Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.11.09 08:30

Biłgorajska młodzież w Izraelu

W październiku 2015 r. uczniowie LO im. ONZ, razem z rówieśnikami z Technikum Leśnego, wzięli udział w wyjeździe do Izraela zorganizowanym przez Urząd Miasta Biłgoraj w ramach wymiany z miastem partnerskim Afula. Była to pierwsza taka wizyta. W czasie pobytu każdy z uczniów był gościem rodziny izraelskiej, dzięki czemu młodzież mogła bliżej poznać kulturę żydowską i obyczaje panujące w Izraelu.
Biłgorajska młodzież w Izraelu
Biłgorajska młodzież w Izraelu

Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w sali Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Afuli, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. W następnych dniach wspólnie z gospodarzami zwiedzali miasto, oraz najważniejsze i najciekawsze miejsca w Izraelu. W Hajfie oglądali niezwykle piękne Ogrody Bahaitów oraz ich świątynię. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ nauki bahaickie podkreślają duchową jedność najważniejszych światowych religii: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu. Zwiedzili też starą Hajfę, która jest ikoną wielokulturowości. W jednym z meczetów wysłuchali wykładu Muftiego i wpisali się do księgi pamiątkowej. W miasteczku Isfiya zapoznali się z dziejami dumnych i dzielnych Druzów, mieszkańców tej miejscowości. Podczas wyjazdu do Tel Aviv'u, uczniowie zwiedzili między innymi słynny bazar Karmel. Wieczorem, w domach rodzin izraelskich, uczestniczyli w pierwszym w swoim życiu Szabasie. W sobotę rodziny zabrały ich na wycieczki. Członkowie chóru Hasdera z Afuli, goście tegorocznych Dni Singera w Biłgoraju, zaprosili opiekunów grupy na niezapomniany i wzruszający wieczór. Niezwykle oczekiwanym przez wszystkich momentem był wyjazd do Jerozolimy, gdzie młodzież zwiedziła Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem oraz jerozolimskie stare miasto ze słynną Ścianą Płaczu. Wielu wzruszeń dostarczyło obejrzenie Bazyliki Grobu Pańskiego i Golgoty - miejsc ważnych dla wszystkich chrześcijan. Były to pouczające wydarzenia zarówno dla uczniów z Biłgoraja jak i Afuli. Stały się one podstawą do późniejszej dyskusji na temat holokaustu, religii i tolerancji. Program pobytu w Afuli uwzględniał również zwiedzanie starego miasta i Bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie oraz wycieczkę do Kvar Tavor i Daburii znajdujących się u podnóża góry Tabor. Tuż przed odlotem do Polski, biłgorajska młodzież odwiedziła Instytut Polski w Tel Avivie oraz miała okazję zrelaksować się na przepięknej, piaszczystej plaży.

Niezwykle interesujący pobyt w Afuli zakończył się sesją podsumowującą projekt, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, przyjaciele Biłgoraja oraz rodzin goszczących biłgorajską młodzież. Wszyscy z pewnością zapamiętają serdeczność gospodarzy i bardzo życzliwą atmosferę.

Opiekunkami młodzieży podczas wyjazdu do Izraela były: Katarzyna Tkaczyk, nauczycielka języka angielskiego z LO im. ONZ i Agnieszka Leszczyńska, nauczycielka języka polskiego z Technikum Leśnego.

ZSO
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
ZSO dodany
 
Odsłon: 3631
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
c8e-78f
~ ..   A może młodzież polska,biłgorajska powinna kultywować kulturę polską, katolicką bo coraz mniej naszego a więcej obcego.
10 listopada 2015
+6
-3
NL
ea8-b0b
~ fff  do ~ Bartolini   Przesadzasz.
Wynika z tego, że jesteś rocznik 88, bo Orliki zaczęto budować w 2008.
Ja jestm 2 lata starszy i jeździliśmy w liceum na wycieczki do: Warszawy, Krakowa, Tatry, Bieszczady, Beskidy, Góry Świętokrzyskie i kilka bliższych. Jak ktoś chciał to mógł jechać na Białą Szkołę w Tatry, albo w lecie na żagle na Mazury.
Czy ja wiem czy była lepiej wychowana?
Pewnie ludzie 10 lat starsi o nas mówili tak samo jak ty mówisz o obecnej młodzieży. Zawsze jest jakiś odsetek patologii.
Ja pamiętam swój rocznik 86, ludzi którzy w 2 klasie gimnazjum przychodzili pijani do szkoły, palnie fajek pod garażami w 5 klasie podstawówki czy laski które w 1 klasie liceum obciągały w autach pod dyskoteką, albo gościa z 2 klasy zawodówki, który w wieku 17 lat był zatrzymywany przez policję za jazdę rowerem po pijaku. To była ta wg. Ciebie wychowana młodzież?
Prawie 100 lat temu też mówiono, że świat schodzi na psy, gdy przyznano prawa wyborce kobietom. Mówiono: "jak głos kucharki ma ważyć tyle samo, co głos profesora"?
9 listopada 2015
+4
-5
PL
4fb-c17
~ Bartolini   No i gdzie tu sprawiedliwość? Stary nie jestem ale jak ja chodziłem do szkoły to musieliśmy za piłką biegać po kartoflisku (rok po tym jak ukończyłem ogólniak zaczęto budować orliki), a na wycieczki to najdalej jeździliśmy w Góry Świętokrzyskie. No ale i młodzież była bardziej wychowana. Jak mówiłem, nie jestem jeszcze stary, wychodzę weekendami z domu i widzę co się dzieje. Dziewczynki po 16 - 17 lat nie mogące ustać na nogach pod wpływem %%, przejarane, przećpane, tyłki na wierzchu. Kiedyś (nie tak dawno) tego nie było. Świat schodzi na psy.
9 listopada 2015
+13
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 lutego 2024 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
w środę, godzina 17:18 Biłgoraj
Sekretarz przechodzi na emeryturę. Pożegnali go pracownicy Urzędu Miasta
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
we wtorek, godzina 15:37 Majdan Stary
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
22 lutego 2024 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
dzisiaj, 10:41 Radzięcin
Nie żyje wieloletni proboszcz parafii w Radzięcinie
we wtorek, godzina 13:34 Biłgoraj
Jest praca w Urzędzie Miasta
dzisiaj, 17:05 Biłgoraj
Od września w ZSZiO ma być klasa mundurowa
W czwartek 29 lutego Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
dzisiaj, 15:23 Biłgoraj
Kto będzie pełnić funkcję sekretarza?
dzisiaj, 09:31 Biłgoraj
Skazany za przemoc domową mężczyzna trafił za kratki
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
we wtorek, godzina 18:09 Zastawie
Zdarzenie drogowe na DW nr 835. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Starostwo reaguje ws. szpitala. Jakie działania podjęto?
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
w środę, godzina 11:42 Biłgoraj
Pokazy zawodów w RCEZ
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
dzisiaj, 08:17 Powiat
48 komitetów wyborczych w powiecie
Komisarz wyborczy w Zamościu wydał komunikat o komitetach wyborczych utworzonych w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Na terenie powiatu biłgorajskiego zarejestrowano 48 komitetów.
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
w środę, godzina 09:45 Józefów
36-latek odpowie za posiadanie narkotyków
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl