Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.02.12 13:06

W rocznicę powstania Armii Krajowej

W piątek, 12 lutego, w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. - Pamiętając o tej ponadczasowej polskiej lekcji patriotyzmu dnia dzisiejszego i jutra, traktujmy ją jak naszą wspólną wielką odpowiedzialność, powinność, zadanie wobec ojczyzny - mówił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.
W rocznicę powstania Armii Krajowej
W rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.

Droga do powstania AK była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o niepodległość kraju. Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

- Spotykamy się dziś, by uczcić kolejną, 74. rocznicę powołania do życia AK. Armii, która na swych sztandarach nosiła dumne hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". By w pełni zrozumieć ideę powołania, usytuowanie i walkę AK z najeźdźcami na Polskę należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, którego poswatanie było rodzajem organu założycielskiego w kontynuacji ciągłości polskiej państwowości okresu okupacji. Istnienie Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową, w warunkach okupacyjno-konspiracyjnych udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe siły zbrojne okupowanej Europy - Armię Krajową - opowiadał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.

Polskie Państwo Podziemne podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej na uchodźstwie organizowało szeroko rozumiany opór i walkę przeciwko okupantowi. Jego symbolem stał się znak Polski Walczącej, składający się z liter "P" i "W", splecionych razem w znak kotwicy. Miał wzbudzić w Polakach wolę oporu i podtrzymać nadzieję na odzyskanie niepodległości.

- P o II wojnie światowej kotwica nie straciła symbolicznego znaczenia. Wciąż symbolizowała walkę wobec komunistycznego zakłamania i zniewolenia. Dziś jest także znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę - dodał Tomasz Książek.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć m ontaż słowno - muzyczny, który przygotowała młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Podczas wydarzenia złożono także kwiat y pod tablicą pamiątkową.

Na zakończenie urocz ystości zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej, który znajduje się w parku Solidarności.

Organizatorem spotkania byli: s tarosta b iłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W rocznicę powstania Armii Krajowej, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3754
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
73e-1c8
~ Marian  Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
30a-b00
~ cdn.  do ~ Jan   Jak mawiał pewien znajomy baca: "Z prądem to i byle g.... popłynie, a pod prąd to tylko ślachetna ryba"! To był mądry baca.
13 lutego 2016
+5
-1
PL
30a-b00
~ Soter  do ~ vghty6t   Jaka władza, taka historia...
13 lutego 2016
+5
-0
PL
3de-cd0
~ ty7   http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sejm-uchwalil-bedziemy-placic-emerytury-50-tysiacom-zydow-ofiarom-holocaustu-i-stalinizmu_406025.html, czemu się o tym nie mówi ?Co nasi posłowie maja do powiedzenia w tej sprawie ?
13 lutego 2016
+2
-0
PL
0b7-f8c
~ vghty6t   Ja chodziłem do szkoły nm 1 i pamiętam wirtuoza Książka , jakoś wtedy jako nauczyciel nigdy nie mówił o AK Wołyniu czy żołnierzach wyklętych a wręcz przeciwnie chętnie brał udział w pochodach 1 majowych nosząc czerwoną szturmówkę ,wtedy zmuszaliście dzieci do pochodów a dzisiaj zmuszacie do wysłuchiwania waszych wywodów w kościołach ,kupa fałszywców
12 lutego 2016
+7
-0
PL
4b8-154
~ wawro   O jest i komusiewicz
12 lutego 2016
+2
-0
PL
8d7-e21
~ Jan   Jest i Jago Maryjan. W AK walczył. Potem walczył z opornymi chłopami co mieli zaległości podatkowe. Podobno od jednego chłopa dostał cegłą w obojczyk bo mu chciał rower ze strychu zabrać. Potem walczył w Lidze Polskich Rodzin o prezydenturę dla Krzaklewskiego. Potem walczył z Rosłanem jak ten chciał go siedziby pozbawić w modrzewiowym dworku. Książek też w AK walczył. Rekwirację robił żywności dla żołnierzy. I tak mu się podobała ta rekwiracja, że zarekwirował płytę a szmateksie. Nie zorientował się, że wojna się skończyła i rekwiracja jest karana 50 złotowym mandatem. Podobno tłumaczył się policjantom, że ma syndrom pola walki i dlatego ma zakrzywienie czasoprzestrzeni. No i Klecha, też Marian. Pan Bóg nas pokarał tymi Marianami. Jago Maryjan, starosta Maryjan i przewodniczący rady miasta Maryjan. Klecha prawdopodobnie ma zastąpić na stanowisku sekretarza ONZ Baan Ki Moona.Dyrektoruje w LO im ONZ. To i może być sekretarzem ONZ. Ma kwalifikację i słuszne pochodzenie. Dzięki punktom za pochodzenie i przynależność do jedynie słusznej siły politycznej wspiął się na stanowisko. W młodości to wspólnie z Maryjanem z Biszczy hołd oddawali ,,utrwalaczom ludowej władzy" i twórcom Manifestu Lipcowego z 22 Lipca. Teraz zmienili polityczny front. Jeden czci powstańca z Tarnogrodu co walczył o wolność zrzucając gaśnice z dachu na żołnierzy. Drugi spędza czas na opłatkach i składaniu wieńców. A kasa z dyrektorowania i starostowania na konto leci.
12 lutego 2016
+11
-0
PL
c60-7d5
~ normalny  do ~ Marian   Przecież normalnych tam nie było. Albo spędzeni na siłę uczniowie i nauczyciele albo lokalna sitwa.
Szkoda tylko staruszków z AK - im należy się bezwzględny szacunek. A tutaj tylko płyta, dziadek, oszowka i im podobni szukają poklasku.
Poseł zapewniał: praca nie obietnice. To i pracuje jak może studniówki wszystkie, opłatkom nie przepuścił, konferencje, rocznice... Tyra chłopina jak może.
A tak na poważnie to może już tam w Warszawie się na nim poznali jaki to człowiek i wołają tylko wtedy, kiedy rękę trzeba podnieść i nacisnąć przycisk.
12 lutego 2016
+10
-0
PL
9b4-3d3
~ Oko   Olszówka już wytłumaczył się w CBA z wyłudzenia kredytu??. Gdzie ukradł pieniądze na mieszkanie w bloku tez powiedział??.
12 lutego 2016
+11
-1
PL
73e-1c8
~ Marian   Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 12:18 Powiat
Powiat w statystykach grypowych
Mamy dane dotyczące statystyk zachorowań na grypę wśród mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Od początku września zachorowało prawie 300 osób, największy przyrost zanotowano w połowie października. Szczegóły poniżej.
we wtorek, godzina 09:31 Biłgoraj
Burmistrz apeluje o ograniczenie ilości sztucznych kwiatów i zniczy na cmentarzach
w poniedziałek, godzina 09:02 Biłgoraj
Nauczyciele wyróżnieni przez starostę
w poniedziałek, godzina 13:02 Biłgoraj
15 mln zł dla powiatu biłgorajskiego na modernizację autodromu
Kolejne rządowe środki trafią do naszego powiatu! Premier ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowy Funduszu Polski Ład. Powiat biłgorajski otrzyma 15 mln zł. Rządowe środki na inwestycje przeznaczone zostaną na remont i modernizację biłgorajskiego autodromu.
we wtorek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
9 zgonów z powodu COVID-19 na Lubelszczyźnie
w piątek, godzina 08:48 Biłgoraj
Kolejne klasy będą uczyć się zdalnie
w czwartek, godzina 15:38 Biłgoraj
Regionalny Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczył minister Czarnek
W czwartkowe południe 21 października, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się Dzień Edukacji Narodowej. Udział w w wydarzeniu zorganizowanym przez Lubelskie Kuratorium Oświaty oraz powiat biłgorajski wzięli minister edukacji Przemysław Czarnek, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik i lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.
20 października 2021 Gmina Biłgoraj
Nauczyciele z gminy Biłgoraj wyróżnieni [LISTA NAGRODZONYCH]
w poniedziałek, godzina 08:26 Józefów
Po przetargu na fotowoltaikę
18 października 2021 Biłgoraj
Nagrody burmistrza dla dyrektorów i nauczycieli [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Biłgoraja przyznał nagrody dyrektorom szkół, przedszkoli oraz nauczycieli. Kto tym razem został wyróżniony?
w poniedziałek, godzina 10:07 Frampol/Hedwiżyn
Jeden wsiadł za kierownicę po narkotykach, drugi miał prawie 1,5 promila alkoholu
we wtorek, godzina 08:28 Biłgoraj
Dzień Jesiennego Liścia dla Mateuszka. Już można licytować
w sobotę, godzina 15:43 Biłgoraj
Diabetycy świętowali 20-lecie istnienia koła powiatowego
W sobotnie przedpołudnie 23 października rozpoczęły się uroczyste obchody 20-lecia istnienia Koła Powiatowego PSD w Biłgoraju. Była msza św., a następnie wręczenie odznaczeń i medali.
w niedzielę, godzina 20:25 Biłgoraj
Muzyczna podróż śladami Jana Pawła II w wykonaniu Magdy Steczkowskiej
w czwartek, godzina 09:20 Biłgoraj
Przedszkolaki na kwarantannie
17 października 2021 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
w poniedziałek, godzina 11:13 Lubelszczyzna
Prawie dwa razy więcej zakażeń niż tydzień temu
w czwartek, godzina 09:22 Powiat
Trzy zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Remont hali przy ZSBiO zakończony. Podsumowano 2,5-milionową inwestycję
Pod koniec lutego br. ruszył długo wyczekiwany remont hali sportowej przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Zadanie zakończyło się zgodnie z planem, wraz z końcem wakacji. Inwestycja pochłonęła 2,5 mln zł. W czwartek 21 października uroczyście podsumowano zadanie.
we wtorek, godzina 07:38 Biłgoraj
Prawie 12 mln zł na przebudowę infrastruktury sportowej w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 11:14 Lubelszczyzna
Rośnie liczba pozytywnych wyników testów na COVID-19
15 października 2021 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
w poniedziałek, godzina 09:54 Goraj
W Goraju odsłonięto i poświęcono pomnik Stefana Kardynała Wyszyńskiego
we wtorek, godzina 07:35 Biłgoraj
Bezpieczne, widoczne dziecko
w sobotę, godzina 11:17 Obsza
Akt oskarżenia trafił do sądu. Wnuk odpowie za zabójstwo babci
W maju br. w jednej z miejscowości na terenie gminy Obsza doszło do tragedii. 26-letni mężczyzna pobił swoją babcię, kobieta zmarła. W połowie października do sądu został skierowany akt oskarżenia.
15 października 2021 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w piątek, godzina 09:40 Powiat
Pijani kierowcy ciężarówki i quada. Jeden nie ustąpił pierwszeństwa, drugi zderzył się z busem
13 października 2021 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
19 października 2021 Biłgoraj
Magda Steczkowska wystąpi w Biłgoraju
20 października 2021 Biłgoraj
Nauka zdalna wróci? Minister Czarnek jasno o planach resortu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl