Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2017.06.01 15:11

Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą

Etap przygotowawczy do budowy został zakończony. Działka została wybrana i kupiona, konkretny projekt zgłoszony w urzędzie gminy. Pora rozpocząć najważniejszy etap, czyli właściwą budowę. Do tego potrzebni są wykonawcy. Podpowiadamy, jak nie popełniać błędów przy wyborze firmy.
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą

Dom "pod klucz"

Inwestorzy, którzy nie dysponują odpowiednią ilością czasu, wiedzą budowlaną, najczęściej powierzają budowę domu jednej firmie. Jej zadaniem jest nie tylko wykonanie stanu surowego, ale także wykończenie domu. Decydując się na takie rozwiązanie inwestor musi bardzo dokładnie sprawdzić co zawiera oferta i co znajdzie się w umowie. Bardzo atrakcyjna cena bardzo często wynika z nieuwzględnienia niektórych elementów (działania marketingowe firm), np. ceny materiałów, wykonania określonych prac. Przeoczenie tych niedomówień może później drogo kosztować. Za prace nieuwzględnione trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Wykonawcy poszczególnych etapów

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybieranie firm na poszczególne etapy budowy, jest to czasochłonne, ale można wybrać najlepszych fachowców w wykonywaniu danych prac, np. murarzy, fliziarza, tynkarzy. Oczywiście także w takim wypadku trzeba ustalić cenę i zakres prac. W przypadku wyboru tego rozwiązania zakup potrzebnych materiałów leży po stronie zleceniodawcy lub za dodatkową dopłatą robi to wykonawca.

Do prostych prac budowlanych, typu wykopy, niwelowanie terenu można nająć pracowników niewykwalifikowanych, którzy są znacznie tańsi niż fachowcy.

Jakość - priorytetem

Jakość wykonywania poszczególnych etapów budowy jest najważniejsza. Gorszej jakości materiały, niedokładne wykonanie prac odbije się rykoszetem. Użytkowanie źle wykonanego domu oznacza ciągłe naprawy i remonty, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie firm z polecenia znajomych, dla których wcześniej pracowały. Innym sposobem sprawdzenia wiarygodności firmy jest przeglądanie forów internetowych, na których klienci oceniają rzetelność wykonywanych prac. Firmy anonimowe należy omijać szerokim łukiem.

Gwarancja

Zgodnie z przepisami rękojmia na roboty budowlane wynosi 3 lata. W tym czasie możemy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w wykonaniu prac. Przy dłuższych gwarancjach warto sprawdzić okres działalności firmy. Często zdarza się tak, że firma oferuje 5 lat gwarancji na swoje produkty (okna, drzwi), ale po 2 latach nie ma do kogo ich zgłaszać. Tak najczęściej dzieje się w przypadku przedsiębiorstw krótko działających, które nie wytrzymują konkurencji na rynku.

Umowa najważniejsza

W konsultacjach ustnych możemy ustalać najdrobniejsze szczegóły, ale jeżeli nie zostaną one zawarte w umowie pisemnej, to nie mamy możliwości ich dochodzenia. Dlatego umowa powinna być bardzo szczegółowa. Musi określać zakres prac, rodzaj materiałów (jakość, producent), ceny, czas wykonania. Powinna zawierać także klauzule dotyczące kar za niewłaściwe wykonanie prac, niedotrzymanie terminów, użycie materiałów gorszej jakości. Dopiero taka umowa chroni interesy inwestora.

Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl/

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1954
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
6c9-6ec
~ miś   Jak już podpowiadacie to nie wprowadzajcie w błąd, "konkretny projekt" z wnioskiem o pozwolenie lub zgłoszeniem robót budowlanych składa się w Starostwie.
6 czerwca 2017
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:14 Lubelszczyzna
502 zgony w kraju, 42 w Lubelskiem
dzisiaj, 09:13 Obsza
Wyższe podatki i wynagrodzenie wójta
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 09:05 Tarnogród
Seniorzy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w piątek, godzina 15:19 Biłgoraj
Przy parafii św. Marii Magdaleny powstaje Zakon Rycerzy Kolumba
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
20 listopada 2021 Biłgoraj
Kontrole straży miejskiej w Biłgoraju. Wykryto nieprawidłowości
W ostatnim czasie na terenie Biłgoraja prowadzone były kontrole dotyczące odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że nie wszyscy przestrzegają zasad. Właścicieli nieruchomości zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości.
w piątek, godzina 11:17 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Prawie 30 tys. mieszkańców województwa lubelskiego na kwarantannie
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
dzisiaj, 09:22 Kraj
Trwa akcja 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
w czwartek, godzina 09:13 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach na terenie powiatu
21 listopada 2021 Biszcza
47-latek usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy
Zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu pieszemu usłyszał 47-latek z powiatu pruszkowskiego, który w minioną środę w Biszczy oddalił się z miejsca wypadku. Pieszy, który dostał się pod koła kierowanego przez niego volkswagena, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zatrzymany mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ był w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywany za prowadzenie pod wpływem alkoholu.
w środę, godzina 07:22 Aleksandrów
Gospodynie w telewizji śniadaniowej
w środę, godzina 11:16 Krasne
Stracił panowanie nad ciągnikiem i wjechał do rowu
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w poniedziałek, godzina 09:06 Łukowa
Wypadek w gminie Łukowa. 4 osoby trafiły do szpitali
we wtorek, godzina 14:39 Biłgoraj
Przedszkole Samorządowe nr 2 apeluje o zwrot puszki z pieniędzmi
w poniedziałek, godzina 17:59 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w czwartek, godzina 10:26 Biłgoraj
Rowerzysta z 3 promilami wjechał pod samochód
26 listopada 2021 Gmina Biłgoraj
Pensja wójta w górę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl