Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2017.06.01 15:11

Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą

Etap przygotowawczy do budowy został zakończony. Działka została wybrana i kupiona, konkretny projekt zgłoszony w urzędzie gminy. Pora rozpocząć najważniejszy etap, czyli właściwą budowę. Do tego potrzebni są wykonawcy. Podpowiadamy, jak nie popełniać błędów przy wyborze firmy.
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą

Dom "pod klucz"

Inwestorzy, którzy nie dysponują odpowiednią ilością czasu, wiedzą budowlaną, najczęściej powierzają budowę domu jednej firmie. Jej zadaniem jest nie tylko wykonanie stanu surowego, ale także wykończenie domu. Decydując się na takie rozwiązanie inwestor musi bardzo dokładnie sprawdzić co zawiera oferta i co znajdzie się w umowie. Bardzo atrakcyjna cena bardzo często wynika z nieuwzględnienia niektórych elementów (działania marketingowe firm), np. ceny materiałów, wykonania określonych prac. Przeoczenie tych niedomówień może później drogo kosztować. Za prace nieuwzględnione trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Wykonawcy poszczególnych etapów

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybieranie firm na poszczególne etapy budowy, jest to czasochłonne, ale można wybrać najlepszych fachowców w wykonywaniu danych prac, np. murarzy, fliziarza, tynkarzy. Oczywiście także w takim wypadku trzeba ustalić cenę i zakres prac. W przypadku wyboru tego rozwiązania zakup potrzebnych materiałów leży po stronie zleceniodawcy lub za dodatkową dopłatą robi to wykonawca.

Do prostych prac budowlanych, typu wykopy, niwelowanie terenu można nająć pracowników niewykwalifikowanych, którzy są znacznie tańsi niż fachowcy.

Jakość - priorytetem

Jakość wykonywania poszczególnych etapów budowy jest najważniejsza. Gorszej jakości materiały, niedokładne wykonanie prac odbije się rykoszetem. Użytkowanie źle wykonanego domu oznacza ciągłe naprawy i remonty, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie firm z polecenia znajomych, dla których wcześniej pracowały. Innym sposobem sprawdzenia wiarygodności firmy jest przeglądanie forów internetowych, na których klienci oceniają rzetelność wykonywanych prac. Firmy anonimowe należy omijać szerokim łukiem.

Gwarancja

Zgodnie z przepisami rękojmia na roboty budowlane wynosi 3 lata. W tym czasie możemy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w wykonaniu prac. Przy dłuższych gwarancjach warto sprawdzić okres działalności firmy. Często zdarza się tak, że firma oferuje 5 lat gwarancji na swoje produkty (okna, drzwi), ale po 2 latach nie ma do kogo ich zgłaszać. Tak najczęściej dzieje się w przypadku przedsiębiorstw krótko działających, które nie wytrzymują konkurencji na rynku.

Umowa najważniejsza

W konsultacjach ustnych możemy ustalać najdrobniejsze szczegóły, ale jeżeli nie zostaną one zawarte w umowie pisemnej, to nie mamy możliwości ich dochodzenia. Dlatego umowa powinna być bardzo szczegółowa. Musi określać zakres prac, rodzaj materiałów (jakość, producent), ceny, czas wykonania. Powinna zawierać także klauzule dotyczące kar za niewłaściwe wykonanie prac, niedotrzymanie terminów, użycie materiałów gorszej jakości. Dopiero taka umowa chroni interesy inwestora.

Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl/

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Budowa domu - kilka wskazówek jak wybrać firmę wykonawczą, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1400
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
6c9-6ec
~ miś   Jak już podpowiadacie to nie wprowadzajcie w błąd, "konkretny projekt" z wnioskiem o pozwolenie lub zgłoszeniem robót budowlanych składa się w Starostwie.
6 czerwca 2017
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
21 marca 2020 Powiat
Zachorowała młoda kobieta z pow. biłgorajskiego
Mamy kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Zakażona SARS-CoV-2 jest młoda kobieta z powiatu biłgorajskiego.
w czwartek, godzina 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
w czwartek, godzina 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
27 marca 2020 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
w czwartek, godzina 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
dzisiaj, 10:33 Nadrzecze
Izolatorium w Nadrzeczu
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
w poniedziałek, godzina 20:15 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
w czwartek, godzina 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w czwartek, godzina 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim
w sobotę, godzina 08:32 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
dzisiaj, 10:49 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Pierwszych Komunii w maju nie będzie
20 marca 2020 Biłgoraj
Lekcje on-line
Od minionego poniedziałku trwa przerwa od zajęć w szkołach, ale jak podkreśla Ministerstwo Edukacji nie oznacza to przerwy od nauki. Teraz lekcje odbywają się on-line, nawet za pośrednictwem Youtube.
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
we wtorek, godzina 15:33 Gmina Biłgoraj
Odbiór śmieci w gminie Biłgoraj na nowych zasadach
w niedzielę, godzina 20:44 Lubelszczyzna
18 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 5 ozdrowieńców
20 marca 2020 Kraj
Wprowadzono stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do świąt
W piątkowy wieczór, 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Przerwa od zajęć w szkołach została wydłużona do Wielkanocy. Ale to nie jedyna zmiana. Co oznacza stan epidemii?
w środę, godzina 21:39 Lubelszczyzna
Piąta ofiara śmiertelna koronawirusa na Lubelszczyźnie
w niedzielę, godzina 10:06 Biłgoraj
Prawomocny wyrok za usiłowanie gwałtu i groźby
21 marca 2020 Biłgoraj
Dziś ruszyła kolejna akcja sprzątania lasów
W sobotę, 21 marca, ruszyła kolejna akcja sprzątania biłgorajskich lasów, organizowana przez #BiłgorajEKOchallenge. Akcja potrwa do 20 czerwca.
w czwartek, godzina 21:04 Lubelszczyzna
151 przypadków zakażenia koronawirusem
w środę, godzina 12:35 Lubelszczyzna
"Zbliżamy się do najtrudniejszej sytuacji, dynamicznego wzrostu zakażonych"
24 marca 2020 Powiat
Skrócony wniosek o odroczenie składek ZUS
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego skróconego wniosku. Jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
26 marca 2020 Biłgoraj
Zmiana terminu odbioru odpadów
dzisiaj, 08:54 Biłgoraj
PCK opiekuje się chorymi w okresie pandemii
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl