Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.06.01 09:20

Chodnik dla rowerów, ścieżka rowerowa dla pieszych?

Rowerzyści poruszający się po chodnikach dla pieszych to niemały problem, zwłaszcza na ul. Kościuszki, gdzie ruch jest spory. Tematem tym zajęli się radni podczas ostatnich sesji Rady Miasta. Nasi czytelnicy poruszają inną kwestię - pieszych spacerujących po ścieżkach rowerowych.
Chodnik dla rowerów, ścieżka rowerowa dla pieszych?
Chodnik dla rowerów, ścieżka rowerowa dla pieszych?

W ciągu ostatnich kilku lat w Biłgoraju przebudowano wiele dróg, przy części z nich powstały ścieżki rowerowe, które ułatwiają poruszanie się po mieście cyklistom.

Niestety droga dla rowerzystów nie powstała przy głównej trasie Biłgoraja, czyli ul. Kościuszki. Poruszający się jednośladami muszą więc korzystać z jezdni, a to nie zawsze jest łatwe. Spory ruch samochodowy, wysepki usytuowane co kilkadziesiąt metrów skłaniają niektórych rowerzystów do korzystania z chodnika.

Ten problem zauważył i poruszył radny Tomasz Grabias, który apelował do burmistrza o wprowadzenie zakazu poruszania się rowerów po chodnikach.

W odpowiedzi na interpelację radnego komendant biłgorajskiej Straży Miejskiej powiedział, że podczas obchodów strażnicy zwracają uwagę na jeżdżących drogami dla pieszych cyklistów.

- Poza wyjątkami, w których jazda rowerem po chodniku jest prawnie dopuszczalna, strażnicy pouczają osoby poruszające się jednośladami o niebezpieczeństwie, jakie stwarza taka jazda. Bierzemy pod uwagę również fakt, iż ul. Kościuszki jest najbardziej ruchliwą trasą w mieście oraz to, że jazda nią rowerem podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych i ograniczonej widoczności może być bardzo niebezpieczna. Interpelacja została także przekazana do Komendy Policji w celu podjęcia ewentualnych interwencji - wyjaśnił Bogdan Zwoliński, komendant Straży Miejskiej.

- Nie zgodzę się z tym - oponował Tomasz Grabias i dodał: - Była niedawno sytuacja na ul. Kościuszki, że dziecko wyrwało się rodzicom spod opieki i wpadło pod samochód. Radny podkreślał, że małe dziecko poruszające się wraz z opiekunem po chodniku może zachować się w sposób nieprzewidywalny i spowodować kolizję z jadącym rowerzystą. - To przykre, że nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia - grzmiał radny.

Przypominamy, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym poruszanie się rowerem poza ścieżkami rowerowymi lub jezdnią jest zabronione (z jezdni można korzystać jedynie wówczas, gdy nie ma specjalnie wyznaczonej drogi dla rowerów, ani utwardzonego pobocza). Istnieją jednak wyjątki. Jazda rowerem po chodniku dozwolona jest gdy: cyklista opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Ale nie tylko rowerzyści na chodniku są problemem dla mieszkańców. Nasi czytelnicy zwrócili również uwagę na fakt, iż mimo wydzielonych i oznakowanych pasów piesi chętnie spacerują ścieżkami rowerowymi. A to dozwolone jest jedynie w przypadku braku chodnika lub pobocza lub niemożności korzystania z chodnika lub pobocza (np. roboty drogowe).

Pamiętajmy - na chodniku pierwszeństwo ma pieszy, na ścieżce rowerzysta.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Chodnik dla rowerów, ścieżka rowerowa dla pieszych?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6287
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
3cc-1ba
~ Adam  Ja myślę że to w nas jest problem a nie w infrastrukturze ,miejmy szacunek i uważajmy, kierowcy na rowerzystów rowerzyści na samochody,jak i rowerzyści na pieszych bez szacunku ani przepisy najdoskonalsze ani infrastruktura ścieżek rowerowych czy chodników nawet szerokich nie poprawi relacji między ludźmi.
1 czerwca 2016
+20
-0
RO
16f-67d
~ elf  Panie radny, czy zna Pan obowiązujące w Polsce prawo, a w tym przypadku ustawę PoRD? Wydaje mi się, że nie bardzo, bo gdyby Pan znał to nie zgłaszał by raczej takiej interpelacji.
Po co burmistrz miał by wprowadzać zakaz poruszania się rowerami po chodniku, jeśli taki zakaz przecież już obowiązuje w całej Polsce zgodnie z przepisami PoRD. Czy w Biłgoraju ustawa PoRD nie obowiązuje, że trzeba wprowadzać taki zakaz?
To trochę śmiesznie brzmi, bo sytuacja jest dośc podobna do tego gdyby Pan np. apelował do burmistrza o wprowadzenie zakazu handlu amfetaminą w Biłgoraju. Czy miało by to jakiś sens, gdy takie handel jest zabroniony w całym kraju?
1 czerwca 2016
+19
-0
PL
9fb-efa
~ sly  Pan Radny pewnie nie jest zwolennikiem jazdy rowerem i nie musi
dojeżdżać do pracy rowerem ponieważ do tego służy mu samochód
Właściwsza interpelacja Pana Radnego była by gdyby postulował o dorysowanie na chodniku pasów dla rowerzystów co oczywiście jest ideą fixe ponieważ przy modernizacji ul Kościuszki nie przewidziano ścieżek rowerowych dla tej ulicy Zabrakło wyobraźni i dalekowzroczności Przy tak wąskiej drodze najeżonej wysepkami jazda rowerem po jezdni jest jazdą z duszą na ramieniu Ocierające się pojazdy o rowerzystę podczas wyprzedzania , zwykły podmuch wiatru i nieszczęście gotowe Droga powinna być bezpieczna i nie ma się co dziwić że mieszkańcy wybierają bezpieczny chodnik Mandat Pana strażnika i policjanta może się przyczynić odpukując do kolizji drogowej na jezdni Oby do tego nie doszło. Jak będą przyjęte tłumaczenia Pani w podeszłym wieku której jazda rowerem nie należy do tych błyskotliwych przez Pana strażnika miejskego / Panocku ja się boję/ będzie mandat czy nie Najpierw trzeba stworzyć infrastrukturę godną współczesnych czasów nastawioną na ruch rowerowy
Tak że nie ma co się odgrywać na mieszkańcach dojeżdżających do pracy że chcą się dojechać bezpiecznie i karać ich mandatami , ponieważ jazda główną arterią Biłgoraja kojarzy się z igrzyskami śmierci
1 czerwca 2016
+20
-4
Ostatnio dodane komentarze
PL
e8d-f71
~ piechór-rowerzysta   Problem nie są rowerzyści a tym bardziej piesi tylko wy panowie u tzw. władzy, którzy zaaprobowaliście taki projekt przebudowania ul. Kościuszki że wszyscy są niezadowoleni .Zastanawiam się co by się działo jak by wszyscy rowerzyści zjechali na tą ulicę ,korek od Zamojskiej aż po samą Krzeszowską . Żaden kierowca bez narażania rowerzysty na zaczepienie lusterkiem nie jest w stanie wyminąć go na wysokości wysepek ,rowerzysta też ma problem bojąc się zaczepieniem pedałem o krawężnik bo wtedy wywrotka murowana. Zamiast wszystkiego zakazywać trzeba pójść po rozum do głowy i problem rozwiązać.Powinniśmy się cieszyć że tyle osób preferuje jazdę na rowerze ,samochód to hałas i zanieczyszczone powietrze.
5 czerwca 2016
+5
-0
PL
a98-702
~ piechotkąnarowerze   Polecam wszystkim - rowerzystom, pieszym, kierowcom a przede wszystkim radnemu Grabiasowi.
http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105130,18664388,sciagnijmy-rowerzystow-na-jezdnie.html
2 czerwca 2016
+1
-1
PL
f7e-cf1
~ j-a  do ~ elf   oczywiście masz rację. Takie bicie piany przez radnych. Chociaż to jest najlepsze: "To przykre, że nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia - grzmiał radny". Odważny....
2 czerwca 2016
+1
-0
PL
88f-e13
~ nie zgadzam sie  do ~ sly   Brak wyobrazni i dalekowzrocznosci jest u ciebie. Ulica Kosciuszki jest ulicą o wąskich chodnikach,domy mieli burzyć w/g ciebie po prawej czy lewej stronie abys mogl miec sciezke rowerową? A może wiadukt nad ulicą mieli dla ciebie wybudowac?Pomysl zanim cos napiszesz ,nie przeskoczysz prawa drogowego i własnościowego swoimi wyimaginowanymi fanaberiami.
2 czerwca 2016
+4
-5
PL
88f-e13
~ do "i widzisz cepie..."  do ~ i widzisz cepie zasada ograniczonego zaufania   Zawsze takim chamem byłeś po rodzicach tak masz? Czy teraz tak ci się porobiło że nie potrafisz normalnych wyrazów używać?
2 czerwca 2016
+8
-0
PL
62f-e7d
~ bo tak   Problem polega na tym ze wielu z naszych obywateli uważa się za pępek świata i ma w du... innych ludzi i tym świnkom nawet jak byśmy powydzielali ścieżeczki to i tak by zrobiły wszystko by to zmienić ... Karać mocno Karać srogo i na 500+ by się nazbierało
1 czerwca 2016
+8
-3
PL
29c-6b0
~ Rebai  do ~ i widzisz cepie zasada ograniczonego zaufania   Powiedział co wiedział,temu Panu już dziękujemy.
1 czerwca 2016
+11
-0
PL
bb5-254
~ pieszorowerowy   Niezły problem echhhhh ...............
1 czerwca 2016
+5
-2
PL
30c-bd4
~ i widzisz cepie zasada ograniczonego zaufania  do ~ z autopsji   jakie miałeś szczęście gdyby zamiast rowerzysty szedł gość nawalony jak szpak i przypierd... ci z główki to przez tydzień byś nie wiedział że świat żywych istnieje a tak miałeś szczęście że tylko siniaki miałeś !!! a następnym razem jak będziesz spacerował po chodniku to idź z otwartą parasolką bo ci wróbel na główkę narobi
1 czerwca 2016
+1
-11
RO
16f-67d
~ elf   Panie radny, czy zna Pan obowiązujące w Polsce prawo, a w tym przypadku ustawę PoRD? Wydaje mi się, że nie bardzo, bo gdyby Pan znał to nie zgłaszał by raczej takiej interpelacji.
Po co burmistrz miał by wprowadzać zakaz poruszania się rowerami po chodniku, jeśli taki zakaz przecież już obowiązuje w całej Polsce zgodnie z przepisami PoRD. Czy w Biłgoraju ustawa PoRD nie obowiązuje, że trzeba wprowadzać taki zakaz?
To trochę śmiesznie brzmi, bo sytuacja jest dośc podobna do tego gdyby Pan np. apelował do burmistrza o wprowadzenie zakazu handlu amfetaminą w Biłgoraju. Czy miało by to jakiś sens, gdy takie handel jest zabroniony w całym kraju?
1 czerwca 2016
+19
-0
PL
db2-db9
~ z autopsji   To tak jakby tą interpelację wysłano w kosmos. Miałem wątpliwą przyjemność mieć kolizję z rowerzystą jadącym chodnikiem. Przyjechało dwóch w białych czapkach i nijak nie mogli zrozumieć że wina leży po stronie rowerzysty. Nie przekonywało ich nawet to że rowerzysta sam twierdził że zawinił. Przydałby się im egzamin z kazusów Prawa O Ruchu Drogowym.
1 czerwca 2016
+11
-0
PL
3cc-1ba
~ Adam   Ja myślę że to w nas jest problem a nie w infrastrukturze ,miejmy szacunek i uważajmy, kierowcy na rowerzystów rowerzyści na samochody,jak i rowerzyści na pieszych bez szacunku ani przepisy najdoskonalsze ani infrastruktura ścieżek rowerowych czy chodników nawet szerokich nie poprawi relacji między ludźmi.
1 czerwca 2016
+20
-0
PL
9fb-efa
~ sly   Pan Radny pewnie nie jest zwolennikiem jazdy rowerem i nie musi
dojeżdżać do pracy rowerem ponieważ do tego służy mu samochód
Właściwsza interpelacja Pana Radnego była by gdyby postulował o dorysowanie na chodniku pasów dla rowerzystów co oczywiście jest ideą fixe ponieważ przy modernizacji ul Kościuszki nie przewidziano ścieżek rowerowych dla tej ulicy Zabrakło wyobraźni i dalekowzroczności Przy tak wąskiej drodze najeżonej wysepkami jazda rowerem po jezdni jest jazdą z duszą na ramieniu Ocierające się pojazdy o rowerzystę podczas wyprzedzania , zwykły podmuch wiatru i nieszczęście gotowe Droga powinna być bezpieczna i nie ma się co dziwić że mieszkańcy wybierają bezpieczny chodnik Mandat Pana strażnika i policjanta może się przyczynić odpukując do kolizji drogowej na jezdni Oby do tego nie doszło. Jak będą przyjęte tłumaczenia Pani w podeszłym wieku której jazda rowerem nie należy do tych błyskotliwych przez Pana strażnika miejskego / Panocku ja się boję/ będzie mandat czy nie Najpierw trzeba stworzyć infrastrukturę godną współczesnych czasów nastawioną na ruch rowerowy
Tak że nie ma co się odgrywać na mieszkańcach dojeżdżających do pracy że chcą się dojechać bezpiecznie i karać ich mandatami , ponieważ jazda główną arterią Biłgoraja kojarzy się z igrzyskami śmierci
1 czerwca 2016
+20
-4
Drakkar   Zacznijmy od historii jak to z tą ścieżką na Kościuszki było i kto nie dopilnował sprawy;
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,5216,0,0,0,Nie-bedzie-sciezki-rowerowej-na-ul-Kosciuszki.html
Jednak jak się później okazało ścieżkę można było jednak zrobić
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,5179,0,0,0,Zmiany-sa-mozliwe.html
Szanowny panie radny muszę panu przyznać że ma pan troche racji w poruszanej tu sprawie.
Niestety to nie wystarczy żeby pana pomysł miał racje bytu.Powód jest prosty rowerzyści nie jeżdżą po chodniku bo sprawia im to przyjemnośc,ale korzystaja z niego gdyż czują sie na nim bezpieczniej.Wiadomo że ruch samochodowy na Kościuszki jest wiekszy niż powiedzmy lat temu pięć jak to wygląda na codzień każdy wie.
Problem jest gdzie indziej(oczywiście oprócz infrastruktury miejskiej)otóż przyczyną jest brak poszanowania pieszych przez rowerzystów.Zdecydowana wiekszość rowerzystów czesto jeździ po prostu za szybko,nierzadkie są przypadki jazdy całą szerokościa chodnika bez reakcji na idącego pieszego.Część osób jedzie w ten sposób jakby bały sie zahamować albo skręcić kierownicą żeby ominąc pieszego o przypadkach nagłego wyjeżdżania za winkla pisać chyba nie trzeba.Na szczeście tego wszystkiego można uniknąć bo wystarczy troche kultury jazdy od strony rowerzystów i sprawa powinna sie sama wyprostować.
Jednego pan panie radny nie uwzględnił w swojej interpelacji.Powinien pan zapytać siebie innych radnych,burmistrza,jego zastępce: Dlaczego nie wybudowalismy tej ścieżki na Kościuszki,nie patrzylismy przyszłościowo i nie przychyliliśmy sie do prośby mieszkańców żeby im cokolwiek życie ułatwić?
Oczywiscie może pan powiedzieć ze są ściezki rowerowe na obwodnicach ale nikt z was nie pomyślał że ściezki to nie tylko rekracja ale też droga do pracy,urzedów,sklepów itp,itd?
Proszę też zwrócić uwagę iż coraz więcej rowerzystów jeździ w miesiącach jesienno-zimowych,jak zatem rozwiąże pan ten problem w lecie na ulice na jesień na chodnik wracać?
Jeszcze jedno ruch to zdrowie i im wiecej tych ludzi na rowerach tym mniej w szpitalach i to powinien pan również wziąć pod uwagę bo być może pana wyborcy to też rowerzyści którym ścieżka na Kościuszki byłaby bardzo przydatna.
Dyskusja na innym biłgorajskim portalu.
http://bilgoraj.com.pl/co-z-rowerzystami-na-chodnikach-przy-ulicy-kosciuszki,,4,11,11,1,15776,n.html
1 czerwca 2016
+11
-0
PL
34b-f09
~ abcd   Wszystkim niedogodzi !
1 czerwca 2016
+4
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 14:42 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:10 Biłgoraj
Dąb Pamięci w SP 5
we wtorek, godzina 12:30 Biłgoraj
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w piątek, godzina 08:53 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w piątek, godzina 13:01 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
we wtorek, godzina 10:10 Lubelszczyzna
Motocykle BMW w lubelskiej policji. Pojazdy trafiły też do Biłgoraja?
we wtorek, godzina 08:35 Biłgoraj
Największa zdawalność w Budowlance, najwyższa średnia w ONZ-ecie
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
w niedzielę, godzina 16:56 Biłgoraj
Spektakl w Parku Solidarności
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
w czwartek, godzina 09:52 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
w czwartek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj będzie oszczędzać energię?
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
we wtorek, godzina 13:04 Osuchy
Rocznica pochówku żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich
19 września 2022 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
19 września 2022 Korczów
1,5 promila o 7 rano
we wtorek, godzina 08:08 Lubelszczyzna
Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT
15 września 2022 Frampol
Pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat
We wtorek 13 września, przypadła 83. rocznica bombardowania Frampola. O tej tragicznej dacie nie zapomniała miejscowa społeczność. W hołdzie ofiarom przygotowano montaż słowno-muzyczny oraz złożono wiązanki kwiatów.
13 września 2022 Biłgoraj
Unieważniono postępowanie przetargowe. Przebudowy drogi nie będzie?
18 września 2022 Biłgoraj
Do Biłgoraja przyjadą Wojciech Sumliński i Marcin Rola
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl