Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ/RAPY
2016.07.03 12:30 | aktualizacja: 2016.07.03 12:35

Pamięci pomordowanych partyzantów

Na początku lipca 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali w lesie na Rapach 65 partyzantów. Morderstwo zostało uznane za zbrodnię wojenną. W niedzielne przedpołudnie, 3 lipca, zorganizowano uroczystości rocznicowe. Na wydarzenie zaprosili ks. proboszcz parafii WNMP w Biłgoraju, Biłgorajskie Organizacje Kombatanckie oraz burmistrz Biłgoraja.
Pamięci pomordowanych partyzantów
Pamięci pomordowanych partyzantów

W czerwcu i lipcu 1944r. Niemcy przeprowadzili dwie operacje przeciwpartyzanckie pod kryptonimem Sturmiwind I i Sturmwind II. Było to największe akcje w okupowanej Polsce. Walka pomimo bezgranicznego bohaterstwa partyzantów przeobraziła się w klęskę. Wielu z nich zginęło w bezpośredniej walce. Najkrwawsza bitwa partyzancka podczas II wojny światowej miała miejsce pod Osuchami. Relację z tegorocznych obchodów znajdą Państwo w artykule pt. Pamięć o poległych pod Osuchami. Ostatni dramat tej akcji miał miejsce 4 lipca 1944r. w lesie Rapy.

Rozstrzelanie zakładników w lesie w Rapach, było jedną z największych tragedii dla mieszkańców Biłgoraja i regionu w czasie II wojny światowej. Wcześniej jednak torturowano i znęcano się nad partyzantami wziętymi do niewoli. W tej grupie znalazła się jedna kobieta Wanda Wasilewska ps. "Wacek"., która, nie mogąc znieść tortur, wyskoczyła przez okno z pierwszego piętra budynku zajmowanego przez gestapo. Morderstwo partyzantów uznane zostało za zbrodnię wojenną, a wyrok wykonano "za przynależność do band", czyli za to, że ktoś był partyzantem i walczył o wolność swojej ojczyzny.

W sumie rozstrzelano 65 partyzantów. Każdego roku organizacje kombatanckie i władze Biłgoraja organizują uroczystości rocznicowe, mające oddać hołd poegłym. Tak było i w tym roku. Uroczystość odbyła się w niedzielne przedpołudnie 3 lipca. Rozpoczęła się od mszy św. sprawowanej w intencji pomordowanych partyzantów. Ks. proboszcz Jerzy Kołtun zaznaczył, że niezwykle istotne dla kształtowania tożsamości narodowej jest pamięć o historii, nawet tej trudnej. Wyraził także zaniepokojenie małą ilością osób zainteresowanych udziałem w niedzielnej uroczystości.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy, w tym parlamentarzyści, władze miasta, kombatanci, jak również młodzież szkolna, przejechali do lasu na Rapach, gdzie pod pomnikiem poświęconym pomordowanym złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Za udział i pamięć o tej ważnej dacie w historii Biłgoraja dziękował burmistrz Janusz Rosłan.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pamięci pomordowanych partyzantów, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5394
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
ff5-56d
~ Ewa  Patrzcie Olszówka znowu ze swoją kochanką Strzałkową. Wstydu nie mają oboje. Po nocach tłuką się po lasach w Soli. Olszówka odwozi Strzałkową nad ranem do domu. O w dodatku razem kwiaty składają. Dzisiaj też ledwo kwiaty złożyli w samochód wskoczyli i zaraz byli widziani w lesie za Solą. Szyby zaparowane i jęki po całym lesie jak na rykowisku.
4 lipca 2016
+21
-1
PL
74a-613
~ Witt  Ksiądz proboszcz zdziwiony, że mało ludzi? Bo porządni ludzie wstydzą się stać na uroczystości obok POsłanki Tokarskiej czy obok posła Olszówki. Tokarska z Partii Szubrawców Ludowych głosowała za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat i za ustawą POzwalającą na wprowadzenie do Polski Wehrmachtu do tłumienia słusznych wystąpień Polaków przeciwko rządom niemieckich volksdeutchów. Ustawa 1066. Czy pamiętacie jak ten ich Drewniany Pawlak razem z Rudym Tuskiem obalał rząd Olszewskiego? To są ludzie bez żadnych skrupułów moralnych, o mentalności pańszczyźnianych chłopów z Kulna co wyłapywali powstańców styczniowych i odstawiali ich do moskali za parę kopiejek. Olszówka-he,he. Niech go żona zaprowadzi do krawca albo do sklepu z ,,ekskluzywną odzieżą" po lekkim używaniu i kupi mu garnitur odpowiedniego wymiaru. Mankiety od koszuli powychodziły, marynarka jak z młodszego brata. Strzałkowa to jest dla biłgorajskiego PIS-u obciach i degrengolada, jak zepsuta marmolada. Na stanowisko kierownika w KRUS-ie biłgorajskim razem z Olszówka i tym z Zamościa taksówkarzem-posłem no jak mu tam-Zawiśniakiem czy Zawiślakiem usadowili Jana R z Chmielka, który od dziewięciu lat przebywał na emeryturze. Czy normalny człowiek, honorowy i patriotycznie nastawiony może się fatygować z takimi moralnymi karzełkami? A Rosłan z tym swoim zastępcą Decem to już odwala kampanie wyborczą czy z patriotycznej konieczności przyszedł? Czy on jako burmistrz i ten jego protegowany przewodniczący rady miasta Klecha-72 letni emeryt, czy oni pomogli jakiemuś przedsiębiorcy lokalnemu? Czy pochylili się nad problemem mieszkańca? Nie! Oni będą bić POkłony do ziemi a raczej asfaltu jak przyjedzie żona premiera Izraela Sara Natenjahu. Oni obywatela traktuja przez pryzmat podatku jaki z niego corocznie łupią na swoje ekskluzywne wydatki i na pobory. Ostatnio sitwa burmistrzowska wybrała M. Tujaka na wiceprzewodniczącego rady miasta. Podobno narzekał, że sama dieta radnego to dla niego za mało i chce więcej. Bo co ma w tej radzie robić przewodniczący rady, jego dwóch zastępców, trzy pracownice rady miasta i jeszcze trzech radców prawnych? Czy burmistrz Rosłan zastanowił się nad swoją moralna zgnilizną, czy odciął się od samorządowych łachudrów, czy bezinteresownie zajął się problemem mieszkańców i rozwojem miasta? Nie on trwa i ludziom wciska kit, że jest w dechę i jest dobrze. W dechę to jest jemu i jego klakierom.I jak tu z takimi iść na uroczystość. Już lepiej w domu się pomodlić za tych niewinnych co zginęli.
3 lipca 2016
+14
-0
Ostatnio dodane komentarze
PL
dde-9a5
~ s   Przynajmniej leśnicy wyglądali godnie. Może w szkołach powinni uczyć jak się elegancko ubrać i czy wypada z rozpiętą koszulą składać wieniec ?
7 lipca 2016
brak ocen
PL
907-ef6
~ Jakowąś   Taki święty katolicki region a porządnych ludzi coraz mniej!Przykre to!
4 lipca 2016
+1
-0
PL
8f1-b45
~ Sebasian   Bardzo mało ludzi. Ludzie mają dosyć władzy?
4 lipca 2016
+4
-0
PL
29e-75b
~ do-~ Ewa   Jak tak zazdrościsz Strzałkowej to powiedz Olszowce albo byłemu posłowi to i ciebie dobrze wypierd...
4 lipca 2016
+3
-4
PL
ee7-073
~ o Evo   pewnie dawno nie siedziałaś w takim zaparowanym samochodzie i tak bardzo przeżywasz ,że niektórzy mają tyle szczęścia. A Ty możesz sobie tylko pozwolić na przebywanie w kościele pod ołtarzem
4 lipca 2016
+3
-4
PL
ff5-56d
~ Ewa   Patrzcie Olszówka znowu ze swoją kochanką Strzałkową. Wstydu nie mają oboje. Po nocach tłuką się po lasach w Soli. Olszówka odwozi Strzałkową nad ranem do domu. O w dodatku razem kwiaty składają. Dzisiaj też ledwo kwiaty złożyli w samochód wskoczyli i zaraz byli widziani w lesie za Solą. Szyby zaparowane i jęki po całym lesie jak na rykowisku.
4 lipca 2016
+21
-1
PL
74a-613
~ Witt   Ksiądz proboszcz zdziwiony, że mało ludzi? Bo porządni ludzie wstydzą się stać na uroczystości obok POsłanki Tokarskiej czy obok posła Olszówki. Tokarska z Partii Szubrawców Ludowych głosowała za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat i za ustawą POzwalającą na wprowadzenie do Polski Wehrmachtu do tłumienia słusznych wystąpień Polaków przeciwko rządom niemieckich volksdeutchów. Ustawa 1066. Czy pamiętacie jak ten ich Drewniany Pawlak razem z Rudym Tuskiem obalał rząd Olszewskiego? To są ludzie bez żadnych skrupułów moralnych, o mentalności pańszczyźnianych chłopów z Kulna co wyłapywali powstańców styczniowych i odstawiali ich do moskali za parę kopiejek. Olszówka-he,he. Niech go żona zaprowadzi do krawca albo do sklepu z ,,ekskluzywną odzieżą" po lekkim używaniu i kupi mu garnitur odpowiedniego wymiaru. Mankiety od koszuli powychodziły, marynarka jak z młodszego brata. Strzałkowa to jest dla biłgorajskiego PIS-u obciach i degrengolada, jak zepsuta marmolada. Na stanowisko kierownika w KRUS-ie biłgorajskim razem z Olszówka i tym z Zamościa taksówkarzem-posłem no jak mu tam-Zawiśniakiem czy Zawiślakiem usadowili Jana R z Chmielka, który od dziewięciu lat przebywał na emeryturze. Czy normalny człowiek, honorowy i patriotycznie nastawiony może się fatygować z takimi moralnymi karzełkami? A Rosłan z tym swoim zastępcą Decem to już odwala kampanie wyborczą czy z patriotycznej konieczności przyszedł? Czy on jako burmistrz i ten jego protegowany przewodniczący rady miasta Klecha-72 letni emeryt, czy oni pomogli jakiemuś przedsiębiorcy lokalnemu? Czy pochylili się nad problemem mieszkańca? Nie! Oni będą bić POkłony do ziemi a raczej asfaltu jak przyjedzie żona premiera Izraela Sara Natenjahu. Oni obywatela traktuja przez pryzmat podatku jaki z niego corocznie łupią na swoje ekskluzywne wydatki i na pobory. Ostatnio sitwa burmistrzowska wybrała M. Tujaka na wiceprzewodniczącego rady miasta. Podobno narzekał, że sama dieta radnego to dla niego za mało i chce więcej. Bo co ma w tej radzie robić przewodniczący rady, jego dwóch zastępców, trzy pracownice rady miasta i jeszcze trzech radców prawnych? Czy burmistrz Rosłan zastanowił się nad swoją moralna zgnilizną, czy odciął się od samorządowych łachudrów, czy bezinteresownie zajął się problemem mieszkańców i rozwojem miasta? Nie on trwa i ludziom wciska kit, że jest w dechę i jest dobrze. W dechę to jest jemu i jego klakierom.I jak tu z takimi iść na uroczystość. Już lepiej w domu się pomodlić za tych niewinnych co zginęli.
3 lipca 2016
+14
-0
PL
52b-6af
~ koniec   Pani poseł wiek emerytalny podniosła kobieto o 7 lat i dla niej to normalne,sama ma 67 lat i bierze emeryturę i dietę poselską około 20 tysięcy miesicznie,z Tokarskim polityki juz nie robi bo został odwołany i skończyło się,jak widać na zdjęciach wieku nie da się ukryć,niektórzy mówią,że już ciężko jej się chodzi,a jeszcze ciężej dotrzeć do sejmu, a jak już dotrze to mówią po co tam jedzie.
3 lipca 2016
+4
-0
Drakkar  do ~ 124567   Z tego co wiem jedna z biłgorajskich organizacji patryjotycznych zbierała podpisy pod nazwaniem ronda w kierunku Lublina imienia Ofiar rzezi wołyńskiej.Niestety nie wiem jak sprawa dalej sie potoczyła.
3 lipca 2016
+5
-1
PL
b85-2df
~ 124567   11 lipca jest rocznica rzezi wołyńskiej .Czy ksiądz z tej okazji odprawi mszę?Bo mówił przecież ,że naród który nie pamięta o swojej historii umiera .W kościele też będą sztandary i fotograf?Powstanie Warszawskie obchodzi się w całej Polsce , a o Wołyniu tak jakby wszyscy zapomnieli , nawet ulicy z nazwą czy tablicy pamiątkowej nie ma w mieście , a wymordowano tam ponad 140 tys, to jest niedalekie województwo
3 lipca 2016
+12
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
w piątek, godzina 08:55 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
w czwartek, godzina 20:50 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
dzisiaj, 10:42 Lubelszczyzna
3,5 tys. osób na kwarantannie
w piątek, godzina 19:16 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
dzisiaj, 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
w sobotę, godzina 22:27 Biłgoraj
Folk Miss i Folk Mister wybrani
w poniedziałek, godzina 12:03 Biłgoraj
Brakuje pół miliona złotych
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w sobotę, godzina 16:50 Biłgoraj
"Od chodzonego do poloneza" na rozpoczęcie Dnia Polskiego Folkloru
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Turniej Szkół Mody Odzież "Odnowa"
w czwartek, godzina 16:07 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w niedzielę, godzina 07:57 Biłgoraj
"Barwy regionów" - koncert na zakończenie Dnia Polskiego Folkloru
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
Dostałeś link do logowania, by otrzymać płatność? To może być oszustwo
dzisiaj, 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie robocze dotyczące opracowania koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju. - Kiedy udało się nam jako powiatowi pozyskać środki budżetowe z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na działania związane z rozwojem naszego szpitala przystąpiliśmy do prac koncepcyjnych. Firma wyłoniona zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych przygotowuje takie opracowanie - informuje wicestarosta Tomasz Rogala.
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
Medale dla karateków
6 czerwca 2021 Biłgoraj
W Biłgoraju odbędzie się pochówek dzieci utraconych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl