- Dziś świętujemy pół wieku istnienia szkoły, która wrosła w społeczeństwo miasta i jest jego istotnym ogniwem rozwoju na wielu płaszczyznach życia. Jej imponujące dzieje tworzyli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy i przede wszystkim wspaniali uczniowie, który rozsławiali jej imię odpowiedzialną i twórczą pracą, wznosząc budynki mieszkalne, zakłady pracy, szkoły, szpitale, instytucje kulturalno - oświatowe oraz pełnili ważne funkcje w społeczeństwie - mówił na wstępie dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Stanisław Sitarz i dodał: - Organizując po raz pierwszy w historii jubileusz "Budowlanki" pragniemy, by pamięć z jej przeszłości wzbogacała naszych uczniów, a dla absolwentów była powodem do dumy.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju, dalsza część wydarzenia miała miejsce w budynku szkoły.
W uroczystości udział wzięło wiele osób, a wśród nich: poseł na Sejm RP Piotr Olszówka,kierownik oddziału zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Zamościu Monika Żur, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Paterak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Obecni byli też radni Rady Powiatu, Rady Miasta, jak również wójtowie gmin z terenu powiatu biłgorajskiego: Wiesław Różyński i Jacek Pawluk. Z zaproszenia na uroczystość skorzystali także dyrektorzy szkół i kierownicy placówek oświatowych z terenu powiatu. Nie zabrakło również absolwentów i kapłanów związanych ze szkołą.
Początki szkoły to rok 1966. Przez ten czas placówka zmieniała lokalizację czterokrotnie, w obecnym budynku mieści się od 39 lat. Do ubiegłego roku szkolnego placówkę ukończyło ponad 11 tys. absolwentów, zatrudnionych było 358 nauczycieli.
1 września 1966 r. została utworzona jedna klasa o specjalności murarskiej w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Ludowych Partyzantów w Biłgoraju. Umożliwienie nauki w zawodzie budowlanym zapoczątkowało powstanie szkoły. Rozwijające się miasto, atrakcyjność zawodów budowlanych oraz duża liczba chętnych uczniów sprawiły, iż wzrosło zapotrzebowanie na powstanie nie tylko jednej klasy, ale szkoły. W tej sytuacji władze powiatu biłgorajskiego podjęły decyzję o utworzeniu placówki o profilu budowlanym. Na początku, we wrześniu 1968 r., powstała filia Szkoły Budowlanej Lubelskiego Zjednoczenia Budownictwa (mieszczącego się w Lublinie przy ul. Słowiczej) przy Zasadniczej Szkole Zawodowej. Nauka trwała wówczas 2 lata, przez 6 dni w tygodniu: 3 dni zajęć dydaktycznych i 3 dni zajęć praktycznych, odbywanych na budowach prowadzonych przez Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Filia ta we wrześniu 1971 r. usamodzielniła się i została Zasadniczą Szkołą Zawodową Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Równocześnie "Budowlanka" przeniosła się do nowego obiektu przy ul. I Armii Wojska Polskiego (obecnie internat Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej). W nowym budynku, na parterze, mieściły się cztery sale do zajęć dydaktycznych, kuchnia i stołówka, a na piętrze internat. Przedmioty teoretyczne wykładali początkowo nauczyciele uczący w ZSZ, a później zatrudniono nowych pedagogów zarówno do nauki przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych, jak i praktycznej nauki zawodu.
Uczniowie chętnie podejmowali naukę w zawodzie budowlanym i szybko okazało się, że nowy lokal nie może pomieścić młodzieży chcącej kształcić się w naszej szkole. Podjęto więc decyzję o budowie nowych obiektów pod nazwą Ośrodka Szkolno-Sportowego Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego przy ul. Cegielnianej. Nowe budynki szkoły i internatu przekazano do użytku 19 marca 1977 r.
Zmieniająca się, na początku lat dziewięćdziesiątych, sytuacja w naszym kraju stworzyła możliwość rozszerzenia profilu nauczania i utworzeniu w roku szkolnym 1990/1991 dwóch klas liceum ogólnokształcącego. Od tego czasu, ciągle rozszerzając ofertę edukacyjną, placówka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom młodzieży i kształcić ich w zróżnicowanych profilach liceum ogólnokształcącego, w technikum budowlanym, zasadniczej szkole zawodowej oraz technikum uzupełniającym po zasadniczej szkole zawodowej. W roku szkolnym 2002/2003 szkoła zmieniła nazwę i stała się Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika.
Dyrektorami szkoły byli: mgr Marian Ledwójcik, mgr Antoni Strzęciwilk, mgr Bogusław Derylak, od 1982 r. do 2013 r. mgr inż. Mieczysław Król. Od września 2013 r. dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących został mgr Stanisław Sitarz.
- Dzisiejsza uroczystość to wydarzenie ważne nie tylko dla Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju ale i dla całego regionu, to okazja do podziękowania i gratulacji. To zasługa nauczycieli i kadry zarządzającej, że placówka się rozwija i przyciąga uczniów szukających nie tylko wiedzy ale też umiejętności praktycznych z wielu dziedzin. Życzę wytrwałości w tej trudnej misji, jaką jest kształcenie i kształtowanie młodego pokolenia. Niech w sercach absolwentach na zawsze gości sentyment do tego miejsca - napisała poseł Genowefa Tokarska.
Absolwent szkoły, poseł Piotr Olszówka, wspominał lata spędzone w murach placówki i dziękował za wspaniałe wspomnienia i bezcenne doświadczenia nabyte podczas nauki w ZSBiO. - Wszyscy tu obecni możemy czuć się częścią historii szkoły i mam nadzieję, że w podobnym gronie będziemy świętować kolejne jubileusze - dodał poseł.
Lata spędzone w instytucji wspominał też były nauczyciel burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Mówił, że bardzo sobie ceni nawiązane podczas pracy w szkole przyjaźnie oraz współpracę, która trwa do tej pory. Włodarz, w imieniu samorządowców, na ręce dyrektora ZSBiO złożył gratulacje z okazji jubileuszu, życzył także dalszych sukcesów.
Starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski podkreślił, że placówka odgrywa ogromną rolę nie tylko w biłgorajskim systemie oświaty, ale także gospodarki regionu. - Szkoła idzie z duchem czasu, zaspokaja potrzeby uczniów i wpisuje się w potrzeby rynku pracy, a przy tym zapewnia wysoki poziom kształcenia - mówił gospodarz powiatu.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości dyrektor Sitarz podziękował za otrzymane wsparcie i życzliwość, pomocne w codziennym funkcjonowaniu placówki. Świętowanie zakończy wieczorny bal jubileuszowy.