Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.02.14 14:10 | aktualizacja: 2017.02.14 14:26

W 75. rocznicę powstania AK

Dokładnie 75 lat temu, 14 lutego 1942r. powstała Armia Krajowa - największa podziemna armia okupowanej Europy. Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na uroczyste obchody rocznicowe. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe przedpołudnie.
W 75. rocznicę powstania AK
W 75. rocznicę powstania AK

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

- Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy - opowiadał o historii prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek i dodał: - Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy.

O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczestnicy wtorkowej uroczystości, w której udział wzięli samorządowcy z wicestarostą Jarosławem Piskorskim i wiceburmistrzem Michałem Decem na czele, byli też parlamentarzyści Agata Borowiec i Piotr Olszówka, jak również przedstawiciele organizacji kombatanckich, organizacji, instytucji i młodzież szkolna.

Częścią wydarzenia był montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się w kościele WMNP oraz pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego w Parku Solidarności.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
W 75. rocznicę powstania AK, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4989
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
d9a-181
PL
d13-d15
~ samoawansowanie   mówią , że był starszym strzelcem,znalazł belkę i dołożył do poprzedniej,znalazł gwiazdkę i połączył z belkami ale jeszcze na tym nie koniec , szuka dalej,a nóż wyjdzie belka ,może gwiazdka,a może belka i gwiazdka.No i nowy mundur robi wrażenie.
15 lutego 2017
+1
-0
PL
d13-d15
~ obłuda   impreza zakwaszona przez wielu,nie mają swojego burmistrza,nie mają starosty/dobrze zrobił , że go nie było/i robią stypę zamiast po pracy ,to w czasie pracy,zaślepieni,jak Oleszczak był w mieście to wtedy tych co zwalczali AK nie było na obchodach.Kuriozum ,to że Zawiślak urodzony 16 lat po II wojnie przewodzi im a niedługo będzie najbardziej wiarygodnym w składzie.I komuchy i inni przeciwnicy poprzebierali się ,bo nie mają co robić ,czekają na takie imprezy jak mój sąsiad na jarmark , kiedy ten czwartek przyjdzie,to wysilone zachowanie i oderwane w dużej mierze od rzeczywistości,
15 lutego 2017
+2
-1
PL
73a-684
14 lutego 2017
+4
-0
PL
1a6-472
~ Major!!!   Pan Major to ma jakąś dziwne nakrycie głowy. Pierwszy raz widzę taką rogatywkę oficera.
14 lutego 2017
+1
-0
PL
fb3-823
~ 645   Płyta brat Ławrowa, przecież to wcielenie samego Kościuszki , już dawno powinna być nazwana jakaś ulica płyty, a Schodek to na pomnik zasłużył jak bolek na nazwę swoim nazwiskiem lotniska
14 lutego 2017
+6
-0
PL
ab7-cd7
~ logan   .Nasi zolnierze krew przelewali za Ojczyzne a z wojska robi sie teraz kabaret.Generalowie musza salutowac pomocnikowi aptekarskiemu,a szef MON ponownie zatrudnil dzieciaka-doradce.Pewnie nowy specjalista do spraw wrotek i latawcow strategicznych
14 lutego 2017
+6
-0
PL
ade-2c0
~ Jaś   Tomasz Książek-Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bojownik wybitny, przed nim to fryce wiali rzucając giwery / od niemieckiego Gewehr/ gdzie popadnie. PO wojnie stał się kretem londyńskiego rządu szpiegując PZPR-owców i ich POmagierów z ZSL-u. Dla kamuflażu udawał fana sowieckiej pieśni rewolucyjnej. Ta wojaczka tak mu weszła w krew, że nawet w szmateksie chciał coś zarekwirować na potrzeby pospolitego ruszenia Antka Macierewicza. Ale policja nie była wtajemniczona i wlepiła mu mandat. On teraz może czuć się prześladowany i może wystąpić do sądu o odszkodowanie tak jak śp. Zbysio Romaszewski. Jak go nie wybrali wyborcy do Sejmu to zaraz pognał do sądu po odszkodowanie. No i Schodek. On to POdobno w AK był jenerałem a Łój to przywdział strój Admirała Marynarki, być może dowodził okrętem podwodnym ,,Wilkiem" i posłał na dno Tanwi parę U-botów. Tak że AK to była armia największa
14 lutego 2017
+8
-0
PL
2bf-b13
~ Biłgorajak   prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek ??????? NIE wierzę....
14 lutego 2017
+8
-1
PL
e07-b32
~ Andrzej   Olszówka nic nie zrobił jako poseł więc powinien byc przegnany z naszego powiatu do powiatu gdzie mieszka
14 lutego 2017
+8
-1
PL
b9e-c82
~ grot  do ~ olo   Temat zgłaszany kilkukrotnie na mapie zagrożeń jednak konsekwenie usuwany z niej bez reakcji - chyba nie wiedzą o co chodzi szkoda.
14 lutego 2017
+7
-0
PL
1af-577
~ fd   Płyta w jakich oddziałach walczył ,że ma pseudonim płyta?Buszujących w szmateksach?A Schodek był już przesłuchany w sprawie złodziejstw w starostwie?Jakoś cicho w tym temacie w mediach .Same autorytety pod tym ołtarzem , już nie rozwijam tematu o katoliku Jago jak chłopom krowy zabierał .Ale widać i ksiądz lubi to towarzycho
14 lutego 2017
+11
-1
PL
f09-a3b
~ max   Widać kto nie pracuje tylko paja... .
14 lutego 2017
+5
-0
PL
e07-533
~ olo   Przy okazji rocznicy dziękuję za szacunek wszystkim debilom parkującym za parkiem na znaku PW.
14 lutego 2017
+12
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
dzisiaj, 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
dzisiaj, 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
dzisiaj, 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
dzisiaj, 11:48 Lubelszczyzna
3 nowe zakażenia na Lubelszczyźnie, 2 zgony
dzisiaj, 08:45 Aleksandrów
Próbna ewakuacja obozowiska
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
w środę, godzina 21:52 Biłgoraj
Chillout Festiwal już w najbliższy weekend
w czwartek, godzina 09:33 Biłgoraj
Historia Kuby dotarła do Dzień Dobry TVN, o pomoc apeluje też Karolina Gorczyca
9 lipca 2021 Biłgoraj
Ustalono opłaty za żłobek. Są zmiany
Jednym z punktów środowej sesji Rady Miasta (30 czerwca) było pojęcie uchwały w sprawie uchwalenia opłaty za pobyt dziecka w Samorządowym Żłobku. Taka konieczność zaistniała ze względu na wprowadzenie zmian statutowych dotyczących możliwości przyjmowania dzieci spoza miasta. Ile teraz trzeba będzie zapłacić?
w czwartek, godzina 10:30 Biłgoraj
Pijani kierowcy wpadli w ręce policjantów z biłgorajskiej drogówki
w poniedziałek, godzina 12:53 Biłgoraj
To już prawdziwa plaga. Kolejne osoby oszukane przez internet
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w środę, godzina 11:12 Powiat
Exodus Młodych w Górecku Kościelnym - ruszyły zapisy
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w poniedziałek, godzina 11:25 Powiat
Szczepieniobus w powiecie biłgorajskim
w sobotę, godzina 08:45 Józefów
Nielegalni zbieracze mchu wpadli na gorącym uczynku
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w środę, godzina 07:18 Księżpol
Piknik Rodzinny połączony z akcją promującą szczepienia
w niedzielę, godzina 19:29 Aleksandrów
Festyn "Pokochaj Lubelskie"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl