Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.01.03 14:24 | aktualizacja: 2016.01.03 14:45

(Nie)pamięć o biłgorajskich Żydach

W drugiej połowie ubiegłego roku realizowany był projekt pod hasłem "Mapa (nie)pamięci", mający na celu przypomnienie historii Biłgoraja, której integralną częścią były osoby wyznania mojżeszowego. Autorką projektu jest Magdalena Kawa.
(Nie)pamięć o biłgorajskich Żydach
(Nie)pamięć o biłgorajskich Żydach

Mapa (nie)pamięci to próba spojrzenia na biłgorajską społeczność żydowską przez pryzmat jej obecnych mieszkańców. Część z nich miała żydowskich kolegów i koleżanki, chodziła z nimi do szkoły, odwiedzała ich w domach. Dla innych żydowscy mieszkańcy to część historii lokalnej miasteczka, o której chcą pamiętać i dzielić się swoją wiedzą w tym obszarze. Historia miasta w dużej mierze nawiązuje do historii polskich Żydów. Po II wojnie światowej krajobraz miasteczka diametralnie się zmienił, a pamięć o mieszkańcach żydowskiego pochodzenia została zatarta. Od kilkunastu lat trwa jej przywracanie. Celem Mapy(nie) pamięci jest próba zebrania wspomnień i historii związanych z biłgorajskimi Żydami i opracowanie ich w formie elektronicznej. O opowieści o nieistniejącym już mieście żydowskim poprosiłam także osoby, które urodziły się już po wojnie i ich pamięć na temat żydowskiej historii Biłgoraja jest zapożyczona od innych. W ten sposób powstała subiektywna mapa pamięci lub niepamięci.

Ma mapie (nie)pamięci można wyróżnić kilka punktów. Opowieści z nimi związane składają się historię relacji panujących w Biłgoraju przed wojną. Pokazują miejsca, których już nie ma w połączeniu z istniejącym krajobrazem miasta. Nie wyczerpują tematu pamięci o biłgorajskich Żydach, a raczej go otwierają i pokazują przestrzenie, które warto dalej przeszukiwać. Pokazują złożoność problematyki pamięci powojennej o mieszkańcach miasteczka, którzy już nie powrócili do swoich domów, sklepów. Dawne koleżanki już nigdy więcej nie pojawiły się w szkolnych progach. Po żydowskiej społeczności pozostało też trochę materialnych śladów, wszystkie one składają się na dziedzictwo kulturowe miasta.


Autorką koncepcji projektu i wykonania jest Magdalena Kawa - ur. w Biłgoraju, ukończyła politologię oraz turystykę i rekreację. Obroniła doktorat na temat Holokaustu w dyskursie publicznym. Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi, w którym zajmuje się edukacją międzykulturową. Współtworzy Fundację Instytut Kultury Cyfrowej organizując projekty z zakresu edukacji medialnej.

Projekt był realizowany od lipca do grudnia 2015 roku w ramach przyznanego stypendium. - Składam podziękowania wszystkim moim rozmówczyniom i rozmówcom za poświęcony czas, bezinteresowne dzielenie się swoją wiedzą i kontaktami. Dziękuję także Dyrektorowi LO im. ONZ w Biłgoraju Panu Marianowi Klesze za wyrażenie zgody na przeprowadzenie badań ankietowych wśród młodzieży - mówi autorka projektu Magdalena Kawa.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mapaniepamieci.pl/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
mapaniepamieci.pl/red. dodany
 
Odsłon: 5835
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
CA
9c0-00d
~ Edward   Co to za artykuł ??? Cytuję " Po II wojnie światowej krajobraz miasteczka diametralnie się zmienił, a pamięć o mieszkańcach żydowskiego pochodzenia została zatarta." Czy to nie normalne ??? Wojna doprowadziła do tego że ich wysiedlili lub unicestwili. Pokolenia pamiętały żydów żyć wiecznie nie będą. O nas też za 100 lat nikt nie będzie pamiętał. Widzę że to ulubiony temat biłgorajskiej.pl czyżby sponsorowany ??? Może warto zainteresować się polakami którzy zginęli w obozach lub na wysiedleniu. Nie doczekali się na obiecanego odszkodowania od Niemiec za swoją ciężką niewolniczą pracę. Lepiej wchodzić w tyłek żydom co za granicami mają nas polaków za nic i gardzą nami. Zaraz okrzykniecie mnie antysemitą. Żydzi nie zastanawiają się nad konsekwencjami oczerniając polaków, nazywając Oświęcim polskim obozem. Fałsz i Obłuda płynie od żydów, kiedy to wreszcie dostrzeżecie ślepcy !!!
7 stycznia 2016
+2
-1
PL
97f-c95
~ do-~ Dżastin Bimber   W BRW nie było pracy za wiarę ?albo lepsze stołki i traktowanie?
6 stycznia 2016
+1
-0
PL
282-42e
~ ave--jaaa   prosz epodac nazwiska ktorzy to :0 bo zadnego jeszcze na oczy nie widzialem .ukrywaja sie ?? czy co :))
4 stycznia 2016
+4
-0
PL
2a9-041
~ ghfth   Czemu się nie pisze o żyjących Żydach w Biłgoraju?Wstydzą się ,że są Żydami?
4 stycznia 2016
+10
-0
PL
d92-d93
~ anonymous  do ~ mko   Najgorszy sort to owieczki twojego pokroju, co potrafią tylko głośno beczeć.
4 stycznia 2016
+2
-2
PL
0a8-323
~ j23 znowu nadaje   PRAWDZIWYM I JEDYNYM MESJASZEM ZBAWICIELEM JEST JEZUS CHRYSTUS
!!!!!!
3 stycznia 2016
+3
-2
PL
d9a-181
~ Dżastin Bimber  do ~ mko   jakby za wiarę dawali pracę
to czemu nie
jak będą zabijać za brak wiary
to czekam
3 stycznia 2016
+3
-0
PL
886-fbf
~ mko   Kto nie wierzy w Chrystusa abo w nic,jest poganinem ,gorszy sort
3 stycznia 2016
+3
-2
PL
182-fb5
~ do sf   No i g...!
3 stycznia 2016
+1
-3
PL
d92-d93
~ sf   no i co z tego!!!
3 stycznia 2016
+6
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 15:02 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
w czwartek, godzina 11:59 Biłgoraj
Akcja CBA w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 13:29 Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl