Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2016.10.30 08:20

Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

30 października zmieniamy czas na zimowy i na dworze ciemno będzie zarówno jeszcze o poranku, jak i już wczesnym popołudniem. Dodatkowo, jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, a ten trudny dla uczestników ruchu drogowego moment zbiega się z długim, listopadowym weekendem, kiedy większość z nas podróżuje po kraju, a wypadków jest więcej niż zwykle. Co więc mogą zrobić rodzice i opiekunowie dzieci, aby zapewnić najmłodszym jak największe bezpieczeństwo w podróży, a także w czasie codziennej drogi do szkoły?
Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?
Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

Wg raportu "Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku" opracowanego przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego w 2015 roku, w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka - Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi. Wśród błędów kierowców wymienić można choćby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na danej drodze czy do warunków pogodowych. A przecież w wypadkach, w których błąd popełni kierowca, cierpią także pasażerowie, w tym ci najmłodsi. Jednak do niebezpiecznych zdarzeń przyczyniają się nie tylko dorośli, ale też same dzieci, które swoim nieodpowiednim zachowaniem spowodowały w 2015 roku 782 wypadki. Piesi, w tym dzieci, powodują je przechodząc w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle, czy - i to jest niestety dość częste zachowanie wśród najmłodszych - wychodząc na jezdnię zza innego pojazdu lub wchodząc na ulicę nagle, tuż pod nadjeżdżający samochód. Niestety, wciąż także zbyt mało osób pamięta o tym, że korzystanie z telefonu komórkowego w momencie, gdy powinniśmy skupić się na drodze jest niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko kierowców. Zaaferowani rozmową, smsem lub grą piesi też nie zwracają uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. A od tego tylko krok od wejścia na jezdnię w nieodpowiednim momencie i spowodowania wypadku. Dzieci powinny także poznać zasadę ograniczonego zaufania, czyli że zawsze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ to, że my znamy przepisy, nie oznacza, że inni użytkownicy dróg będą ich zawsze przestrzegać.

Dziecko, jako pieszy

Od 7 roku życia dzieci mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że uczeń pierwszej klasy może już sam pokonać np. drogę do i ze szkoły. Ważne jest, aby dziecko było do tego zadania dobrze przygotowane przez dorosłych. Najlepiej wytyczyć stałą, jak najbezpieczniejszą trasę, a następnie przejść ją z dzieckiem kilka razy. Dzięki temu możemy mu pokazać miejsca, w których należy szczególnie uważać oraz wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie tylko na pasach, znaczenie sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. W czasie tych rozmów zwróćmy szczególną uwagę dziecka na to, aby nigdy nie korzystało z propozycji podwiezienia przez osoby nieznane. Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu i być szczególnie uważni, jeśli nasze dzieci nie mogą skorzystać z chodnika, a ich trasa wiedzie poboczem. Jak podkreśla inspektor Marek Konkolewski - Odblaski są elementem obowiązkowym, jeśli pieszy porusza się poza terenem zabudowanym. Powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, np. na ubraniu lub na tornistrze dziecka. Dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z chodnika, koniecznie powinny znać zasadę, że po poboczu poruszamy się wyłącznie lewą stroną i tylko "gęsiego". Grupa dzieci w wieku do 10 lat może iść dwójkami tylko pod nadzorem przynajmniej jednej osoby dorosłej. To ważna zasada do wpojenia najmłodszym, którzy wracając ze szkoły niestety często idą obok siebie większą grupą, w dodatku czasem wygłupiając się i przepychając, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Dziecko, jako pasażer

Jako dorośli nie zapominajmy, że dziecko, które jest pasażerem w samochodzie cały czas uczy się od nas bezpiecznych zachowań. Prowadźmy więc ze szczególną ostrożnością, dzięki czemu troszczymy się o swoje dziecko, jednocześnie dając mu dobry przykład. Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nie ma ono jeszcze 150 cm wzrostu, to obowiązkowo musi jechać w foteliku albo na specjalnym siedzisku. Nauczmy też dziecko zapinania pasów, zaraz po wejściu do auta i nie ruszajmy, póki tego nie zrobi. To musi być odruch, bez względu na długość trasy, jaką mamy do pokonania. W czasie jazdy należy poprosić młodego pasażera, aby nas nie rozpraszał, bo mama czy tata muszą skupić się na prowadzeniu samochodu, żeby nie spowodować wypadku. Po dojechaniu do celu dopilnujmy natomiast, by dziecko wysiadało spokojnie, w bezpiecznym miejscu i zawsze od strony chodnika lub pobocza.

Wiele dzieci jest pasażerami pojazdów komunikacji miejskiej. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby umiały zachować się odpowiednio zarówno na przystanku, jak i w samym pojeździe. Wytłumaczmy dziecku, że na przystanku należy spokojnie czekać w odpowiedniej odległości od jezdni, ponieważ bieganie czy popychanie może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Wyjaśnijmy też, że musi być ostrożne przy wsiadaniu i wysiadaniu, że należy to robić spokojnie i dopiero w momencie, gdy pojazd całkowicie się zatrzyma. Jedną z częstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci jest ich nagłe wyjście zza stojącego autobusu czy tramwaju, tuż pod koła innego kierowcy. Dlatego dzieci powinny wiedzieć, że nigdy nie wolno przechodzić przez jezdnię przed lub za pojazdem lub nagle wybiegać zza niego, ponieważ kierowca nas nie widzi i nie może zareagować odpowiednio szybko. Powiedzmy też dziecku jasno, że lepiej, aby spóźniło się do szkoły niż miało przebiegać przez jezdnię w niedozwolonym miejscu tylko po to, żeby zdążyć na autobus, bo jego zdrowie i życie są dla nas najcenniejsze.

Dziecko, jako rowerzysta

Młodzi rowerzyści powinni jak najszybciej poznać zasady ruchu drogowego. To wymaganie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę słowa inspektora Marka Konkolewskiego - W 2015 roku rowerzyści z grupy wiekowej od 7 do 14 lat spowodowali 268 wypadków, co stanowi aż 16% wszystkich zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego dziecko musi wiedzieć, że do jazdy na rowerze przeznaczona jest droga rowerowa, a dopiero w dalszej kolejności jezdnia, że należy sygnalizować skręt ręką, ale też mieć świadomość, że to nie wystarczy i zawsze należy się jeszcze upewnić czy z tyłu nie nadjeżdża samochód. Musimy także pamiętać, że dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Do tego czasu, wraz z opiekunem może jechać po chodniku, ale wtedy pierwszeństwo mają piesi. Poza tym powinno mieć zawsze na głowie kask, a jego rower najlepiej wyposażyć w odblaski.

Konsekwentna edukacja najmłodszych oraz współdziałanie wszystkich dorosłych zaangażowanych w wychowanie dzieci, mogą znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Rodzice powinni z dziećmi na ten temat jak najwięcej rozmawiać i dawać im dobry przykład. Nauczyciele mogą zaangażować się, np. zapraszając na lekcję policjanta albo zgłaszając szkołę do specjalnych programów edukacyjnych, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka, w której dzieci uczą się zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w tym na drodze. Im więcej dorosłych zaangażuje w edukację dzieci, tym bezpieczniej będzie dla nich na naszych drogach.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3414
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
878-c1d
~ nbm   W Biłgoraju mieszka 90% wieśniaków i myślą ,że ulica to tak jak droga na polu i wszystko w tym temacie ,a zresztą dla wieśniaka dziecko to jak część inwentarza jak kura pies czy indyk
30 października 2016
+1
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
1 grudnia 2023 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 08:33 Lubelszczyzna
Najgorsza sytuacja na drogach w okolicach Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
1 grudnia 2023 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 17:26 Biłgoraj
Nowy pług wyruszy na ulice Biłgoraja
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
dzisiaj, 08:14 Aleksandrów
Pożar kotłowni
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
dzisiaj, 10:16 Biłgoraj
Skusiły go inwestycje w sieci
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
dzisiaj, 07:52 Powiat
Będzie jaśniej i oszczędniej
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
Zakończyło się postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza w gminie Biszcza. Kto spełnił wymagane warunki i będzie pełnić funkcję - najważniejszego po wójcie - urzędnika?
1 grudnia 2023 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
dzisiaj, 08:03 Biłgoraj
Najlepsi graficy odebrali nagrody
w czwartek, godzina 08:01 Lubelszczyzna
Nowy rozkład jazdy pociągów, więcej możliwości podróżowania dla mieszkańców regionu
Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dodatkowe połączenia kolejowe. W ramach zmiany rozkładu jazdy pociągów wprowadzono m.in. całoroczne połączenie z Zamościa do Bełżca, dodatkowe pociągi z Zamościa do Lublina oraz dodatkowe pociągi z Terespola, Chełma, Parczewa czy Łukowa. To nie koniec dobrych informacji, bo na wybranych odcinkach Operator (POLREGIO S.A.) wprowadzi atrakcyjne promocje cenowe. Część połączeń pojawi się w rozkładzie jazdy już od 10 grudnia br., a pozostałe będą dostępne od stycznia 2024 roku.
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
w czwartek, godzina 14:27 Biłgoraj
Umowa na wykonanie projektu sali gimnastycznej przy ZSZiO w Biłgoraju podpisana
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl