Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów
Zderzenie rowerzystek
"Mamy prawo godnie żyć"
Absolutorium dla zarządu powiatu
home > Start > Aktualności > Miliony zł od Lasów Państwowych na drogi w powiecie. Są już efekty
Rozmiar tekstu:
AAA
POTOK GÓRNY
2016.12.07 14:57 | aktualizacja: 2016.12.07 16:33

Miliony zł od Lasów Państwowych na drogi w powiecie. Są już efekty

W środę, 7 grudnia, w Potoku Górnym odbyła się uroczysta sesja podsumowująca I etap pilotażowego programu leśno-samorządowego w powiecie biłgorajskim. Podczas wydarzenia, w którym udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy i leśnicy, otwarto też pierwszą drogę wykonaną w ramach programu.
Miliony zł od Lasów Państwowych na drogi w powiecie. Są już efekty
Miliony zł od Lasów Państwowych na drogi w powiecie. Są już efekty

W środę, 7 grudnia, w Potoku Górnym odbyła się uroczysta sesja podsumowująca I etap pilotażowego programu leśno-samorządowego w powiecie biłgorajskim. Udział w niej wzięli m.in: posłowie Agata Borowiec, Piotr Olszówka, przedstawiciel Ministra Środowiska Paweł Pliszka, kierownik Delegatury UW w Zamościu Witold Marucha, dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie Jerzy Sądel, naczelnik Wydziału Infrastruktury Generalnej Dyrekcji LP Piotr Młynarczyk. Obecni byli też samorządowcy ze starostą Marianem Tokarskim na czele, nie zabrakło gospodarzy gmin Potok Górny i Biszcza Edwarda Haci i Zbigniewa Pyczko. Z zaproszenia skorzystała też dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Maria Góralska.

Program współpracy samorządowo - leśnej oficjalnie zainaugurowano pod koniec marca br, kiedy na zaproszenie poseł Agaty Borowiec do Biłgoraja przyjechał dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Lasy Państwowe kołem zamachowym polskiej gospodarki. W programie, poprzedzonym przez sporządzony przez posłankę raport z potrzeb infrastrukturalnych, chodziło o wsparcie przez Lasy Państwowe samorządów m.in. w budowie dróg lokalnych, integrowaniu infrastruktury turystycznej i lepszym jej dostosowaniu do potrzeb samorządów, lokalnych mieszkańców oraz turystów.

Już miesiąc późnej okazało się, że powiat biłgorajski zostanie wsparty kwotą 17 mln zł (otrzymaliśmy 44% wszystkich środków przeznaczonych na realizację programu na terenie kraju). Za te pieniądze przebudowane będą drogi leśne, ale także gminne i powiatowe. Zaplanowano, że na terenie 3 Nadleśnictw wykonane zostaną takie drogi jak: Edwardów - Biłgoraj - 3,6 km za 1,5 mln zł, Smólsko - Biłgoraj - 5,7 km za 2 mln zł, Gózd Lipiński - Potok Górny, 5 km za 1,2 mln z, Lipiny Górne - Stoczek, 1,5 km za 150 tys. zł, Aleksandrów - Szostaki, 4,1 km za 3 mln 700 tys. zł, Gościniec Fryszarkowski i ul. Nowa (gmina Józefów) 3,8 km za 2 mln zł, Stare Króle (gmina Księżpol) 1,9 km za 1 mln zł, Bukownica - Margole 11,8 km za prawie 2 mln zł, Bukownica Mała - Wolaniny 3,2 km za 700 tys.zł. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule pt. 17 mln zł na drogi w powiecie.

Dziś podsumowano jedną z tych inwestycji. Uroczyście otwarto drogę łącząca Gózd Lipiński i Potok Górny, przecięto też wstęgę na nowo wyremontowanej trasie Harasiuki - Naklik (wykonanej w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej o wartości 3 mln zł).

- Oddawana dziś do żytku inwestycja to dowód na to, że Lasy Państwowej to nie tylko sprawny zarządca i obrońca jednego z największych dóbr narodowych, lecz także instytucja blisko współpracująca z lokalną społecznością. Jest to szczególnie istotne na takich terenach jak powiat biłgorajski, gdzie lesistość wynosi ponad 38%. Lasy Państwowe są tutaj naturalnym partnerem dla samorządu w wykonywaniu codziennych zadań. Dzięki tej współpracy wspierany jest rozwój tych regionów, które nie znajdują się w obszarze oddziaływania wielkich aglomeracji - napisał w liście Minister Środowiska Jan Szyszko i dodał: - Rozwój terenów niezurbanizowanych jest niezwykle ważny z punktu widzenia wspierania zrównoważonego rozwoju całej Polski. Dlatego tak istotne są inicjatywy, takie jak pilotażowy program współpracy leśno - samorządowej. Minister zaznaczył też, że dzisiejsza uroczystość nie miałaby miejsca, gdyby nie zaangażowanie posłanki Agaty Borowiec oraz władz samorządowych.

- Dobra współpraca pomiędzy Lasami Państwowymi a samorządami prowadzi do sukcesu. Wiele osób było przychylnych pomysłowi nawiązania takiej współpracy, ale w szczególności chcę serdecznie podziękować za wsparcie ministrowi Janowi Szyszko, ale także dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych Konradowi Tomaszewskiemu. Bez tego wsparcia pewnie nie udałoby się osiągnąć takiego wyniku. Jestem dumna, że to właśnie powiat biłgorajski został wsparty tak ogromną kwotą i już podsumowujemy pierwsze inwestycje, kolejne są w trakcie realizacji - mówiła podczas spotkania poseł Agata Borowiec. Przypomniała też jak wyglądała droga, którą trzeba było przejść od pomysłu do realizacji. Wyjaśniła, że rozmowy zaczęły się już rok temu, były spotkania z każdym wójtem z terenu powiatu i diagnoza potrzeb w zakresie inwestycji drogowych. Do realizacji wybrano te miejsca, które wymagały szybkiej interwencji.

- Cieszę się, że na przykładzie powiatu biłgorajskiego możemy urzeczywistniać to co jest naszym obowiązkiem, czyli wspomaganie administracji samorządowej w realizacji ich zadań. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie można mówić o rozwoju terenów niezurbanizowanych jeśli nie są one pokryte siecią dróg. Wiemy też, że nie można planować rozwoju lasów państwowych jeśli nie będzie możliwości wywożenia drogami publicznymi surowca drzewnego do zakładów przetwórczych - wyjaśniał dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Wyraził też nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Najprawdopodobniej współpraca taka będzie kontynuowana. Do końca lutego można składać wnioski do drugiego etapu programu. Już wiadomo, że przewidziano środki dla powiatu biłgorajskiego.

Podczas spotkania tegoroczne inwestycje drogowe podsumował starosta Marian Tokarski. O szczegółach pisaliśmy w artykule pt.Powiat podsumowuje inwestycje drogowe.

Zarówno Edward Hacia, jak i Zbigniew Pyczko podkreślali, że oddane do użytku drogi znacznie ułatwią funkcjonowanie lokalnej społeczności, ale wpłyną także na rozwój rolnictwa i gospodarki leśnej.

- Poprawa stanu infrastruktury komunikacyjnej w województwie lubelskim to istotny czynnik podniesienia atrakcyjności naszego regionu w skali kraju, ale także poprawy warunków życia, gospodarowania i prowadzenia interesów. Każdy kilometr nowych dróg to wyraz odpowiedzialności za przyszłość małej ojczyzny - podsumował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Miliony zł od Lasów Państwowych na drogi w powiecie. Są już efekty, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 8376
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
8f1-b45
~ Marian  Popatrzcie 1,2 miliona na drogę a do wstęgi kilkanaście osób. To jakby autostradę wybudowali to stanęłoby ich 300 osób do przecinania wstęgi.
7 grudnia 2016
+21
-2
PL
3f7-078
~ bnm  na tym zdjęciu widać ile jeden niewolnik musi osób utrzymać
7 grudnia 2016
+16
-0
PL
bad-c10
~ >  Cóż tam robi pan Wasąg z ZUS, także miał wkład w budowę drogi?
7 grudnia 2016
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
PL
6ea-9da
~ brrrrrrrrrrrrr   No ***** mozna. Brakuje tylko biskupa , dzieci z kwiatami ksiadz wojt starosta scena rodem z PRLu Bareja by lepiej tego nie wymyslil toz to przeciez 3 km drogi w lesie maja rozmach sku....y syny :))
10 grudnia 2016
+5
-0
PL
40b-f5e
~ Max   I co z tego jak lasy wyglądają jak pola,wycinka na maxa
9 grudnia 2016
+5
-1
PL
86a-d96
~ obserwator  do ~ >   dlaczego Wasąg cóż dobrze się ogrzać w świetle pani poseł a może pomoże pozostać na stołku
9 grudnia 2016
+2
-0
PL
2d4-bf2
~ działo   a po co tam klecha??
9 grudnia 2016
+1
-0
PL
52b-6af
~ dobrze pisał   napisał list na szarlipa i prawdę w nim opisał,aż ten płytki człeczek uciekł z Goraja i Biłgoraja i spokój ma wielu,
9 grudnia 2016
brak ocen
PL
52b-6af
~ DM   Witam.
U nas na Gromadzie też robią drogę, ciekawe kiedy będzie otwarcie? Czy wystarczy wstęgi do przecinania?
9 grudnia 2016
brak ocen
PL
7c4-7c6
~ sdfsdf   4km za 700tyś 3.5km za 1.5mln Nie zastanawia to kogoś? Obie drogi gruntowe...
9 grudnia 2016
brak ocen
PL
b97-3db
~ Łukasz   A jak sami tak świętują to dlaczego nie zaprosili LUDZI którzy tą drogę zrobili.No ale jak to, urzędnik i zwykły pracownik przy jednym stole?????
9 grudnia 2016
+4
-0
PL
34d-830
~ ja   impreza na 102 !
8 grudnia 2016
+2
-0
PL
52b-6af
~ tt   Na Długiej i Boh Monte Cassino nie starczyło już farby,żeby pasy na całej długości namalować?Żenujące.
8 grudnia 2016
+2
-0
PL
972-6c0
~ .  do ~ mmm   Tak się w Polsce robi.
Tak samo jak na Monte Cassino w poniedziałek podczas mrozu palnikami suszyli ulicę,a potem na tym malowali oznakowanie.
Na nowych pasach rowerowych czerwona farba już schodzi, a ledwo kilka dni temu robiona.
Kolejna, Czerwonego Krzyża, jak by nie mogli poczekać do wiosny, to musieli zaczynać na jesień, teraz na ulicy pachołki i slalomem trzeba jeździć, bo ostatnia warstwa asfaltu nie położona i ciekawe kiedy położą, może tak do wiosny będzie rozgrzebane stać.
Jeszcze inna, droga Biłgoraj - Edwardów, wymyślili sobie, żeby w listopadzie zacząć robotę i do końca roku skończyć, ale nie pomyśleli, że jest coś takiego jak zima.
7 grudnia 2016
+6
-2
PL
f49-ef3
~ mmm   co z tego że drogę otworzyli,za rok od nowa będą remontować kto widział żeby w zimie asfalt kłaść na śnieg ,brak słów szkoda tych pieniędzy i tej roboty
7 grudnia 2016
+7
-4
PL
bad-c10
~ >   Cóż tam robi pan Wasąg z ZUS, także miał wkład w budowę drogi?
7 grudnia 2016
+12
-0
PL
3f7-078
~ bnm   na tym zdjęciu widać ile jeden niewolnik musi osób utrzymać
7 grudnia 2016
+16
-0
PL
8f1-b45
~ Marian   Popatrzcie 1,2 miliona na drogę a do wstęgi kilkanaście osób. To jakby autostradę wybudowali to stanęłoby ich 300 osób do przecinania wstęgi.
7 grudnia 2016
+21
-2
PL
043-38a
~ njkm   Agata masz jedną cechę która jest nad wadami i zaletami , to jest skuteczność
7 grudnia 2016
+13
-16
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

 • "Wszystkim nam po drodze"
 • Należy popierać wszystkie takie AKCJE w regionie !!! Należy też cieszyć się z faktu istnienia i działania w Biłgoraju tylu ...
  ~ AB -popieramy! 5 minut temu
  czytaj dalej
 • Zderzenie rowerzystek
 • mimo że samochody do jazdy mają wyznaczone ulice i też zdarzają się wypadki dwóch samochodów morał z tego taki że ...
  ~ jh789 18 minut temu
  czytaj dalej
 • Zderzenie rowerzystek
 • Proste, poruszamy się po chodniku piechotą to rowery trzeba było prowadzić. I nie byłoby krzyku.
  ~ ab 39 minut temu
  czytaj forum
 • Absolutorium dla zarządu powiatu
 • Raczej wygląda że ma wszystkich w nosie. Był milicjantem, ma wysoką emeryturę, dostaje diety radnego i członka zarządu. Dostał coś ...
  ~ advocem 49 minut temu
  czytaj dalej
 • Zderzenie rowerzystek
 • Zauważ, że w miejscu o którym mowa w artykule nie ma żadnej ścieżki rowerowej. Jeżdżenie rowerem po ulicy Kościuszki w ...
  ~ XYZ godzinę temu
  czytaj dalej
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl