Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.10.26 18:45

Proces rewitalizacji Biłgoraja rozpoczęty

W środowe popołudnie, 26 października, zorganizowana została konferencja rozpoczynająca proces rewitalizacji Biłgoraja. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele firmy EuroCompass: Ryszard Boguszewski oraz Beata Filipowicz. Rozmawiano o założeniach projektu. Konkretny obszar przeznaczony do rewitalizacji ma być znany do końca grudnia.
Proces rewitalizacji Biłgoraja rozpoczęty
Proces rewitalizacji Biłgoraja rozpoczęty

Ideą rewitalizacji jest wyprowadzanie ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów Biłgoraja poprzez realizację działań całościowych tj. powiązanych wzajemnie przedsięwzięć, obejmujących łącznie kwestie społeczne, ekonomiczne, przestrzenne, infrastrukturalne i środowiskowe oraz kulturowe.

Zadaniem rewitalizacji jest rozwiązywanie lub eliminowanie problemów, jakie występują na obszarze miasta. Rewitalizacja ma też pomóc lepiej wykorzystać potencjały i mocne strony Biłgoraja.

W środowe popołudnie, 26 października, rozpoczęto proces rewitalizacji, organizując konferencję, mającą na celu włączenie mieszkańców, przedsiębiorców, lokalnych liderów i partnerów społecznych w proces opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Miasta Biłgoraj na lata 2016-2022.

- Pierwszym etapem tego procesu będzie opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Jest to bardzo złożony proces, obejmujący szereg zagadnień, tak naprawdę wszystkie sfery życia mieszkańców miasta - mówiła Regina Koszel - Cis, kierownik referatu gospodarowania terenami UM Biłgoraj.

Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Miasta Biłgoraj na lata 2016-2022 opracowany zostanie przy współfinansowaniu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 pozyskanych przez gminę miasta Biłgoraj w ramach projektu "Zielony Biłgoraj - miasto przywrócone mieszkańcom". O pozyskaniu środków na ten cel informowaliśmy w artykule pt. Biłgoraj, Frampol i Tarnogród mogą przygotowywać programy rewitalizacji.

Dzisiejszą konferencję poprowadzili przedstawiciele firmy EuroCompass: Ryszard Boguszewski oraz Beata Filipowicz. Wyjaśnili oni aspekty prawne rewitalizacji, zaprezentowali również korzyści płynące z realizacji Lokalnych Programów Rewitalizacji.

Beata Filipowicz podkreśliła, że po przeprowadzeniu ankietowania okazało się, że mieszkańcy Biłgoraja, niezadowoleni z życia w tym mieście, najczęściej poruszali takie kwestie jak: zaniedbany PKS, mała ilość ścieżek rowerowych, niskie wynagrodzenie, brak ciekawych atrakcji dla młodzieży, zakorkowana ul. Kościuszki, brak ciekawych miejsc do zaprezentowania turystom, zniszczony drobny handel, wyludnienie miasta, źle zagospodarowane tereny, czy utrudniające życie wypalanie śmieci w piecach, a nawet zbyt dużą ilość rond. Ważna była też kwestia braku bezpieczeństwa, związana z małą ilością policjantów na ulicach.

Ankietowani wskazali także wiele miejsc w Biłgoraju, które pozostawiają wiele do życzenia. Padły takie lokalizacje jak: Park Solidarności, targowisko, Skwer Saski, Plac Wolności i okolice, zalew Bojary, postój busów, pałac Nowakowskiego, a nawet ul. 3 Maja.

To wszystko będzie brane pod uwagę przy analizowaniu najbardziej zdegradowanych obszarów miasta, które powinny zostać poddane rewitalizacji. Podczas dyskusji Jan Kowal apelował, by zadbać o centrum miasta, czyli Plac Wolności. Mówił, że w tym miejscu powinien być odnowiony rynek, który przyciągałby turystów. - To miejsce jest zaniedbane, trzeba dać szansę miastu na odzyskanie rynku, Biłgoraj ma się czym pochwalić, ale trzeba wrócić do historii tego miasta i przywrócić kształt temu miejscu. Wtedy będą tam ludzie, a to jest najważniejsze - mówił mieszkaniec.

Obecni na spotkaniu mogli także dowiedzieć się jakie są szanse na finansowanie działań rewitalizacyjnych w nowej perspektywie finansowej.

- Ważne jest to, byśmy w tym procesie widzieli przede wszystkim ludzi, byśmy dotarli do mieszkańców, organizacji, samorządowców, przedsiębiorców, bo obszar rewitalizowany powinien być szyty na miarę potrzeb osób tu mieszkających. Chodzi o połączenie działań i starań wielu podmiotów na rzecz ożywienia gospodarczego - mówił Ryszard Boguszewski, prezes firmy EuroCompas i dodał: - Musi być nadzieja, że rozpoczynamy coś, co doprowadzi do trwałych i pozytywnych zmian.

Ostateczna wersja Lokalnego Programu Rewitalizacji będzie znana do końca kwietnia przyszłego roku. Konkretny obszar wyznaczony do rewitalizacji ma zostać ustalony do końca grudnia. Następne spotkanie konsultacyjne zaplanowane jest na 22 listopada.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Proces rewitalizacji Biłgoraja rozpoczęty, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4905
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
cb7-35a
~ abc  Z placu przed urzędem miasta wyrzucić auta.
Niby powinno być najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście, a w dzień cały zastawiony autami urzędników, a wieczorami i nocy fani wiejskiego tuningu palą gumę, a po ich wizytach zostaje syf (niedopałki, butelki po piwie).
Najśmieszniejszy jest ten znak ograniczenia prędkości do 5 km/h przy wjeździe. Znak jest, a pieszy jak chce przejść przez to miejsce to musi uciekać przed autami, bo ona mają tam bezwzględne pierwszeństwo.
Co do Parku Solidarności, to jeśli chodzi o infrastrukturę to została już zrobiona. Pozostaje problem z bywalcami tego miejsca. Może na początek w weekendy wieczorem i w nocy postawić tam stały patrol: strażnik miejski + policjant, którzy będą pełnić służbę tylko w tym miejscu. Od razu by się spokojniej zrobiło. Nie mówię oczywiście o tym, aby za krzywe spojrzenie od razu legitymować i trzepać kieszenie, ale sam obecność by wystarczyła.
26 października 2016
+29
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
7d4-7cd
~ Bielski  do Drakkar   Brawo Dakkar lepiej nie ująłbym tego. Pełna zgoda. Prawdziwa i konstruktywna krytyka nikomu nie zaszkodzi - chybaże cwaniaki mają plebs tam gdzie swiatło nie dochodzi.
29 października 2016
+1
-0
PL
4f5-afb
~ do abc-~ abc   A dlaczego ja mam łazić po urzędach?Burmistrz zapraszał firmy przez media to i niech powie przez media jakie firmy się zgodziły dołożyć do karty Biłgorajskiej rodziny .A może mają burmistrza w d..?
27 października 2016
+1
-4
PL
7e8-4b3
~ formaldehyd   Jak to? Od tylu[14?] lat słyszę jak dynamicznie rozwija się Biłgoraj a tu nagle oficjalnie obcy ludzie na konferencji mówią o ' wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miasta '. A przecież jest Międzynarodowe Centrum Kultury, Stadion 1000-lecia,no i chodniki zmienia się w Biłgoraju raz na 3 lata,zależy gdzie rurę lub kabel trzeba położyć. Atmosfera na spotkaniu musiała być zacna. No i ta nazwa 'Zielony Biłgoraj', to chyba mowa o tych krzakach na skwerach, bo prawdziwego parku to tutaj nie stwierdzono a stare drzewa tnie się na potęgę. Czekam też cierpliwie kiedy te nowe drzewka ogłowią na 2 metry,oj będzie zielono..Zieeloono mii...
27 października 2016
+9
-2
PL
3cd-df9
~ aa  do ~ mieszkaniec   nie
27 października 2016
+1
-2
Drakkar   1.Zaniedbany PKS-załatwione przejął prywatny inwestor chyba że okolice do Komorowskiego
2. Mała ilość ścieżek rowerowych-pewnie o Kościuszki mowa wiadomo kto nie dopilnował tematu
3.Niskie wynagrodzenie wiadome z dawien dawna biłgorajscy Janusze biznesu muszą mieć co dwa lata nowe auto a teraz szukaja ludzi do pracy najlepiej na staż albo nie płacic wcale
4. Brak ciekawych atrakcji dla młodzieży,niech sie młodzież wypowie
5.Zakorkowana ul. Kościuszki podejrzewam niejeden mieszkaniec Kościuszki chciałby troche spokoju
6.Brak ciekawych miejsc do zaprezentowania turystom- to nie Kraków
http://bilgoraj.com.pl/bilgoraj-i-okolice-walory-turystyczne,,4,11,11,1,16640,n.html
6a.Mówił, że w tym miejscu powinien być odnowiony rynek, który przyciągałby turystów.Już widzę te tłumy.Ponoć to miasteczko kuźmińskiego miało przyciągać turystów.Proponuje postawić łabedzia ziejącego ogniem albo w ogóle przetransportować wawelskiego smoka.
7. Zniszczony drobny handel pomijam kwestie obciążeń ze strony państwa ale czy drobny handel sam sie nie zniszczyl przez wysokie ceny i nieszanowanie klienta?Weszły markety ok ale klient też potrafi liczyć pieniądze(codziennie parking pełny przy fauflandzie)
8.Wyludnienie miasta perspektywa zarobków 1500 skutecznie zniechęca ludzi do zostania w Biłgoraju starsi umierają,młodzi szukaja lepszego zycia zwłaszcza że teraz mają otwarte granice
9.Wypalanie śmieci w piecach pole do popisu dla straży miejskiej
10.Duża ilość rond- to to karwa nie wiem komu przeszkadza
11.Ważna była też kwestia braku bezpieczeństwa, związana z małą ilością policjantów na ulicach- pilnują Komorowskiego i Monte Cassino
12.Okolice urzedu miasta są skutecznie rewitalizowane w piatek,sobotę i niedziele wieczorową porą,co do samochodów to szczera prawda wygląda to jak giełda samochodowa a nie urząd miasta.
13.Zapomieliśta o niszczejących pomnikach Skwer saski i park Solidarności
14.Chodzi o połączenie działań i starań wielu podmiotów na rzecz ożywienia gospodarczego
Ożywienie gospodarcze to niskie podatki i proste przepisy a wy jak zwykle w socjaliźmie rozwiązujecie problemy które sami stworzyliście.
15.Pytanie jak długo nasi potomni będą spłacać nasze pomysły?
"To miejsce jest zaniedbane, trzeba dać szansę miastu na odzyskanie rynku, Biłgoraj ma się czym pochwalić, ale trzeba wrócić do historii tego miasta i przywrócić kształt temu miejscu. Wtedy będą tam ludzie, a to jest najważniejsze - mówił mieszkaniec.
Aż sie prosi o wyjaśnienie co mieszkaniec miał na myśli.
26 października 2016
+10
-1
PL
dc7-907
~ mieszkaniec   pora najwyższa ucywilizować i handel i miejsce czyli tzw Baltonę i budy przy dworcu PKS. Te miejsca to jakiś horror , ohyda i brud , żeby nie powiedzieć dosadniej. czy nikt tego nie widzi i nie kontroluje?
26 października 2016
+10
-0
PL
cb7-35a
~ abc  do ~ 0258   Sam się może dowiedzieć jeśli zależy Ci na takiej informacji.
/
Na adres UM wysyłasz maila o takiej treści:
/
WNIOSEK
O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie:
(tu piszesz co chcesz wiedzieć)
/
Nie musisz podawać swoich danych osobowych. Na końcu piszesz tylko na jaki e-mail mają odesłać odpowiedź.
/
W ciągu 14 dni mają obowiązek odpowiedzi
26 października 2016
+6
-2
PL
cb7-35a
~ abc  do ~ 0258   Z placu przed urzędem miasta wyrzucić auta.
Niby powinno być najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście, a w dzień cały zastawiony autami urzędników, a wieczorami i nocy fani wiejskiego tuningu palą gumę, a po ich wizytach zostaje syf (niedopałki, butelki po piwie).
Najśmieszniejszy jest ten znak ograniczenia prędkości do 5 km/h przy wjeździe. Znak jest, a pieszy jak chce przejść przez to miejsce to musi uciekać przed autami, bo ona mają tam bezwzględne pierwszeństwo.
Co do Parku Solidarności, to jeśli chodzi o infrastrukturę to została już zrobiona. Pozostaje problem z bywalcami tego miejsca. Może na początek w weekendy wieczorem i w nocy postawić tam stały patrol: strażnik miejski + policjant, którzy będą pełnić służbę tylko w tym miejscu. Od razu by się spokojniej zrobiło. Nie mówię oczywiście o tym, aby za krzywe spojrzenie od razu legitymować i trzepać kieszenie, ale sam obecność by wystarczyła.
26 października 2016
+29
-2
PL
4cc-4af
~ 0258   Czy- Biłgorajska- może się dowiedzieć jakie to firmy odpowiedziały na apel burmistrza o dołożeniu się finansowym do Biłgorajskiej karty rodziny?Czy może apel burmistrza mają w d...?
26 października 2016
+4
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
12 czerwca 2022 Biłgoraj
Jubileuszowy zlot pojazdów zabytkowych
W niedzielne przedpołudnie 12 czerwca, rozpoczęła się kolejna edycja Biłgorajskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych i Kolekcjonerskich. Wydarzenie po raz drugi zorganizowano na terenie Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych. Jest jeszcze szansa, by zobaczyć te wyjątkowe maszyny.
we wtorek, godzina 15:23 Gmina Biłgoraj
Pobrali się w 1971r. Dziś obchodzą jubileusz 50-lecia małżeństwa
w sobotę, godzina 08:10 Powiat niżański
Pijany kierowca busa przewoził pasażerów, jeden z nich wezwał policję
we wtorek, godzina 14:51 Biłgoraj
Powiatowy Dzień Olimpijczyka
We wtorek 21 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego zorganizowano Powiatowy Dzień Olimpijczyka. Uczniowie, którzy wyróżnili się osiągnięciami w nauce, odebrali z rąk starosty Andrzeja Szarlipa, okolicznościowe dyplomy i karty podarunkowe.
w czwartek, godzina 08:39 Biłgoraj
"Praktyczna pani" na sprzedaż
w sobotę, godzina 20:59 Biłgoraj
Eleni zaśpiewała w Biłgoraju
11 czerwca 2022 Biłgoraj
"Biłgoraj dla Ukrainy". Koncert Patrycji Markowskiej
W sobotnie popołudnie 11 czerwca, na scenie letniej BCK odbył się koncert zatytułowany "Biłgoraj dla Ukrainy". Gwiazdą wieczoru była znana wokalistka Partycja Markowska. Wystąpili też młodzi wokaliści z Biłgoraja, w tym Kuba Nizio i Michalina Lipińska.
w piątek, godzina 18:38 Biłgoraj
Sztandar dla szkoły i przedszkola
w sobotę, godzina 23:02 Frampol
Festiwal Muzyki Tanecznej we Frampolu
14 czerwca 2022 Biłgoraj
Podsumowanie Roku Sportowego 2021/2022 w powiecie biłgorajskim
We wtorkowe popołudnie 14 czerwca, uroczyście podsumowano rok w sporcie szkolnym. Najlepsi zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli otrzymali puchary i dyplomy. Wszystkim wyróżnionym gratulował starosta Andrzej Szarlip.
19 czerwca 2022 Gromada
Zawody strażackie w Gromadzie [WYNIKI]
w piątek, godzina 13:58 Biłgoraj
Rozpoczęły się wakacje
12 czerwca 2022 Okrągłe
"Powróćmy jak za dawnych lat..."
To hasło przewodnie XVI Turnieju Wsi organizowanego przez wójta gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Radą Sołecką i mieszkańcami wsi Okrągłe. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 6 sołectw z terenu gminy.
w czwartek, godzina 08:16 Biłgoraj
Spacer po Biłgoraju okazją do zacieśnienia współpracy
w sobotę, godzina 15:50 Biłgoraj
Papieski Dzień Dziękczynienia
w poniedziałek, godzina 09:53 Biłgoraj
Ruch na ul. Nadstawnej będzie zamknięty
Już jutro rozpoczną się prace bitumiczne na ul. Nadstawnej w Biłgoraju. Droga będzie zamknięta dla ruchu kołowego.
w środę, godzina 10:11 Biłgoraj
Filip z indeksem na ponad 60 uczelni w Polsce
w piątek, godzina 09:29 Biłgoraj
Ruszają prace na ul. Piłsudskiego w Biłgoraju
14 czerwca 2022 Wyścigi samochodowe
Karol Kręt na 2. miejscu w pierwszej rundzie Porsche Sports CUP
W ubiegły weekend Karol wystartował w pierwszej rundzie wyścigów Porsche Sports CUP na torze Nurburgring w Niemczech. Karol jest nowicjuszem. W tych wyścigach stanął do walki koło w koło z bardzo doświadczonymi kierowcami, ale doświadczenie zebrane przez 11 lat w sporcie kartingowym pozwoliło mu wygrać kwalifikacje.
w piątek, godzina 22:56 Nadrzecze
Wigilia Nocy Świętojańskiej w Nadrzeczu [NOWE ZDJĘCIA]
15 czerwca 2022 Korczów
Dominika w finale Miss Polski
dzisiaj, 09:18 Biłgoraj
Prawie 10 tys. hospitalizacji, ponad 4,5 tys. udzielonych porad w 2021 roku
Podczas piątkowych obrad Rady Powiatu w Biłgoraju radni wysłuchali sprawozdania z działalności szpitala powiatowego. W ubiegłym roku liczba hospitalizacji (wraz z ruchem międzyoddziałowym) wyniosła prawie 10 tys. Na którym oddziale było najwięcej pacjentów?
w sobotę, godzina 13:08 Biłgoraj
Partyzancki Rajd Rowerowy
we wtorek, godzina 07:25 Tarnogród
Będą nowe obwodnice w województwie lubelskim, w tym obwodnica Tarnogrodu
w piątek, godzina 16:59 Biłgoraj
Prawie 28 mln zł zadłużenia. Zarząd Powiatu dostał absolutorium?
W piątkowe popołudnie 24 czerwca, odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu, głosowali też nad absolutorium, czyli przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Jakie decyzje podjęli?
16 czerwca 2022 Biłgoraj
Boże Ciało 2022
w środę, godzina 14:01 Gmina Biłgoraj
Wójt z wotum zaufania i absolutorium
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl