Jak już informowaliśmy, wraz wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. A to oznacza, że samorządy mają czas do 2 września 2017 r. na wprowadzenie zmian w nazewnictwie w przestrzeni publicznej. W przypadku niewykonania obowiązku wynikającego z ustawy wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nazwę zgodnie z przepisami ustawy.
W czwartkowe popołudnie, 22 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, odbyło się spotkanie mieszkańców ul. I Armii Wojska Polskiego z przedstawicielami władz miejskich: burmistrzem Januszem Rosłanem, sekretarzem Bogdanem Kowalikiem oraz kierownikiem Referatu Gospodarki Przestrzennej Reginą Koszel-Cis i inspektorem ds. gospodarki gruntami Aleksandrą Mikszą.
Kierownik Regina Koszel-Cis wyjaśniła wątpliwości dotyczące wymiany dokumentów. Zgodnie z ustawą mimo zmiany adresu, dokumenty zachowują swoją ważność. Zaś pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy będą zwolnione od opłat skarbowych.
Obywatele będą musieli ponieść koszty wymiany tabliczek oznaczających posesje, jednak największe koszty związane z dekomunizacją poniosą prowadzący działalność gospodarczą. Będą zmuszeni do wymiany szyldów, wizytówek i pieczątek firmowych.
Mieszkańcy jednogłośnie zdecydowali o zmianie nazwy na ul. Żołnierzy Wojska Polskiego. Taka propozycja zostanie przedstawiona podczas sesji Rady Miasta.