Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.02.12 13:06

W rocznicę powstania Armii Krajowej

W piątek, 12 lutego, w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. - Pamiętając o tej ponadczasowej polskiej lekcji patriotyzmu dnia dzisiejszego i jutra, traktujmy ją jak naszą wspólną wielką odpowiedzialność, powinność, zadanie wobec ojczyzny - mówił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.
W rocznicę powstania Armii Krajowej
W rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.

Droga do powstania AK była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o niepodległość kraju. Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

- Spotykamy się dziś, by uczcić kolejną, 74. rocznicę powołania do życia AK. Armii, która na swych sztandarach nosiła dumne hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". By w pełni zrozumieć ideę powołania, usytuowanie i walkę AK z najeźdźcami na Polskę należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, którego poswatanie było rodzajem organu założycielskiego w kontynuacji ciągłości polskiej państwowości okresu okupacji. Istnienie Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową, w warunkach okupacyjno-konspiracyjnych udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe siły zbrojne okupowanej Europy - Armię Krajową - opowiadał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.

Polskie Państwo Podziemne podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej na uchodźstwie organizowało szeroko rozumiany opór i walkę przeciwko okupantowi. Jego symbolem stał się znak Polski Walczącej, składający się z liter "P" i "W", splecionych razem w znak kotwicy. Miał wzbudzić w Polakach wolę oporu i podtrzymać nadzieję na odzyskanie niepodległości.

- P o II wojnie światowej kotwica nie straciła symbolicznego znaczenia. Wciąż symbolizowała walkę wobec komunistycznego zakłamania i zniewolenia. Dziś jest także znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę - dodał Tomasz Książek.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć m ontaż słowno - muzyczny, który przygotowała młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Podczas wydarzenia złożono także kwiat y pod tablicą pamiątkową.

Na zakończenie urocz ystości zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej, który znajduje się w parku Solidarności.

Organizatorem spotkania byli: s tarosta b iłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W rocznicę powstania Armii Krajowej, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3691
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
73e-1c8
~ Marian  Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
30a-b00
~ cdn.  do ~ Jan   Jak mawiał pewien znajomy baca: "Z prądem to i byle g.... popłynie, a pod prąd to tylko ślachetna ryba"! To był mądry baca.
13 lutego 2016
+5
-1
PL
30a-b00
~ Soter  do ~ vghty6t   Jaka władza, taka historia...
13 lutego 2016
+5
-0
PL
3de-cd0
~ ty7   http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sejm-uchwalil-bedziemy-placic-emerytury-50-tysiacom-zydow-ofiarom-holocaustu-i-stalinizmu_406025.html, czemu się o tym nie mówi ?Co nasi posłowie maja do powiedzenia w tej sprawie ?
13 lutego 2016
+2
-0
PL
0b7-f8c
~ vghty6t   Ja chodziłem do szkoły nm 1 i pamiętam wirtuoza Książka , jakoś wtedy jako nauczyciel nigdy nie mówił o AK Wołyniu czy żołnierzach wyklętych a wręcz przeciwnie chętnie brał udział w pochodach 1 majowych nosząc czerwoną szturmówkę ,wtedy zmuszaliście dzieci do pochodów a dzisiaj zmuszacie do wysłuchiwania waszych wywodów w kościołach ,kupa fałszywców
12 lutego 2016
+7
-0
PL
4b8-154
~ wawro   O jest i komusiewicz
12 lutego 2016
+2
-0
PL
8d7-e21
~ Jan   Jest i Jago Maryjan. W AK walczył. Potem walczył z opornymi chłopami co mieli zaległości podatkowe. Podobno od jednego chłopa dostał cegłą w obojczyk bo mu chciał rower ze strychu zabrać. Potem walczył w Lidze Polskich Rodzin o prezydenturę dla Krzaklewskiego. Potem walczył z Rosłanem jak ten chciał go siedziby pozbawić w modrzewiowym dworku. Książek też w AK walczył. Rekwirację robił żywności dla żołnierzy. I tak mu się podobała ta rekwiracja, że zarekwirował płytę a szmateksie. Nie zorientował się, że wojna się skończyła i rekwiracja jest karana 50 złotowym mandatem. Podobno tłumaczył się policjantom, że ma syndrom pola walki i dlatego ma zakrzywienie czasoprzestrzeni. No i Klecha, też Marian. Pan Bóg nas pokarał tymi Marianami. Jago Maryjan, starosta Maryjan i przewodniczący rady miasta Maryjan. Klecha prawdopodobnie ma zastąpić na stanowisku sekretarza ONZ Baan Ki Moona.Dyrektoruje w LO im ONZ. To i może być sekretarzem ONZ. Ma kwalifikację i słuszne pochodzenie. Dzięki punktom za pochodzenie i przynależność do jedynie słusznej siły politycznej wspiął się na stanowisko. W młodości to wspólnie z Maryjanem z Biszczy hołd oddawali ,,utrwalaczom ludowej władzy" i twórcom Manifestu Lipcowego z 22 Lipca. Teraz zmienili polityczny front. Jeden czci powstańca z Tarnogrodu co walczył o wolność zrzucając gaśnice z dachu na żołnierzy. Drugi spędza czas na opłatkach i składaniu wieńców. A kasa z dyrektorowania i starostowania na konto leci.
12 lutego 2016
+11
-0
PL
c60-7d5
~ normalny  do ~ Marian   Przecież normalnych tam nie było. Albo spędzeni na siłę uczniowie i nauczyciele albo lokalna sitwa.
Szkoda tylko staruszków z AK - im należy się bezwzględny szacunek. A tutaj tylko płyta, dziadek, oszowka i im podobni szukają poklasku.
Poseł zapewniał: praca nie obietnice. To i pracuje jak może studniówki wszystkie, opłatkom nie przepuścił, konferencje, rocznice... Tyra chłopina jak może.
A tak na poważnie to może już tam w Warszawie się na nim poznali jaki to człowiek i wołają tylko wtedy, kiedy rękę trzeba podnieść i nacisnąć przycisk.
12 lutego 2016
+10
-0
PL
9b4-3d3
~ Oko   Olszówka już wytłumaczył się w CBA z wyłudzenia kredytu??. Gdzie ukradł pieniądze na mieszkanie w bloku tez powiedział??.
12 lutego 2016
+11
-1
PL
73e-1c8
~ Marian   Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
dzisiaj, 11:21 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znowu w czołówce pod względem liczby nowych zakażeń
w piątek, godzina 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
dzisiaj, 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
dzisiaj, 09:59 Biłgoraj
Biłgorajskie Targi Ślubne już we wtorek
dzisiaj, 09:05 Powiat
Uważajmy na oszustów podszywających się pod rachmistrzów
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
dzisiaj, 08:41 Łukowa
ZGK w Łukowej apeluje do mieszkańców o niewyrzucanie śmieci do toalety
w środę, godzina 21:52 Biłgoraj
Chillout Festiwal już w najbliższy weekend
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
w czwartek, godzina 09:33 Biłgoraj
Historia Kuby dotarła do Dzień Dobry TVN, o pomoc apeluje też Karolina Gorczyca
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w piątek, godzina 08:45 Aleksandrów
Próbna ewakuacja obozowiska
w poniedziałek, godzina 12:53 Biłgoraj
To już prawdziwa plaga. Kolejne osoby oszukane przez internet
13 lipca 2021 Biłgoraj
Święto biłgorajskich policjantów
Na początku bieżącego tygodnia (w poniedziałek 12 lipca) w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Tradycyjnie już były podziękowania i awanse na wyższe stopnie. Ze względu na pandemię uroczystość miała kameralny charakter.
w poniedziałek, godzina 11:25 Powiat
Szczepieniobus w powiecie biłgorajskim
17 lipca 2021 Józefów
Nielegalni zbieracze mchu wpadli na gorącym uczynku
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl