Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.04.27 10:30

Zalew kontra sinice

W sezonie wakacyjnym 2015 roku kilkakrotnie doszło do zakwitu sinic nad zalewem Bojary w Biłgoraju. Z tego powodu miejsce wydzielone do kąpieli przez większą część sezonu było zamknięte i mieszkańcy nie mogli z niego korzystać. Czy tak będzie także w tym roku?
Zalew kontra sinice
Zalew kontra sinice

Kwitnienie sinic to częsta przypadłość zbiorników sztucznych. W zbiornikach, w których jest nurt, woda oczyszcza się szybciej. Ośrodek Sportu i Rekreacji, podjął działania służące zniwelowaniu zakwit sinic na biłgorajskim zbiorniku.

- Poprosiliśmy panią Prof.dr hab. Barbarę Pawlik - Skowrońską z katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie o rozpoznanie przyczyn zakwitów sinic. Po wizji lokalnej oraz analizie próbek wody przez panią profesor otrzymaliśmy informację, że powodem zakwitu sinic w biłgorajskim zalewie jest: mała pojemność zbiornika, słabe mieszanie się wód, brak roślinności wodnej oraz duża ilość ptactwa wodnego i brak wypływu górnego wody - wyjaśnia Eliza Rafał, p.o. dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju.

W związku z powyższym nad zalewem Bojary wykonano następujące prace mające na celu poprawienie jakości wody, która będzie zdatna do kąpieli: dokonano częściowej wymiany wody na zbiorniku oraz wykonano górny spust wody powierzchniowej, co umożliwi szybsze usuwanie wody zanieczyszczonej. W ubiegły piątek dokonano także na sadzenia roślin wodnych, oczyszczająco - natleniających, takich jak: rogatek, moczarka kanadyjska. - Porozumieliśmy się z biłgorajskimi kołami wędkarskimi i wprowadzono zakaz nęcenia ryb podczas licznych zawodów wędkarskich. C odziennie pracownicy OSiR wykonują czynności porządkowe na terenie zalewu Bojary - dodaje pani dyrektor.

Ważną kwestią jest też ignorowany przez wielu mieszkańców zakaz dokarmiania kaczek i innego ptactwa. Resztki jedzenia, które zostają w zalewie szybko się rozkładają zanieczyszczając wodę. Sinice to glony, żeby pobudzić ich kwitnienie wystarczy nawet niewielka ilość zanieczyszczeń i oczywiście wysokie temperatury.

Kąpiel w wodzie skażonej sinicami jest bardzo niebezpieczna, gdyż szkodliwa jest nawet mała ilość wypitej wody. Mogą wystąpić takie objawy jak kłopoty z oddychaniem, drgawki, oszołomienie, a także reakcje skórne. Dlatego zakazu kąpieli nie można ignorować.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zalew kontra sinice, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5100
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
5cf-5fa
~ upssssssssssssss   perdo.....nie o chopinie :) sinica jest bo dowiedziała się kto jest dyrektorem osiru :)))
28 kwietnia 2016
+2
-0
PL
44a-dee
~ trent  do ~ ghfgh   Ratownicy mają czekać za darmo u siebie w domu na telefon żeby wpaść i dzień porobić? Wbrew pozorom oni też mają pewne koszty utrzymania. Skoro pracodawca nie potrafi im znaleźć alternatywnego zajęcia to niech płaci za gotowość do pracy.
Nikt normalny nie będzie dokładał do interesu żeby pro publico bono użerać się z bandą pijaków i rozwrzeszczanymi dziećmi roszczeniowych matek...
28 kwietnia 2016
+5
-1
PL
b30-393
~ aza   nie przekonuje mnie analiza przyczyn rozwoju sinic-jak ona się ma do Bałtyku,gdzie w ub.r.plaże również zamykano ze względu na ich występowanie?
28 kwietnia 2016
brak ocen
PL
e8d-f71
~ lki   i tak hju z tego bedzie...tylko kase straca ...i tak bedzie sinica
28 kwietnia 2016
+4
-0
PL
163-148
~ ghfgh   ludzmi odpowiedzialnymi z ten stan już dawno powinny się zająć organy ścigania i wydział gospodarczy , bo jak można płacić ratownikom przez 2 miesiące z kasy publicznej za nic nie robienie?Za jakiegoś batona do więzienia ludzi zamykają a tu jakoś sądu nie widać
27 kwietnia 2016
+5
-1
PL
9a0-fe9
~ Paczwa   Spiep.....zyli wpływ wody bo powinna być kaskada i wypływ wody z góry. Mówił o tym radny poprzedniej kadencji i miał rację.
27 kwietnia 2016
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl