Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.04.27 10:30

Zalew kontra sinice

W sezonie wakacyjnym 2015 roku kilkakrotnie doszło do zakwitu sinic nad zalewem Bojary w Biłgoraju. Z tego powodu miejsce wydzielone do kąpieli przez większą część sezonu było zamknięte i mieszkańcy nie mogli z niego korzystać. Czy tak będzie także w tym roku?
Zalew kontra sinice
Zalew kontra sinice

Kwitnienie sinic to częsta przypadłość zbiorników sztucznych. W zbiornikach, w których jest nurt, woda oczyszcza się szybciej. Ośrodek Sportu i Rekreacji, podjął działania służące zniwelowaniu zakwit sinic na biłgorajskim zbiorniku.

- Poprosiliśmy panią Prof.dr hab. Barbarę Pawlik - Skowrońską z katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie o rozpoznanie przyczyn zakwitów sinic. Po wizji lokalnej oraz analizie próbek wody przez panią profesor otrzymaliśmy informację, że powodem zakwitu sinic w biłgorajskim zalewie jest: mała pojemność zbiornika, słabe mieszanie się wód, brak roślinności wodnej oraz duża ilość ptactwa wodnego i brak wypływu górnego wody - wyjaśnia Eliza Rafał, p.o. dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju.

W związku z powyższym nad zalewem Bojary wykonano następujące prace mające na celu poprawienie jakości wody, która będzie zdatna do kąpieli: dokonano częściowej wymiany wody na zbiorniku oraz wykonano górny spust wody powierzchniowej, co umożliwi szybsze usuwanie wody zanieczyszczonej. W ubiegły piątek dokonano także na sadzenia roślin wodnych, oczyszczająco - natleniających, takich jak: rogatek, moczarka kanadyjska. - Porozumieliśmy się z biłgorajskimi kołami wędkarskimi i wprowadzono zakaz nęcenia ryb podczas licznych zawodów wędkarskich. C odziennie pracownicy OSiR wykonują czynności porządkowe na terenie zalewu Bojary - dodaje pani dyrektor.

Ważną kwestią jest też ignorowany przez wielu mieszkańców zakaz dokarmiania kaczek i innego ptactwa. Resztki jedzenia, które zostają w zalewie szybko się rozkładają zanieczyszczając wodę. Sinice to glony, żeby pobudzić ich kwitnienie wystarczy nawet niewielka ilość zanieczyszczeń i oczywiście wysokie temperatury.

Kąpiel w wodzie skażonej sinicami jest bardzo niebezpieczna, gdyż szkodliwa jest nawet mała ilość wypitej wody. Mogą wystąpić takie objawy jak kłopoty z oddychaniem, drgawki, oszołomienie, a także reakcje skórne. Dlatego zakazu kąpieli nie można ignorować.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zalew kontra sinice, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5346
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
5cf-5fa
~ upssssssssssssss   perdo.....nie o chopinie :) sinica jest bo dowiedziała się kto jest dyrektorem osiru :)))
28 kwietnia 2016
+2
-0
PL
44a-dee
~ trent  do ~ ghfgh   Ratownicy mają czekać za darmo u siebie w domu na telefon żeby wpaść i dzień porobić? Wbrew pozorom oni też mają pewne koszty utrzymania. Skoro pracodawca nie potrafi im znaleźć alternatywnego zajęcia to niech płaci za gotowość do pracy.
Nikt normalny nie będzie dokładał do interesu żeby pro publico bono użerać się z bandą pijaków i rozwrzeszczanymi dziećmi roszczeniowych matek...
28 kwietnia 2016
+5
-1
PL
b30-393
~ aza   nie przekonuje mnie analiza przyczyn rozwoju sinic-jak ona się ma do Bałtyku,gdzie w ub.r.plaże również zamykano ze względu na ich występowanie?
28 kwietnia 2016
brak ocen
PL
e8d-f71
~ lki   i tak hju z tego bedzie...tylko kase straca ...i tak bedzie sinica
28 kwietnia 2016
+4
-0
PL
163-148
~ ghfgh   ludzmi odpowiedzialnymi z ten stan już dawno powinny się zająć organy ścigania i wydział gospodarczy , bo jak można płacić ratownikom przez 2 miesiące z kasy publicznej za nic nie robienie?Za jakiegoś batona do więzienia ludzi zamykają a tu jakoś sądu nie widać
27 kwietnia 2016
+5
-1
PL
9a0-fe9
~ Paczwa   Spiep.....zyli wpływ wody bo powinna być kaskada i wypływ wody z góry. Mówił o tym radny poprzedniej kadencji i miał rację.
27 kwietnia 2016
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
12 maja 2020 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla powiatu
w niedzielę, godzina 18:23 Lubelszczyzna
13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w piątek, godzina 12:15 Biłgoraj
Biłgoraj EKO Challenge w DDTVN
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
w sobotę, godzina 12:05 Biłgoraj
Policjanci oddali krew dla chorego kolegi
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
w niedzielę, godzina 09:20 Biłgoraj
Powiat biłgorajski przystąpił do Euroregionu Roztocze
18 maja 2020 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja dołączył do akcji #hot16challenge2
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
w sobotę, godzina 18:48 Lubelszczyzna
Bilans zachorowań na COVID-19
w środę, godzina 11:33 Biłgoraj
Budowa ronda ruszyła
10 maja 2020 Biłgoraj
Wylicytuj i wspomóż zbiórkę
Za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej trwa zbiórka na respirator dla biłgorajskiego szpitala. Jedną z opcji wsparcia jest udział w licytacjach zorganizowanych w mediach społecznościowych.
15 maja 2020 Biłgoraj
Zmarł pochodzący z Biłgoraja lekarz. Był zakażony koronawirusem
w sobotę, godzina 08:03 Józefów
900 tys. zł na termomodernizację MOK
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
17 maja 2020 Biłgoraj
Kompostowanie albo oddawanie odpadów
w piątek, godzina 17:55 Lubelszczyzna
Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem
14 maja 2020 Powiat
Nowy przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
W czwartek, 14 maja potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu biłgorajskiego. Łącznie na Lubelszczyźnie zdiagnozowano 399 przypadków COVID-19, w tym 10 w naszym powiecie.
w niedzielę, godzina 08:02 Majdan Nepryski
100. urodziny patrona szkoły w Majdanie Nepryskim
w sobotę, godzina 09:06 Józefów
Młodzi angliści z tytułami
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl