych receptur - zapraszają organizatorzy.
Nie zabraknie występów artystycznych: kapela RZEMYKI z Józefowa, Roztoczanki z Soch, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, Musicus i Violinki z Łukowej, Aleksandra Bełz z Krasnobrodu, Koromysło ze Szczebrzeszyna, a na zakończenie zagra JagoBand z Lublina.
Druga część Jagoczarów rozpocznie się dzisiaj o godz. 16.00.