Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.05.13 09:07

Mity polskiego dilera

Takie m.in. zagadnienia poruszano podczas spotkania młodzieży z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej i Komendy Powiatowej Policji. Dyskusja o narkotykach odbyła się 12 maja br. w Medycznym Centrum Zawodowym.
Mity polskiego dilera
Mity polskiego dilera

Prelekcja pt. "Dopalacze i inne środki psychoaktywne" miała miejsce podczas Dnia Otwartego Medycznego Studium Zawodowego. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo tutaj: Medyk zaprasza do szkoły

Wykład prowadzili Maria Król z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej oraz mł. asp. Hubert Bździuch z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Biłgoraju. Na wstępie przedstawiono teorie dotycząca dopalaczy oraz przemawiajace do wyobraźni zdjęcia osób uzależnionych od narkotyków. Trzeba pamiętać, że nowe narkotyki, potocznie zwane "dopalaczami" są bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo to wynika między innymi z powszechnej dostępności do tych substancji oraz nieprzewidywalności skutków zdrowotnych jakie mogą nastąpić po ich zażyciu.

O swoich doświadczeniach w pracy z osobami uzależnionymi i najczęściej powtarzanych wśród młodzieży mitach opowiedział mł. asp. Hubert Bździuch, z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. - Na terenie Biłgoraja jest coraz więcej osób zażywających narkotyki, tego nie da się ukryć. Gdy rozmawiam z narkomanami jak to się zaczęło zawsze jako pierwsze wspomnienie pojawia się marihuana, która mitycznie nie uzależnia, potem zawsze przychodzi pora na coś mocniejszego - mówił specjalista z KPP.
Jak zaznaczył mł. asp. Bździuch, ze wszystkich nałogów w które można wejść hazard, alkohol, są to długotrwałe procesy, przy substancjach psychoaktywnych można uzależnić się po jednej dawce. Z czasem takie osoby zazwyczaj wchodzą w konflikt z prawem. - Jeśli narkoman wciągnie się w coś musi iść dalej. Tak jak nowy narkotyk tzw. krokodyl, który już po pierwszej dawce powoduje tak silny ból w przypadku odstawienia, że nie może uśmierzyć go nawet morfina. I trzeba brać następną dawkę narkotyku, który powoduje że ciało się rozkłada - opowiadał mł. asp. Bździuch. Statystycznie po krokodylu na 100 osób udaje się uratować jedna. - Pamiętajcie że nigdy nie znacie składu chemicznego tego co bierzecie. Nawet z jednej dostawy 2 tabletki mogą różnic się między sobą i znamy takie przypadki, możecie trafić na krokodyla nawet o tym nie wiedząc - ostrzegał.

Policjant podkreślił także, że niezwykle popularna wśród młodzieży jest marihuana, a jej zwolennicy często powtarzają że marihuana jest naturalna, znana w Ameryce, palili ją już Indianie. Jednak marihuana w tamtych czasach miała 3% stężenie THC, obecnie wynosi ono 30%. - To są modyfikowane genetycznie rośliny, nawet jak kupie sobie ziarenko i sam wyhoduje to to ziarno też jest już zmodyfikowane. Była taka sytuacja w Biłgoraju, że 20-letni chłopak wypił jakiś narkotyk na imprezie, trafił do szpitala. Zaczął zachowywać się jak 8-letnie dziecko, miął chwilowe przebłyski że wiedział kim jest ile ma lat, ale dostawał takich zapaści że zupełnie odpływał od rzeczywistości i zachowywał się jak dziecko. Lekarze byli bezradni. Coś stało się w głowie, nikt nie potrafił tego wyjaśnić i powiedzieć ile potrwa, jeden dzień czy do końca życia - opowiadał policjant z Zespołu ds. Nieletnich.

Zaznaczył także, że mało mówi się o tym jak duży jest procent samobójców wśród osób biorących narkotyki. - Pamiętajcie że nigdy nie wiecie jak zareaguje wasz organizm, co się stanie w waszej głowie, jak coś tam przeskoczy i już nigdy nie wróci do normalności - podkreślał mł. asp. Bździuch.

Podczas wykładu wymieniono także 4 mity polskiego dilera:

MIT - dostajesz "czysty" towar
PRAWDA - dodatki: talk, strychnina, szkło, mąka, cegła,środki chemiczne - NIGDY NIE WIESZ CO ZAWIERA NARKOTYK!!!
MIT - spróbuj, pierwsza dawka nie uzależnia
PRAWDA - nikt nie wie czy nasz organizm nie uzależni się po pierwszej dawce - narkotyk działa osobniczo. Nie ma takiego narkotyku, który by nie uzależniał.
MIT - zawsze możesz przerwać
PRAWDA - mechanizm uzależnienia jest silniejszy on naszej woli i rozumu.Narkotyk wytwarza kompulsywną potrzebę sięgania po kolejne dawki.
MIT - marihuana nie uzależnia
PRAWDA - marihuana uzależnia psychicznie, z badań wynika, że ponad 30% palaczy marihuany sięga po silniejszy narkotyk. Marihuana wywołuje poważne zaburzenia zachowania - prowadzi do powstania psychoz.

Na zakończenie warto przypomnieć rok 2010 kiedy to media w całej Polsce informowały o kolejnych młodych ludziach hospitalizowanych z powodu zatruć bądź zgonów z powodu zażycia dopalaczy.

Red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Mity polskiego dilera, 3.0000 out of 5 based on 2 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3794
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl