Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
136km/h przez wieś
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
Dni Biłgoraja 2018 - LEMON, Robert Janowski, turniej "Wymiatacze"
home > Start > Aktualności > Gmina chce zaoszczędzić
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.02.17 09:07

Gmina chce zaoszczędzić

Pomimo podwyżki stawki za wywóz śmieci, w tym roku w gminie Biłgoraj, odpady wielkogabarytowe będą odbierane nie cztery, a dwa razy. Nie podoba się to części mieszkańców, natomiast gmina tłumaczy swoją decyzję względami oszczędnościowymi.
Gmina chce zaoszczędzić
Gmina chce zaoszczędzić

W ubiegłych latach zbiórka odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy Biłgoraj odbywała się cztery razy do roku. Część mieszkańców przyzwyczajona do możliwości pozbycia się dużych śmieci - jak stare meble, czy części wyposażenia domów - sprzeciwia się zmniejszeniu ilości zbiórek o połowę. - W tym roku będzie podwyżka, a duże odpady będzie można wystawić tylko dwa razy do roku - takie argumenty padały na ostatniej sesji Rady Gminy Biłgoraj.

Faktycznie, stawka za wywóz śmieci w 2016 r. wynosiła 6 zł /os. - śmieci segregowane, 10 zł/os. - śmieci niesegregowane. Natomiast w tym roku wynosi 7 zł/os. - śmieci segregowane, 11 zł/os. - śmieci niesegregowane. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, koszty gospodarowania odpadami komunalnymi powinny zostać pokryte z opłaty pobieranej od właścicieli nieruchomości.

Na koszt działania systemu (a zatem na wysokość stawki za wywóz śmieci) wpływ ma także ilość przeprowadzanych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Jak wyjaśnia Dariusz Świerczyński, kierownik referatu gospodarki komunalnej, zmniejszenie ilości zbiórek wynika z próby racjonalizacji kosztów. - Przeanalizowaliśmy, czy faktycznie zbiórka odpadów wielkogabarytowych cztery razy do roku jest zasadna - czy jest to po prostu wykorzystywane przez mieszkańców. Doszliśmy do wniosku, że duże prace porządkowe i remontowe są przeprowadzane w okresie wiosennym i jesiennym. Dlatego w tym czasie będą przeprowadzane zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Staramy się nie płacić za to, czego nie wykorzystamy - wyjaśnia kierownik Dariusz Świerczyński i dodaje, że kolejnym argumentem na rzecz zmniejszenia częstotliwości tych zbiórek jest fakt, że około 30% gospodarstw jest zamieszkałych przez jedną lub dwie starsze osoby - emerytów i rencistów, którzy nie robią często remontów, rzadko wymieniają meble etc. Jednak w praktyce za wywóz odpadów wielkogabarytowych także płacą.

Kierownik Świerczyński zapewnia, że cały czas będą zbierane opinie mieszkańców w tej sprawie i jeśli okaże się, że jednak jest potrzeba zwiększenia ilości zbiórek odpadów wielkogabarytowych w ciągu roku, to w przyszłorocznym przetargu zostanie to uwzględnione.

RED.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Gmina chce zaoszczędzić, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
RED. dodany
 
Odsłon: 2371
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
fc6-cd7
~ zxc   Stare meble można rozebrać i samochodem osobowym zawieźć do lamusowni na Krzeszowskiej. Sam tak robię, nie czekam na kontenery.
18 lutego 2017
+0
-1
PL
d9a-181
~ mieszkańcy protestują   że nie mogą pozbyć się starych mebli które po tygodniu użytkowania są dla nich stare trzeba nowe modniejsze kupić stać nas na to
to jest ściema bo jak cię stać i głowa cię boli że nie możesz się pozbyć starej wersalki to możesz za stodołą postawić niech gnije szmata
trzeba być chodzącym idiotą żeby płacić przez parę lat więcej za wywóz wersalki
18 lutego 2017
+0
-3
PL
2b1-23e
~ abc do: mieszkaniec miasta  do ~ mieszkaniec miasta   No w mieście też nie do końca na miejscu, bo składowisko odpadów znajduje się na terenie gminy, ale do rzeczy:
- w mieście muszą zabierać 2 razy w miesiącu (marzec - październik), bo do tego zmusza ustawa. W gminie cały rok tylko raz w miesiącu.
- ilość zebranych odpadów/osobę w mieście jest znacznie większa niż w gminie
- w mieście dużo osób prowadzących działalność gospodarczą podrzuca odpady firmowe jako domowe (a wiadomo, że ilość firm/liczba mieszkańców jest w mieście kilkukrotnie większa niż w gminie, więc i skala zjawiska znacznie większa)
- w gminie nie są zbierane odpady biodegradowalne (brązowe worki), w mieście z domków jednorodzinnych takich odpadów jest dość sporo (trwa, liście).
17 lutego 2017
+5
-2
PL
9d9-e1a
~ mieszkaniec miasta   Jak to jest ,że cena wywozu śmieci w gminie Biłgoraj jest tak niska w porównaniu z wywozem z miasta Biłgoraj?!W mieście praktycznie na miejscu , a w gminie dochodzi przecież koszt dojazdu.
17 lutego 2017
+5
-1
US
049-4be
~ B.RADNY   W TAMTEJ kadencji rady wywoz smieci byl o 100% tanieji Wojt tez zarabial o 1200zl.miesiecznie mniej.tak to teraz wyglada.Radni nie maja nic do powiedzenia.
17 lutego 2017
+4
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

 • 136km/h przez wieś
 • Napisałem że : zakładam że się NIE zagapi. i dotyczy to obydwu kierowców a nie tego z audi. Chciałem tym ...
  ~ gość 32 minuty temu
  czytaj dalej
 • O nauczycielskich emeryturach
 • Do ,,Marka" Oni już pobierają emeryturę i dalej pracują. Taki Maniek Klecha- syn chłopa małorolnego z Płus ur 12 września ...
  ~ Jan 35 minut temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • Piszesz, że "Droga potrzebna do zatrzymania samochodu rośnie z kwadratem prędkości, a to znaczy, że między drogą hamowania od 50 ...
  ~ zxc godzinę temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • i jeszcze daję ci minusa za zadawanie głupich pytań Pozdrawiam
  ~ gość 2 godziny temu
  czytaj forum
 • 136km/h przez wieś
 • auto jadące z prędkością 90 km/h w czasie 1 sekundy pokonuje dystans 25 m a jadące 110 km/h pokonuje dystans ...
  ~ gośc 2 godziny temu
  czytaj dalej
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl