Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.01.23 18:31 | aktualizacja: 2017.01.23 19:12

Włączanie gimnazjów czy ich wygaszanie? Dyskusji ciąg dalszy

W poniedziałkowe popołudnie, 23 stycznia, odbyło się kolejne posiedzenie komisji oświaty, podczas którego omawiano temat planowanych zmian w sieci biłgorajskich szkół. Tym razem dyskusji przysłuchiwali się rodzice i nauczyciele.
Włączanie gimnazjów czy ich wygaszanie? Dyskusji ciąg dalszy
Włączanie gimnazjów czy ich wygaszanie? Dyskusji ciąg dalszy

Reforma oświaty wymusi na samorządach podjęcie decyzji co do kształtu sieci szkół. W Biłgoraju są dwa gimnazja, które za kilka lat przestaną istnieć, już w tym roku nie będzie prowadzony nabór do szkół. Oznacza to, że trzeba podjąć decyzję, o tym jak będzie wyglądał okres przejściowy. Możliwości są trzy, jednak jedna z nich - stworzenie zupełnie nowych placówek - nie wchodzi w grę ze względu na brak czasu. Pozostaje wygaszanie gimnazjum lub włączenie ich do szkół podstawowych. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze w tej sprawie posiedzenie komisji oświaty. Emocji nie brakowało, omawiano każdą z możliwości. Jednak, jak podkreślał burmistrz Janusz Rosłan obie ewentualności będą wiązały się z koniecznością redukcji etatów nauczycielskich. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Reforma edukacji. W Biłgoraju będą zwolnienia nauczycieli.

Do sytuacji, w oficjalnym piśmie ustosunkowali się dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 5, którzy po rozmowach z nauczycielami wyrazili nadzieję, że placówki przez nich prowadzone pozostaną jednostkami samodzielnymi, nie zaś zespołami (czyli nie zostaną połączone z gimnazjami). O stanowiskach dyrektorów informowaliśmy w artykule pt. Stanowisko dyrektorów podstawówek ws. sieci szkół.

W tej sytuacji swoje zdanie postanowiła także przedstawić rada pedagogiczna Gimnazjum Nr 2. Dziś, na biurko burmistrza trafiło pismo, w którym pracownicy sprzeciwiają się pomysłowi wygaszania gimnazjum bez połączenia w jedną placówkę ze szkołą podstawową. Bilgorajska.pl opublikowała to stanowisko wczoraj. Znajdą je Państwo pod adresem Gimnazjum Nr 2 o zmianach w sieci szkół.

Dziś, w poniedziałkowe popołudnie, po raz kolejny zebrała się komisja oświaty, by dyskutować o możliwych do podjęcia krokach. Tym razem w spotkaniu, poza radnymi, burmistrzem Biłgoraja oraz dyrektorami szkół, uczestniczyli także rodzice i nauczyciele, obecny był też prezes ZNP w Biłgoraju Grzegorz Dobrzyński.

Pytano m.in. o czas na podjęcie konkretnych decyzji. Radca prawny Łukasz Bury wyjaśnił, że jeśli będzie podjęta decyzja o włączeniu gimnazjów i stworzeniu jednej placówki wraz ze szkołą podstawową Rada Miasta powinna podjąć odpowiednią uchwałę do końca lutego, jeśli natomiast będzie decyzja o wygaszaniu gimnazjów można poczekać z podejmowaniem uchwały do końca listopada.

Ponownie dyskutowano o kwestii zatrudnienia w obu przypadkach. - Obecnie w gimnazjach jest jeden nauczyciel, który mógłby przejść na wcześniejszą emeryturę, są jednak takie osoby, które mogłyby przejść na świadczenie przedemerytalne, ale jedynie w przypadku likwidacji miejsca pracy z przyczyn ekonomicznych, czyli jedynie w przypadku wygaszania gimnazjów. Na świadczenie mógłby przejść nauczyciel, który ma za sobą 25 lat pracy i ukończył 55 rok życia - wyjaśniała Ewa Bździuch.

Przypomniano deklarację dyrektorów szkół podstawowych dotyczącą ścisłej współpracy z dyrektorami gimnazjów w zakresie pomocy w zatrudnianiu nauczycieli, dla których zabraknie miejsca w gimnazjach. Jednak były obawy co do uzupełniania przez nauczycieli etatów w kilku szkołach. - Uzupełnianie etatów w innych placówkach jest praktykowane cały czas - mówiła inspektor ds. oświaty Anna Florkiewicz.

Dyrektor Gimnazjum Nr 2 Małgorzata Wójcik po raz kolejny podkreśliła, że jeśli kierowana przez nią placówka nie będzie włączona w struktury szkoły podstawowej stanie się wyjątkowo mało liczną szkołą, co niekorzystanie wpłynie na uczącą się młodzież. - Jeśli nie będę miała żadnego nauczyciela, albo prawie żadnego na pełnym etacie, jak ja ułożę plan lekcji. Oczywiście części pedagogów obecnie uczących nie będzie, co oznacza, że dzieciom całkowicie przemiesza się nauczycieli - mówiła dyrektor, argumentując konieczność przyłączenia gimnazjum do Szkoły Podstawowej Nr 5. - Przecież i tak funkcjonujemy w tym samym budynku, a jeśli pani dyrektor SP Nr 5 ma taką dobrą wolę to dlaczego nie chce nas przyjąć w całości - dodała.

Padła też propozycja, by nie rozważać możliwości włączenia lub likwidacji obu gimnazjów jednocześnie, a potraktować oba przypadki w sposób indywidualny i być może podjąć różne decyzje dotyczące każdej z placówek.

Radny Janusz Wójcik uznał, że najważniejszą rzeczą jest zadbanie o miejsca pracy dla nauczycieli. - Moim zdaniem forma połączenia placówek jest formą płynną i daje większą szansę na utrzymanie miejsc pracy. W wieku 55 lat nie powinno się nikogo wysyłać na emeryturę. Likwidacja gimnazjów przez wygaszanie pozbawi nauczycieli ochrony - mówił.

Prezes ZNP podkreślił, że wg niego komisja oświaty powinna zająć takie stanowisko, które na równi będzie traktować wszystkie placówki funkcjonujące na terenie miasta. - Jedna szkoła nie może być gorsza od drugiej - apelował.

Planowane są kolejne spotkania w tej sprawie, tym razem już po przedstawieniu przez rady pedagogiczne oficjalnych opinii w formie uchwał.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Włączanie gimnazjów czy ich wygaszanie? Dyskusji ciąg dalszy, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8088
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
427-460
~ alus  do ~ Ja   Odczep się od uczciwego człowieka kretynie.
29 stycznia 2017
brak ocen
RO
c7e-16c
~ Borowy   Czy Prokuratura zajmie się sprawą fałszywego zaświadczenie Pana Posła Piota O. - przedstawił w banku fałszywe zaświadczenie i pobrał kredyt na budowe domu poza powiatem biłgorajskim. Może w końcu prokurtura zajmie sie tą sprawą. Pracował Olszówwkka w SOS Wioski Dziecięce na umowę zlecenie a w Banku przedstawiał fałszywe zaświadczenie, że pracuje gdzie indziej!!! Oszustwo wyłudzenia kredytu .
28 stycznia 2017
+2
-0
PL
39a-7da
~ mieszkaniec  do ~ Ja   Nie jest, a Ty co masz do człowieka ?
27 stycznia 2017
brak ocen
PL
ade-2c0
~ Ja   Ten Bury to chyba pociotek byłego (p)osła z Podkarpacia z Partii Szubrawców Ludowych Jana Burego co chomikował sztabki złota u biskupa, ale nakryło ich CBA i zimna pupa.
26 stycznia 2017
+3
-1
PL
5dd-1a3
~ edwardN   Wygaszanie gimnazjum lub łączenie z 5 nie ma nic wspólnego z dobrem dzieci! Dyrekcja gimnazjum walczy o posady. Dlaczego nic nie słychać o nauczycielach z Jadwigi? Siła (i głośność) argumentów grona z gimnazjum nie świadczy o ich słuszności.
24 stycznia 2017
+5
-1
PL
ade-2c0
~ Wyborca   Wójcik- to jakiś oszołom. On myśli, że szkoły są po to żeby nauczyciele mieli pracę do lat 70. Tak jak dyr. LO im ONZ Marian Klecha. 12 września 2016 obchodził 70 urodziny. Pobiera już od lat kilkunastu emeryturę i dalej grzeje stołek. A uczniowie są potrzebni po to, żeby jeszcze można było zarobić na korepetycjach i żeby nauczycielom w Dzień Nauczyciela złożyli się na kwiatki. Kto na takiego głosował i z czyjej listy został wybrany? Przecież ten człowiek nadaje się na ciecia do ,,Alternatywy 4"
24 stycznia 2017
+7
-3
PL
b1d-bac
~ mieszkaniec  do ~ newsletter   Co do tego "traktowania" ma samorząd ? To reforma rządowa. Miasto ją po prostu realizuje zgodnie z ustawą. Czy wygaszanie gimnazjów to nie pomysł rządu ?
24 stycznia 2017
+3
-1
PL
8f1-b45
24 stycznia 2017
+4
-0
PL
c1f-bda
~ newsletter   Tylko w Biłgoraju za Rosłana możliwe są takie historie, że szkoły są w nierówny sposób traktowane, skłóca się nauczycieli i szczuje się na nich społeczeństwo, któremu nie jest lekko.
24 stycznia 2017
+12
-3
PL
168-1a3
~ 5j   Kiedy nauczyciele zaczną szczuć rodziców dzieci na rząd?
24 stycznia 2017
+5
-4
PL
1b3-b93
~ jaki   A gdzie się podziewa słynny Klecha z takim doświadczeniem ukrywa się ,jak do tej pory to wszedzie sie wpychał , czy go chcieli czy nie ,tutaj by sie przydał to go nie ma ale ciekawy gostek z niego,powinien doradzić,
24 stycznia 2017
+12
-1
PL
57d-df3
~ XCV   Jak zwykle nauczyciele podstawówek/gimnazjum trzęsą portkami, zaraz zaś zaczną się strajki...
23 stycznia 2017
+5
-2
PL
329-0b8
~ 2k   A kiedy reformy samorządów ?Np,likwidacja gminy albo starostwa,?Gdy w BRW wywalali ludzi na ulicę albo płacą byle jak to burmistrz nie robił zebrań ,miał i ma to w d.. i teraz też dzieci go nie obchodzą ważne etaty dla nauczycieli
23 stycznia 2017
+9
-5
PL
a3a-920
~ przedszkolak   To ma być dyskusja na temat oświaty 26-tys miasta w gronie kilku osób
23 stycznia 2017
+7
-1
PL
1b3-b93
~ Mama   Patrzcie na jakich radnych głosujecie = Wójcik z Fundacji najważniejsza praca dla nauczycieli.
Najważniejsze DOBRO NASZYCH DZIECI.
Zmienić radnych z Fundacji i od Rosłana.
23 stycznia 2017
+12
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio ma już 100 lat
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
w sobotę, godzina 19:37 Biłgoraj
W Biłgoraju otwarto biuro Solidarnej Polski
w niedzielę, godzina 15:08 Wólka Czernięcińska
Otwarcie ciągu dróg powiatowych w Wólce Czernięcińskiej
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w niedzielę, godzina 10:50 Lubelszczyzna
Prawie 600 zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w środę, godzina 13:53 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 08:10 Nadrzecze
"Bidaczowskie opowieści" oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu
w czwartek, godzina 14:51 Biłgoraj
Ewakuacja klientów z marketu w Biłgoraju
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Chciała prawo jazdy za łapówkę
10 października 2021 Biłgoraj
Garażówka po raz 20.
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
w piątek, godzina 10:48 Lubelszczyzna
Będzie kolejny lockdown? Wiceminister zdrowia mówi o spotkaniu w tej sprawie
w środę, godzina 23:44 Turobin
Olga pożegnała się z Top Model
3 października 2021 Brodziaki
Piknik z historią
Każdego roku w Brodziakach organizowany jest Piknik Historyczny. Tym razem wydarzenie odbyło się w niedzielne popołudnie 3 października na placu naprzeciw remizy.
w środę, godzina 08:03 Obsza
Uwaga na oferty w sprawie fotowoltaiki
w sobotę, godzina 09:04 Józefów
XXV Rajd im. Profesora Józefa Jóźwiaka
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w sobotę, godzina 14:10 Lubelszczyzna
Ponad 1 200 przypadków więcej niż tydzień temu
w sobotę, godzina 08:24 Biłgoraj
Do RCEZ i ZSZiO w Biłgoraju trafiły komputery za kwotę 314 tys. zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl