Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Brutalne pobicie nastolatka
2010.04.08 09:59 | aktualizacja: 2010.04.21 12:17

Bandyci terroryzują Frampol

To już kolejny akt przemocy, jaki miał miejsce w tym spokojnym, jak dotąd, mieście. W poniedziałek 5 kwietnia został brutalnie pobity nastoletni mieszkaniec Frampola. Z licznymi urazami głowy trafił do biłgorajskiego szpitala. We Frampolu mówi się już o "bandzie jedenastu", czyli grupie agresywnej młodzieży, której wszyscy się boją.
Bandyci terroryzują Frampol
Bandyci terroryzują Frampol

- W nocy z 5 na 6 kwietnia doszło do szarpaniny przed jedną z restauracji we Frampolu. W bójce udział brali 18 i 19-latkowie z tej gminy. W wyniku pobicia jeden z chłopców trafił do szpitala z obrażeniami głowy. Przyczyny zostaną wyjaśnione w dalszym postępowaniu - tak brzmi oficjalny komunikat, który w tej sprawie przedstawiła rzecznik Komendy Powiatowej Policji Milena Wardach.

Ale z jakiego powodu młody człowiek został tak brutalnie potraktowany? Jak do tego doszło?

W miejscowej restauracji odbywało się przyjęcie urodzinowe, Sebastian, bo tak ma na imię ofiara, został na nie zaproszony. - Około 2 nad ranem dostaliśmy telefon od koleżanki, której dzieci również były na tej imprezie. Poinformowała nas, że nasz syn został znaleziony nieprzytomny na rynku. Dowiedzieliśmy się też, że koledzy reanimowali syna, zostało wezwane pogotowie, które odwiozło go do szpitala - relacjonuje ojciec pobitego chłopca, Mirosław Szpakowski. Po przewiezieniu chłopca na oddział chirurgiczny zostały wykonane wszelkie niezbędne badania. Tomografia głowy potwierdziła m.in. wstrząśnienie mózgu, krwiaka i pękniętą podstawę czaszki (ma też wybity przedni ząb). - Na początku wszyscy myśleli, że to było potrącenie przez samochód, jednak po badaniu tomograficznym okazało się, że uraz jest poważny i wszystko wskazuje, że to było pobicie. Także lekarz wykluczył potrącenie, ze względu na brak urazów kończyn dolnych, które są charakterystyczne dla potracenia - dodał ojciec poszkodowanego.

Zaraz po zdarzeniu, jeszcze ze szpitala, o godzinie 3:15 Mirosław Szpakowski złożył zawiadomienie o pobiciu na telefon alarmowy 997. Dyżurny funkcjonariusz poinformował go o wysłaniu patrolu na miejsce, w celu ustalenia i przesłuchania ewentualnych świadków. Niestety policjantom nie udało się dotrzeć na frampolski rynek. Nie wiadomo dlaczego. Co ciekawe, nie został żaden ślad po zgłoszeniu. Dopiero druga próba poinformowania o zajściu przez rodziców Sebastiana poskutkowała podjęciem działań wyjaśniających przez policję. Takie postępowanie przyczyniło się do tego, że bezpośrednio po zdarzeniu nie znaleziono żadnego świadka, który mógłby opowiedzieć o tym, co się stało. Nikt się nie przyznał, że widział sprawców albo chociaż samo wydarzenie. Nastolatek tym bardziej nie mógł liczyć na jakąkolwiek pomoc. - Taka znieczulica jest uważana za chorobę społeczną. Powodowana jest często strachem o własne bezpieczeństwo. Ludzie boją się reagować, mają nadzieję, że ktoś inny zareaguje. Ponadto uważają, że problem ich nie dotyczy, tłumaczą się także brakiem czasu - wyjaśnia powody postępowania psycholog Anna Marchwiana.

Sytuacja w tym mieście w związku z brutalnym pobiciem wydaje się być wyjątkowa. Zwłaszcza jeśli wspomnieć, że to nie jedyny przypadek napaści na młodego człowieka w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu we Frampolu miało miejsce podobne zdarzenie. - To było jesienią, mój syn wraz z kolegami stał pod miejscowym sklepem, kiedy podjechał samochód, z którego wysiadło kilku mężczyzn. Zaatakowali oni wszystkich chłopców, mój syn został wtedy pobity butelką - opowiada matka chłopca i mieszkanka Frampola , Joanna Furmanek. W tym wypadku policja wykryła i ukarała sprawców napadu dzięki zainstalowanym w sklepie kamerom. To one "poświadczyły" o winie bandytów.

Nie tak dawno, też w podobny sposób potraktowany był jeszcze inny z młodych mieszkańców miasta, jednak jego rodzice nie zdecydowali się na zgłoszenie tego faktu do odpowiednich organów, które mogłyby zatrzymać przestępców. Takie zachowanie spowodowane było strachem, gdyż bandyci, wykrzykując groźby ostrzegali tą rodzinę przez składaniem zawiadomienia na policję. Nie tylko mieszkańcy Frampola padają ofiarami młodocianych przestępców, w ostatnim czasie został też pobity we Frampolu chłopiec z Kocudzy. Mieszkańcy o tych faktach wiedzą i milczą. Czy to strach paraliżuje Frampolan? Czy konsekwencja braku reakcji i prewencji ze strony właściwych organów? Jak mówi jeden z mieszkańców Frampola, pragnący zachować anonimowość - nasi policjanci łapią tylko pijanych rowerzystów zamiast zająć się sprawami bezpieczeństwa i wszechogarniającą nas patologią.

Co w takim razie stało się ze spokojnym miasteczkiem?

We Frampolu jest swoistego rodzaju terror. Mówi się o grupie młodych ludzi, nie zidentyfikowanych z nazwiska, już teraz nazwanych przez mieszkańców "bandą jedenastu". - Jestem zaniepokojony tym, co się dzieje w naszym małym mieście. Ludzie się boją i protestują przeciwno takiej sytuacji. Żyję w tym mieście od 40 lat i nie pamiętam takiej brutalności, jestem wstrząśnięty brakiem reakcji i pomocy mojemu dziecku, które było na imprezie w centrum miasta z dorosłymi opiekunami w gronie kilkudziesięciu kolegów i nie wierzę, że nikt niczego nie widział. Wiem, że w planach jest uruchomienie monitoringu, założonego z inicjatywy samorządu mieszkańców, który z całą pewnością pomoże zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, ale czy to wystarczy - dodał Mirosław Szpakowski.

Niestety w przypadku Sebastiana żadna z kamer nie pomoże policjantom w ujęciu sprawców. Bowiem mimo, że już są zainstalowane, jeszcze nie są uruchomione. Początek ich działania zaplanowany jest na maj br. - Kamery nie są instalowane ze względu na chuligańskie wybryki w mieście. Powstał nowy plac zabaw i fontanna, a monitoring miał w zamyśle zabezpieczenie tych obiektów, jak również miejskiego rynku. Jednak na pewno przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa - powiedział Jerzy Łoziński, przewodniczący samorządu mieszkańców. Przyczyną zainstalowania kamer w mieście było także skrzyżowanie dwóch bardzo ruchliwych ulic, wojewódzkiej i powiatowej, na których często dochodzi do różnych zdarzeń. Przewodniczący dodał również, że w związku z ostatnimi sytuacjami zostanie zwołane zebranie samorządu mieszkańców, który podejmie wszelkie działania, żeby w przyszłości nie dopuścić do takich zdarzeń.

Należy podjąć wszystkie możliwe kroki, żeby jak najszybciej ująć sprawców pobicia nastoletniego Sebastiana. Tak, by każdy przejaw agresji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, został ukarany. To na pewno pomoże ograniczyć szerzącą się z zawrotną prędkością agresję, która swoje początki zazwyczaj ma w domu rodzinnym - Na zachowanie agresywne młodych ludzi ma wpływ wychowanie, wzorce zachowań, jakie zostały przekazane przez rodziców, a także wzorce rówieśnicze. Gdy nastolatek widzi, że brutalny kolega ma w szkole czy na podwórku wysoką pozycję, wzbudza powszechny posłuch, to często chce iść w jego ślady - podsumowała psycholog. Każdy kto posiada informacje o pobiciu Sebastiana powinien zgłosić się na Komendę Policji w Biłgoraju w celu złożenia zeznań, które być może przyczynią się do ujęcia sprawców tego brutalnego pobicia.

Jt
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Bandyci terroryzują Frampol, 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 17119
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (19)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f7d-81f
~ iga   analfabetyzm taki az fuuuuuj,wiem z doświadczenia,kochani panowie panie,czym tu sie szczycić.nauczcie sie najpierw polszczyzny i dopiero pokazujcie swoje memoriały ćwoki!!jak zostało juz wspomniane
4 grudnia 2012
+0
-2
PL
884-efa
~ fra   os ku...wa kolego ...to zapewne samce dresiarskie.
2 listopada 2012
+0
-1
CH
21d-085
~ lja   kolego tu nie ma czym sie szczycić że ,,Kocudza rządzi''jak chcesz i chcecie sie nawalać to jedzcie sobie do lasu i tam sie tłuczcie do upadłego nawzajem bo Wy lubicie ze sobą sparingi..a nie ludzie kulturalnie chca sie pobawić z dziewczyną lub w gronie znajomych i nie mogą bo Kocudza pokazuje głupote a jak dostaniecie w pałe to potem jeszcze po sądach trzeba z wami jezdzić kozaki wielkie...wasze dziewczyny was sie wstydzą.
7 lipca 2012
+2
-1
CH
21d-085
~ lja   Kocudza to banda prostaków,w grupie są mocni ale pojedyńczo to już nie kozaki,szkoda że swój swojego tak traktuje Polak Polaka...nie obrażając wszystkich z Kocudzy.
7 lipca 2012
+4
-0
PL
60e-47b
~ anx   kocudza to banda ćwoków i kretynów xD, gówniarze z frampola z resztą też
6 lipca 2011
+2
-3
PL
03d-f7f
~ omg   we Frampolu frampolak nie ma nic do powiedzenia tam rządzi Kocudza...
28 maja 2011
+1
-3
PL
12a-5f5
~ Bandyta...   ten piąty to Edek z KOCUDZY ;D
27 maja 2011
+1
-0
PL
12a-5f5
~ Kocudzak   Kocudza rządzi ;)
27 maja 2011
+2
-5
PL
dc9-225
~ kil   fuuj płacimy podatki, kazdy,gdzie była policja ,ze do frampola dojechac nie mogła, gdzie nasze bezpieczenstwo
7 lutego 2011
brak ocen
PL
dc9-225
~ aaa   to gowno nie forum jak wypowiedziec sie uczciwie to blokuja,nawet dzwoniłem do nich i olewka z dowieczcie sie z niebieskiej pajace co to wolnosc słowa i demokracja
7 lutego 2011
+1
-1
PL
dc9-225
~ lobo   do frampola w krzaki a nie do miasta
7 lutego 2011
brak ocen
PL
dc9-225
~ ali   to niech siedzi we frampolu a nie do miasta sie pcha
7 lutego 2011
brak ocen
PL
dc9-225
~ jozef   co tu gadać miał za co to dostał,za darmo nie dostał proste,a temida to treraz smród i syf takie jest życie
7 lutego 2011
+1
-1
PL
5c4-197
~ Młody mieszkaniec Frampola   temida ludzie nie milczą tylko nie ma bandy 11, był to wybryk jednej osoby na 18-stce. Osoba która to zrobiła została juz ukarana, kogo ty chcesz zgłaszać? Jezeli nie masz zadnych ciekawych informacji na ten temat to sie nie wypowiadaj i nie minusuj osób które mają troche racji na ten temat. Pozdrawiam
7 lutego 2011
+4
-1
PL
cbe-ff8
~ temida   Wielkim błędem je milczenie ludzi na temat bandytów. Prędzej czy później to się skończy kolejnym tragicznym zdarzeniem.Kto ma wiedzę o napastnikach niech natychmiast przekaże informację policji. Może przecież zastrzec, żeby go nie ujawniać. Sprawcy brutalnych czynów muszą zostać surowo ukarani. Bezkarność prowadzi do jeszcze gorszego zwyrodnialstwa.
7 lutego 2011
+1
-1
PL
05f-784
~ mieszkaniec   Ten artykuł to jedna wielka głupota. Żadna banda jedenastu nie istnieje i nie istniała ktoś sobie wymyślił dla urozmaicenia artykułu. Jak gazeta nie wie jak to było naprawdę to niech nie pisze takich głupot bo to jest śmieszne!!!
7 lutego 2011
+2
-2
PL
96f-b23
~ dddd   PO 1 NASZA KOCHANA POLICJA W POWIECIE CAŁYM BIŁGORAJSKIM NAS OBYWATELI MA DALEKO I GŁĘBOKO ***** ONI SĄ ZAWSZE WTEDY KIEDY ICH NIE POTRZEBA....PO ZA TYM JAK SIĘ COŚ ZGŁASZA NA POLICJĘ TO NAJLEPIEJ SAMEMU ZNALEŹĆ SOBIE SPRAWCE I WSKAZAC PO KTÓRYM ADRESEM MIESZKAM:/ PO 2 JAK PÓJDZIESZ COŚ ZGŁOSIĆ TO OCZYWIŚCIE DO INNYCH OSÓB NAGADAJĄ NA CIEBIE I MASZ ***** OPINIĘ CZASAMI ZASTANAWIAM SIĘ NA CO IDĄ NASZE PUBLICZNE PIENIĄDZE?? NA BANDE NIEUDACZNIKÓW KTÓRZY UWAŻAJĄ ŻE ZA MARNE 2500ZŁ NIE BĘDĄ 4 LITER NASTAWIAĆ TO PO CO POSZEDŁEŚ /POSZŁAŚ DO POLICJI ?? PO TO BY PO 15 LATACH NIC NIE ROBIENIA DOSTAĆ PIĘKNĄ EMERYTURĘ.... ŻENADA PROSZĘ PAŃSTWA!!!!
27 października 2010
+2
-0
PL
ff8-696
~ zofia   ale czy to było koło restauracji CZY we frampolu?
24 lipca 2010
brak ocen
PL
45e-fd8
~ [xxx]   kocudzaki
28 maja 2010
+1
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski z dniem 1 sierpnia 2022 r. powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Dariuszowi Gęborysowi.
w środę, godzina 11:00 Andrzejówka
Poszukiwania 17-latki zakończone
w niedzielę, godzina 12:01 Luchów Górny
Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmarł Bogdan Zwoliński
W piątek 29 lipca otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Bogdana Zwolińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej w Biłgoraju.
dzisiaj, 13:07 Biłgoraj
Slam Drinkers na Mistrzostwach Polski 3x3
w piątek, godzina 18:49 Biłgoraj
Znalezione pieniądze czekają na właściciela
31 lipca 2022 Księżpol
W Księżpolu odkryto kapsułę czasu sprzed 170 lat
W pierwszej połowie lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto kapsułę czasu.
dzisiaj, 10:22 Biłgoraj
Wszystkiego było za dużo
dzisiaj, 07:45 Biłgoraj
Piknik nad zalewem [NOWE ZDJĘCIA]
1 sierpnia 2022 Biłgoraj
Biłgorajanie uczcili powstańców
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W 78. rocznicę tych wydarzeń hołd bohaterom oddali mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
dzisiaj, 10:34 Biłgoraj
Mieszkaniec Biłgoraja odzyskał gotówkę
w niedzielę, godzina 21:28 Górecko Kościelne
Brathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
w środę, godzina 08:45 Tarnogród
Zabytki archeologiczne w tarnogrodzkim parku
W centrum Tarnogrodu realizowany jest ostatni etap projektu pn. "Rewitalizacja w Gminie Tarnogród" polegającego na przebudowie Parku Miejskiego. W trakcie prac remontowych odkryte zostały zabytki archeologiczne.
w sobotę, godzina 19:43 Potok Górny
Bitwa na regionalne smaki
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze wystartowali w biłgorajskim duathlonie
dzisiaj, 10:16 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w sobotę, godzina 08:17 Turobin
Setne urodziny mieszkańca gminy Turobin
w piątek, godzina 11:40 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
24 lipca 2022 Biszcza
"Lato z TVP3" z Biszczy
W niedzielne popołudnie 24 lipca, gminę Biszcza odwiedzała ekipa TVP 3 w ramach cyklu "Lato z TVP 3". Dziennikarze relacjonowali odbywający się nad zalewem ekopiknik "Naturalnie Lubelskie", ale także przekazanie samochodu dla miejscowej straży pożarnej.
w środę, godzina 13:16 Kolonia Sól
110. urodziny Agnieszki Strzałki
w czwartek, godzina 12:23 Margole
Zderzenie pijanych rowerzystów
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl