Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2017.03.30 09:06

Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni straż wyjeżdżała do pożarów traw 12 razy. Łącznie spłonęło 7,315 ha suchych traw na nieużytkach. Strażacy apelują o zaniechanie takich praktyk.
Apele nie pomagają. 12 pożarów traw
Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Zanim zaczęła się wiosna fani wypalania traw ruszyli w teren. Już pod koniec lutego i na początku marca strażacy interweniowali kilka razy. O tych zdarzeniach pisaliśmy w artykule pt. Wypalanie traw jest karalne.

Okazuje się, że przestrogi na niewiele się zdały. Od początku bieżącego roku, do 28 marca, wezwań dotyczących wypalania traw na nieużytkach było już 12. Jak informuje st. kpt. Albert Kloc z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju łączne na terenie powiatu biłgorajskiego spłonęło już 7,315 ha suchych traw.

Dlatego strażacy rozpoczęli akcję "STOP POŻAROM TRAW". Uruchomili stronę internetową stoppozaromtraw.pl, z której można się dowiedzieć, że tylko w ubiegłym roku w takich zdarzeniach życie straciło 6 osób, rok wcześniej było 7 ofiar śmiertelnych.

Największą ilość pożarów strażacy notują w kwietniu, nagorsze więc dopiero przed nami.

Pamiętajmy zatem, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, wyjaławia glebę, a co więcej niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków, ale też mejsca bytowania zwierzyny łownej. Często doprowadza do pożaru torfowiska, który jest niezwykle trudny do ugaszenia.

Wystarczy zmiana kierunku wiatry, by pożar traw przeniósł się na zabudowania lub kompleksy leśne.

Ponadto takie zachowanie to przestępstwo. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i ustawą o lasach wypalanie traw na łąkach, czy pozostałości rolnych na nieużytkach i w przydrożnych rowach zagrożone jest karą grzywny, która może sięgać nawet 5 tys. zł. Jeśli pożar będzie stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia kara może być znacznie dotkliwsza - grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Apele nie pomagają. 12 pożarów traw, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4277
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
bae-500
~ bae-500   W gminie Łukowa temu procederowi powinno się bardziej przyjrzeć. Jak to możliwe, że 75% pożarów występuje własnie tam a jednostki OSP mają po kilkadziesiąt wyjazdów w ciągu miesiąca? Jako, że pali się cały czas praktycznie w jednym miejscu, to przydałby się jakiś cichy monitoring.
31 marca 2017
+3
-0
9ef-e95
~ c3  do ~ abc   wiadomo czyje pole pali się,policja powinna tym sie zająć i karac mandatami
30 marca 2017
+1
-0
174-224
~ abc   Pewnie, że nie pomogą.
Do większości osób żadne apele w żadnej sprawie nie pomogą.
Tylko solidne uderzenie po kieszeni im może coś wytłumaczyć.
Obecnie kara od 20zł do 5000zł. Oczywiście zazwyczaj jak już uda się ustalić sprawcę i dostanie grzywnę to jest ona znacznie bliższa tej pierwszej wartości.
.
Powinno być inaczej, kara od 5000 wzwyż.
tak samo z pijakami za kółkiem, jakieś śmieszne zakazy, czy zawiasy niewiele ich obchodzą. Do tego symboliczne kary finansowe. Jakby jeden z drugim stracił auto za pijacki rajdy to może inni by się zastanowili czy warto.
Tak samo z urzędnikami robiącymi przekręty, kara zazwyczaj symboliczna. A powinno być tak: jak złapią na kradzieży/przekrętach to za karę zwrócić wszystko co nakradł i drugi raz w takiej samej wysokości grzywna. Jakby jednemu czy drugiemu komornik zlicytował dom i cały majątek za przekręty to inny może by się zastanowił.
30 marca 2017
+4
-0
6ce-496
~ oni   głupota i tyle! Zgadzam się z poprzednikami,że niech jednemu dowalą to się inni może nauczą. ale pewnie i tak Łukowa się cieszy,że będzie miała wyjazdy do pożarów.
bo każdy wie, w jakiej gminie najczęściej palą się trawy ...
30 marca 2017
+3
-0
30a-b00
~ Stachu ze wsi   Tatko wypalali, dziadulo wypalali to i ja wypalam. A co?
30 marca 2017
+3
-1
282-1e2
~ Olo   Trzeba bardziej karać to się może ciemnota nauczy, że wypalanie traw nie poprawia gleby tylko ją psuje. Jakby taki jeden z drugim dostali parę razy grzywny po 10 -20 tysięcy, to może by się zastanowili kolejnym razem.
30 marca 2017
+8
-1
2ec-bf3
~ Łukasz   Jakby były kary dotkliwe, to może społeczeństwo by się nauczyło! A tak, każdy tylko machnie ręką i pali! Tego samego tyczy się pijaków za kółkiem. Też są apele, a poprawy nie widać.
30 marca 2017
+9
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl