Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.09.25 11:15

Apel do mieszkańców

Zbliża się sezon grzewczy i wkrótce zapewne będziemy mogli zaobserwować znaczne pogorszenie jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą ci mieszkańcy, którzy w ramach oszczędności lub z braku świadomości o zagrożeniach, spalają śmieci w piecach centralnego ogrzewania.
Apel do mieszkańców
Apel do mieszkańców

W niektórych miejscach naszego miasta dochodzi do tego, że wyjście na spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. Zwracam się do Państwa z apelem o nie palenie odpadów w domowych piecach oraz rozpowszechnieniu takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem zatrutym powietrzem.

Każdy powinien być świadomy, że:

 • Odpady w warunkach domowych spalane są w niskich temperaturach, kominy nie posiadają filtrów, a to powoduje, że do atmosfery dostają się silnie trujące substancje. Są to m.in..:

  • tlenek i dwutlenek węgla,

  • dwutlenek siarki,

  • metale ciężkie,

  • chlorowodór i cyjanowodór

 • Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu - popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny.

 • Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej ( buty, odzież, meble) do powietrza przedostaje się aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą silnie trujący kwas pruski.

 • Spalanie sklejek czy płyt wiórowych, powoduje emisję do środowiska formaldehydu.

 • Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych typu PET, czyli butelek po napojach, worków foliowych, plastikowych opakowań, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny i furany, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu latach np. w postaci chorób nowotworowych, głównie nowotworów płuc i wątroby. Dioksyny uszkadzają także płody ludzkie i strukturę kodu genetycznego. Niektóre z nich są nawet 10 000 razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu, a ich połowiczny rozpad w glebie trwa ponad 160 lat. Zatrute będą zatem również owoce, jarzyny i inne produkty spożywcze.

Substancje zawarte w dymie pochodzącym ze spalania odpadów oprócz chorób nowotworowych: powodują m.in.:

 • zaburzenia układu odpornościowego,

 • zaburzenia neurologiczne,

 • zaburzenia hormonalne,

 • niewydolność układu oddechowego,

 • udary mózgu,

 • choroby serca,

 • choroby szpiku kostnego,

 • białaczkę,

 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się stanami depresji, drżeniem rąk, halucynacjami i zmianami osobowości.

Toksyny, które powstają w trakcie spalania tych odpadów, nigdzie się nie "podziewają", zostają w naszym otoczeniu, a konsekwencje przebywania w zanieczyszczonym środowisku ponosimy my i najbliższe nam osoby - nasze dzieci, wnuki, rodzice, sąsiedzi i znajomi. Musimy rozważyć w swoim sumieniu, czy w imię niewielkich oszczędności warto narażać zdrowie swoje i bliskich?

Miasto czyniło i czyni starania by stworzyć infrastrukturę odpowiednią do uprawiania różnego rodzaju sportów, sprzyjającą rekreacji. Wokół Biłgoraja powstały ścieżki rowerowe, z inicjatywy mieszkańców utworzona została niedawno siłownia w oś. Sitarska. Jaka może być jakość aktywności fizycznej prowadzonej w oparach toksycznego dymu? Dlaczego szkodzimy ludziom, którzy chcą zdrowo żyć i oddychać świeżym powietrzem?

W celu ochrony zdrowia mieszkańców oraz środowiska przeprowadzane będą kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej oraz upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta mają prawo wejść do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów, na osoby odpowiedzialne nakładane będą surowe kary.

Pamiętajmy!

Nikt z nas nie ma prawa narażać zdrowia i życia drugiego człowieka!

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Apel do mieszkańców, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3944
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (28)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
da2-677
~ Janusz   Kto ten apel wysmażył? Podpisu nie dostrzegłem. Powiem krótko-ludzie palcie czym się da. Starymi oponami, ubraniami, meble też można spalić. Potem stare buty i sandały też niech żywot skończą w piecu. Przynajmniej zysk z tego taki, że temperaturę można podwyższyć o parę stopni. No a spaliny? Pies ich trącał, będą nimi oddychać samorządowe i rządowe opryczniki i złodzieje. Rak murowany i rozedma płuc. Dlaczego tak piszę? Ano dlatego, że rządzące Polską SB-eckie szpicle i przewerbowani moskiewscy agenci na unijną służbę oraz pachołki niemieckie i CIA obłożyli gaz ziemny 23 procentowym VAT-em , opłatą przesyłową i jeszcze dołożyli abonament. 23 % to jest narzut podatkowy już na dostarczony gaz w gazomierzu na budynku. I ten haracz jest zdzierany przez unijnych pachołków w Polsce i przesyłany do brukselskich złodziei. Rosja dostarczając nam gaz bierze tyle ile kosztuje wywiercenie dziury w ziemi na 1 kilometr w zmarzlinie i potem pompowanie go przez tysiące kilometrów. Cena jaką płacimy nie pokrywa kosztów jego wydobycia. Na gazie zarabia dopiero unijna swołocz i jej polscy pomagierzy pobierając 23% podatku VAT. To dlatego nie stać nas na ogrzewanie domów gazem. To by było tyle na temat palenia w piecach. Idę coś tam wrzucę, bo chłodno jakoś.
27 września 2016
+2
-0
Drakkar  do ~ aa   Obrazki tez się znajdą
http://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
27 września 2016
brak ocen
PL
d4e-a3f
~ Adam  do ~ p   jak bym miał gaz to bym się sekundy nie zastanawiał tylko gazem ogrzewał.Ale nie ma gazociągu .
27 września 2016
brak ocen
PL
7b8-024
~ aa  do Drakkar   ale to dla umiejących czytać i myśleć..dla reszty obrazki i duże kary-tylko to zadziała..
27 września 2016
brak ocen
PL
c31-8d3
~ viv   Nieciekawa sytuacja jest dla mieszkańców bloków przy Kościuszki gdy sąsiadują z domami prywatnymi... Masakra nie da się otworzyć okien szczególnie ok godz 16 gdzie już nie pracuje Straż Miejska a ludzie wrzucają do pieców co popadnie... czarny dym i smród okropny!!! a my też chcemy żyć!!! Chcemy otworzyć okno i świeże powietrze wpuścić do domu!!!! Ludzie szanujcie innych!!! NIE PATRZCIE TYLKO NA SIEBIE!!! Wam poleci kominem w górę i nam wpadnie prze uchylone okna do mieszkań!!! Trujecie nas i nasze dzieci!!!!!!!
26 września 2016
+2
-1
PL
d9a-181
~ p   Tylko GAZ GAZ GAZ
26 września 2016
+2
-0
PL
002-834
~ do-aa   z jednej chmury było cztery i sa dowody na to,że w tym rejonie było dużo chorób związanych z tym promieniowaniem ale co ci napisze\ą o kumplach banderowcach
26 września 2016
+1
-1
PL
ccb-c27
~ przecz  do ~ krystyna   Mało słomy? Polecam przejechać się po okolicznych gminach, gdzie po żniwach można zobaczyć na niektórych polach po kilkanaście rolek słomy. Gdyby taka spalarnia powstała, na zbieranie słomy z pól decydowałoby się więcej rolników bo być może byłby na nią zbyt, dziś trudno jest słomę oddać za darmo.
26 września 2016
brak ocen
DE
d90-0b5
~ ja   Za apelujcie do szefa atosu on tez soala pod lasem na koncu firmy odpady budowlane jak folie ,styropian stare opony ,i nikt otym nie mowi czyzby uklad kolesi.
26 września 2016
+5
-0
NO
8c3-b96
~ A11   przecież ludzie segregują śmieci na te co można palić w dzień i
na te co można palić w nocy
26 września 2016
+2
-0
PL
7b8-024
~ aa  do ~ hghg   poza tym w 1986 Ukraina nie była samodzielnym państwem-była częścią Związku Radzieckiego..
26 września 2016
+1
-0
PL
7b8-024
~ aa  do ~ luka   to ja..już na Kościuszki zaczyna wieczorami śmierdzieć..już sobie-i innym-współczuję..
26 września 2016
+2
-1
PL
7b8-024
~ aa  do ~ hgh do ~ do-aa   chmura radioaktywna poszła na północ-to Finlandia pierwsza podniosła alarm..następnie zatoczyła koło wracając na teren Polski-największe skażenie zanotowano na Dolnym Śląsku..
26 września 2016
+1
-0
PL
1d7-a6f
~ hgh do ~ do-aa   a co ci mieli napisać ?Że raka będziesz miał ty albo sąsiad?Myśl trochę
25 września 2016
+1
-2
PL
829-0b1
~ ajan   bede dzwoninł i uprzejmie informował.
25 września 2016
+3
-0
PL
8ee-fc5
~ Adam  do Drakkar   Dziękuję za opinie,sprawdzę.Bardzo proszę zdanie jak najwięcej urzytkowników.
25 września 2016
brak ocen
Drakkar  do ~ Adam   Piast z STW na Krzeszowskiej.
25 września 2016
brak ocen
Drakkar  do ~ .   Mój piec do najmłodszych nie należy i nie ma żadnych bajerów. Odkąd palę "od góry" czyli tak jak jest przystosowany piec,jedyny dym to tylko przy rozpaleniu który dwa metry od komina po prostu znika bo jest rzadki i nie jest go wiele.
Warto też wspomnieć że podczas nieprawidłowego palenia sadza w kominie robi sie kleista i czesto gęsto potrafi sie zapalić.Przy paleniu od góry tego problemu nie ma bo wiekszość składników jest spalanych a osad w kominie jest sypki i łatwo go wyczyścić.
Problemem jest to iz wiekszość posiadaczy pieców węglowych nie wie do jakiego rodzaju palenia sa przystosowane ich piece,a wystarczyłoby by popytać i nawet zadzwonić do producenta lub poczytac w necie.
http://czysteogrzewanie.pl/
Teraz najgorsza sprawa przyzwyczajenia i mentalnośc te dwie rzeczy sa najtrudniejsze do zmiany w myśl zasady "Ja tak dwadziescia lat palę i żadne głupoty z internetów mnie nie przekunają,palta se tak sami ja wim lepiej i śmieci segreguje na te palone w dzień i te palone nocą."
Węglem można palić czysto bez smrodu i dymu wystarczy tylko chcieć.Ten apel może przekona kilka osób,ale co z tymi którzy nie korzystają z internetu? Jak maja sie dowiedzieć jak lepiej palić?
Może ulotki albo jakieś plakaty ułatwiłby sprawe. Koszt wydrukowania i rozniesienia niewielki a korzyści dla mieszkańców ogromne,ale to powinno byc już w kwesti urzędu miasta.
http://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
25 września 2016
+2
-0
PL
8ee-fc5
~ Adam  do ~ .   Napisz lepiej mądalo który węgiel jest dobrej jakości bo mi jak zamknięto kopalnie Kazimierz Juliusz to nie znalazłem jak dotąd węgla dobrej jakości.
25 września 2016
brak ocen
Drakkar   Przy okazji tego apelu warto tez wspomnieć o tym:
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,6463,0,0,0,Segregowac-ale-jak.html
25 września 2016
+1
-0
PL
7b8-024
~ aa  do ~ hghg   akurat w naszym regionie skażenie było najmniejsze..poczytaj a później się wymądrzaj..
25 września 2016
+2
-0
PL
ee7-073
~ zawsze możesz partycypować w kosztach  do ~ hghg   przeróbki instalacji grzewczej w budynku prywatnym i przestanie ci śmierdzieć
25 września 2016
+1
-1
PL
da5-070
~ krystyna   Martwi mnie nowa inwestycja - Spalarnia biomasy. Słoma zawiera masę szkodliwych substancji z nawozów. Jest mało słomy więc będą spalać najprawdopodobniej odpady z płyt i śmieci . W Lublinie zebrano 700 podpisów aby spalarnia nie powstała. A w Biłgoraju ? Cisza ? Na terenie dawnej ,,mleczarni " mogłaby powstać- mała przetwórnia i chłodnia owoców -maliny, żurawiny,czarnej jagody itp... Produkcja soków z jabłek,aby się nie marnowały. Ale nie zadecydowali ,że będzie spalarnia i będzie nas truć.
25 września 2016
+4
-2
PL
cf5-ff2
~ .   Zawsze tyle się pisze o śmieciach, a prawda jest taka, że spalanie śmieci to już teraz margines. W 95% za fatalną hakość powietrza odpowiada spalanie węgla. Spalanie go w nieprawidłowy sposób i w najprostszych poecach tzw. smieciuchach.
Nawet jakby nikt nie spalał śmieci to powietrze będzie praktycznie takie samo. Mam sąsiada który pali węglem i podczas rozpalania jak włączy nadmuch to z komina dym idzie jak z lokomotywy i pół osiedla zadymione i smierdzące, a wiem na 100%, że żadnych śmieci nie pali.
Jak ktoś pali węglem w tradycyjny sposób, czy dosypuje na żar świeżą porcję węgla to niech wyjdzie na zewnątrz i popatrzy po takim dosypaniu na swój komin i ile śmierdzacego dymu wylatuje.
Tak więc nie trzeba spalać śmieci, żeby skutecznie zanieczyścić powietrze w całym mieście.
Rozwiązanie jest, tak jak wcześniej ktoś napisał w zwykłym śmieciuchu palenie od góry, albo jeszcze lepiej wymiana kotła na nowoczesny efektywny z dopalaniem spalin i innymi bajerami. Oprócz tego oczywiście dobrej jakości węgiel.
25 września 2016
+4
-0
PL
8ee-fc5
~ Adam   Kto pali sieci widać jak zabierają śmieci i kto nie wystawia worków na plastiki-żółte ,zwykle wystawiony jest tylko kubeł na odpady mokre bo wszystko inne zostało spalone w piecu.Tacy Ludzie nie rozumiej że trują siebie i ludzi do okoła do niektórych nic nie dociera a straż miejska ma to gdzieś,póki nie zaczną ostro karać za palenie śmieci to nic się nie zmieni.
25 września 2016
+7
-1
PL
b30-1f4
~ luka   Można sobie apelować a w mieście i tak będzie śmierdziało dymem ,współczuje mieszkańcom bloków sąsiadujących z prywatnymi kamienicami a zwłaszcza tym którzy mają domy na wysokości kominów.
25 września 2016
+5
-1
PL
ded-81d
~ hghg   kiedy Ukraina zapłaci nam szczególnie za ściany wschodniej odszkodowań za chmurę radioaktywną po awarii w Czarnobylu?Do tej pory ludzie padają z białaczek i innych chorób i maja osłabione organizmy i jakoś cisza w tym temacie.Czemu burmistrz nie wystąpi z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych o załatwienie tej sprawy
25 września 2016
+2
-2
Drakkar   https://bilgorajska.pl/forum,395,0,posty,0,Jak-czystowydajnie-i-ekonomicznie-palic-w-piecu-weglowym-a-przy-okazji-nie-zatruwac-srodowiska-i-nie-denerwowac-sasiadow.html
Kominiarz wyjaśnia

Ten apel powinien mieć swoje stałe miejsce na głównej stronie portalu przez cały okres grzewczy.
25 września 2016
+5
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 18:49 Biłgoraj
Dostawa szczepionek do biłgorajskiego szpitala wstrzymana
Dziś (16 stycznia) dyrekcja biłgorajskiego szpitala otrzymała informację o wstrzymaniu dostaw szczepionek. Odwoływane są więc zapisy, które miały się odbyć w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia. - W czwartek mam dostać 90 dawek na drugie szczepienie dla osób z grupy zero. Potem zobaczymy co dalej - mówi dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski.
dzisiaj, 09:53 Turobin
Gala finałowa konkursu Miss Polski z udziałem mieszkanki powiatu
dzisiaj, 09:22 Biłgoraj
26-latka padła ofiarą oszustwa na BLIK
7 stycznia 2021 Biłgoraj
Mateusz potrzebuje pomocy w walce z rakiem
Mateusz Filist z Biłgoraja walczy z guzem neuroendokrynnym. W 2020 roku musiał rozpocząć chemioterapię. Dojazdy, konsultacje, badania, leki, suplementy sporo kosztują, dlatego została zorganizowana zbiórka pieniędzy. Celem jest 35 tys. zł.
dzisiaj, 08:20 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie IMGW. Do kiedy będzie trzymać taki mróz?
w sobotę, godzina 10:28 Różaniec
Szczeniaki czekają na swoje rodziny
11 stycznia 2021 Żurawnica
42-latek z powiatu oskarżony o zastrzelenie wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego
Skrupulatna i skuteczna praca dochodzeniowców z zamojskiej policji oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziła do ustalenia podejrzanego o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 42-latek z powiatu biłgorajskiego. Grozi mu do 5 lat więzienia.
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Noclegownia w Biłgoraju nie działa. Co z bezdomnymi?
w sobotę, godzina 15:16 Biłgoraj
Właściciel pilnie poszukiwany
6 stycznia 2021 Biłgoraj
Kapsuła czasu na biłgorajskim rynku
Po przebudowie biłgorajskiego Placu Wolności pojawił się właz z napisem "kapsuła czasu". Czemu będzie służyć to miejsce i co zostało lub zostanie schowane w środku?
dzisiaj, 10:52 Lubelszczyzna
Zaledwie 3 tys. nowych zakażeń w kraju
w czwartek, godzina 08:20 Huta Turobińska
Rekordowo przeładowany dostawczak
6 stycznia 2021 Nowa Wieś
Zrzutka na odbudowę domu po pożarze
Pan Leszek, mieszkaniec gminy Turobin stracił swój dobytek w pożarze. Z pomocą ruszyli przyjaciele i bliscy mężczyzny. Za pośrednictwem portalu zrzutka.pl zorganizowano zbiórkę pieniędzy na odbudowę domu.
w sobotę, godzina 09:06 Tereszpol
Ulga dla posiadaczy kompostowników
w środę, godzina 10:02 Korytków Duży
Mężczyzna wpadł do studni
10 stycznia 2021 Goraj
Gorajski kalendarz w stylu glamour
Kalendarz stylizowany na 2021 rok "Glamour w każdym wieku" wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju już jest dostępny! 9. edycja kalendarza została wydana w nakładzie 600 sztuk.
w środę, godzina 11:40 Gmina Księżpol
Zwłoki ujawnione w gminie Księżpol
w niedzielę, godzina 11:25 Lubelszczyzna
Ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce
8 stycznia 2021 Powiat
Mniej pożarów, więcej ofiar śmiertelnych
W minionym roku biłgorajscy strażacy interweniowali 930 razy. To o 113 więcej niż w 2019 roku. Spadła za to liczba pożarów. Niestety w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podczas miejscowych zagrożeń życie straciło 9 osób.
w piątek, godzina 11:21 Biłgoraj
Policjanci poszukują właścicieli jednośladów
we wtorek, godzina 11:33 Żurawnica
Nowe informacje o śmierci Kosego. Podejrzany przyznał się do winy?
4 stycznia 2021 Biłgoraj
2020 rok w statystykach USC - więcej zgonów, mniej małżeństw
Biłgorajski Urząd Stanu Cywilnego podsumował już 2020 rok. Z przekazanych danych wynika, że w ubiegłym roku zanotowano najmniejszą liczbę urodzeń od co najmniej 5 lat, w ciągu minionych już 12 miesięcy zmarło więcej mieszkańców Biłgoraja niż się urodziło. Szczegółowe statystyki przedstawiamy poniżej.
dzisiaj, 11:18 Biłgoraj
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony
9 stycznia 2021 Biłgoraj
Wandalizm w parku na Placu Wolności
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl