Biuro zostało usytuowane w internacie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Na uroczystym otwarciu zjawili się m.in.: prezydent Światowej Federacji Dekarzy Michał Olszewski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy Bogdan Kalinowski, wiceprezes Zarządu Dawid Abramczyk, prezes oddziału biłgorajsko-zamojskiego Antoni Kucharski.
Obecni też byli przedstawiciele władz samorządowych: starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Wszystkich gości witał gospodarz obiektu dyrektor ZSBiO Stanisław Sitarz.
W biurze będzie można uzyskać pomoc z zakresu dekarstwa, np. poradę praktyczną na temat pokryć dachowych, a nawet poprosić o opinię techniczną komisji w sprawach spornych. Współpracujemy z certyfikowanymi firmami, mamy więc dobre zaplecze, chcemy w ten sposób pomóc mieszkańcom w dziedzinie, na której się znamy - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Antoni Kucharski z biłgorajskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Plany są ambitne. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zechcemy pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku otworzyć w Biłgoraju ośrodek szkoleniowy, który da możliwość dokształcenia się w tym zawodzie, zdobycia tytułu czeladnika, czy mistrza - mówi Antoni Kucharski.
Ale to nie wszystko. Biłgorajski oddział PSD nawiązał współpracę z ZSBiO, by możliwe było kształcenie młodzieży w tym kierunku. Były podejmowane próby utworzenia takiej klasy w ubiegłym roku, zakończyły się fiaskiem. Jednak jeśli w bieżącym roku będzie wystarczająco dużo chętnych do nauki tego fachu klasa o profilu dekarskim ruszy wraz z początkiem nowego roku szkolnego.
- PSD chce się czynnie włączyć w działania na rzecz utworzenia klasy o profilu dekarskim, będziemy informować i zachęcać. To dobry zawód, gdyż poza samymi dachami zajmujemy się też tym co się na nich znajduje, czyli fotowoltaika. A w przyszłości z pewnością będzie zapotrzebowanie na osoby, zajmujące się serwisem tych urządzeń - mówi Kucharski.
- Myślę, że współpraca będzie wymierna. Mam nadzieję, że w naszej nowej klasie będzie się kształcić młodzież z powiatu, ale także spoza tego terenu. Nam wszystkim na tym zależy, bo szersza oferta uczyni naszą szkołę bardziej atrakcyjną dla młodych ludzi - zaznaczył dyrektor ZSZiO Stanisław Sitarz.
PSD już przygotowuje film promujący zawód dekarza, z którym zamierza dotrzeć do młodzieży gimnazjalnej wybierającej kierunek nauki.
Starosta powiatu biłgorajskiego wyraził nadzieję, że podjęta przez dekarzy inicjatywa, zarówno utworzenia klasy, jak i otwarcia biura, przyczyni się do integracji środowiska, wymiany doświadczeń, ale także do zwiększenia zatrudnienia.
- Rynek biłgorajski z pewnością potrzebuje dobrej klasy fachowców. W samym Biłgoraju jest ok 4,5 tys. dachów, na wielu z nich do tej pory znajduje się eternit, a do 2030 roku będziemy musieli się go pozbyć. Pracy dla wykwalifikowanych dekarzy nie powinno więc zabraknąć - mówił burmistrz Janusz Rosłan.
Sobotnia uroczystość to nie tylko otwarcie biura i rozmowy na temat przyszłości zawodu. W kaplicy Domu Kombatanta odprawiona zostanie także uroczysta msza św., a następnie zaplanowano spotkanie opłatkowe i prezentację maszyn.
- Jest mi niezmiernie miło, że dekarze tak prężnie działają i chcą kształcić młodzież w tym kierunku. Nie ukrywam, że z tym regionem wiążę ogromne nadzieje. Będę trzymał kciuki za powodzenie działań. Dla nas to wielka szansa, bo w ten sposób możemy dojść do poziomu światowego - podsumował prezydent Światowej Federacji Dekarzy Michał Olszewski.