Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmiana na stanowisku komendanta w Biłgoraju
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
136km/h przez wieś
home > Start > Aktualności > Papierowe żonkile ku pamięci
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.04.19 14:55

Papierowe żonkile ku pamięci

W tym roku już po raz piąty organizowana jest ogólnopolska akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile", mająca na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. W obchody włączył się także Biłgoraj. Z tej okazji w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej zorganizowano spotkanie dla uczniów.
Papierowe żonkile ku pamięci
Papierowe żonkile ku pamięci

Ogólnopolską akcję organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Symbolem tego dnia są żonkile. Dlaczego? Jak wyjaśnia muzeum żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. - Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile odbywa się dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Współorganizatorem tegorocznej edycji akcji Żonkile jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - informuje Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Już po raz drugi w tę akcję włączyła się także Miejska i Powiatowa Bibiloteka Publiczna w Biłgoraju. W środowe przedpołudnie, 19 kwietnia, zorganizowano spotkanie z młodzieżą. Pracownicy opowiadali o wyarzeniach sprzed 74 lat.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Papierowe żonkile ku pamięci, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 2209
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
b4b-8d4
~ BYĆ I MIEĆ   czemu Biłgoraj tak celebruję żydostwo oni nas szkalują na cały świat i wyzywają od antysemitów a my w zamian jakieś dni pamięci i jeszcze ten cały alkoholik Singer czy jakoś tam
22 kwietnia 2017
+2
-0
f10-9a6
~ mki   Kiedy pogadanka o Adamie Michniku ?
20 kwietnia 2017
+3
-0
a8a-3a4
~ qwerty  do ~ 217   A czy PW odbyło się w Izraelu?
20 kwietnia 2017
+0
-3
e2b-d2f
~ jkbhyug   odróżniaj nienawiść od realizmu, są rożni ludzie a dziećmi nie powinno się manipulować , a jak się już coś mów to trzeba mówić wszystko a nie urywki z historii .Żydzi wszędzie widzą nienawiść, a są tacy jak wszyscy , jedni dobrzy a inni skończone bydlaki .Fakty są takie ,że Polacy non stop im płaca za coś czego nie zrobili.http://zygmuntbialas.salon24.pl/589523,jak-glosowali-poslowie-w-sprawie-odszkodowan-za-holocaust
20 kwietnia 2017
+4
-0
60a-1f7
~ z Biłgoraja   TEN 217 KARMI SIĘ NIENAWIŚCIĄ, BIEDACZYNA
19 kwietnia 2017
+1
-3
3df-227
~ 217   Dzieci to już nie ogłupiajcie a jak coś mówicie o starszych braciach to powiedzcie dzieciom kto sądził po wojnie tych żołnierzy wyklętych akowców itd...http://niepoprawni.pl/blog/2218/zydowscy-kaci-nkwd-i-sb-w-powojennej-polsce,ciekawe czy w Izraelu świętują powstanie Warszawskie?
19 kwietnia 2017
+4
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl