fot. UM Józefów
To co trzeba zrobić, by osiągnąć ten cel zostało zapisane w "Planie gospodarki niskoemisyjnej" i audytach energetycznych, a znaczną część pieniędzy samorząd zamierza pozyskać ze źródeł zewnętrznych.
Burmistrz Józefowa Roman Dziura przypomina, że inwestycje w termomodernizację są realizowane w gminie od wielu lat, ale tym razem chodzi o poważniejsze zadania, których celem jest osiągnięcie tak zwanej samowystarczalności energetycznej. - Osiągniemy ją wtedy, gdy ze źródeł odnawialnych wyprodukujemy taką ilość energii, jaka jest potrzebna mieszkańcom gminy w budynkach stanowiących ich własność, przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą oraz jednostkom użyteczności publicznej - tłumaczy Burmistrz Dziura. Jego zdaniem już teraz, działająca w Długim Kącie elektrownia fotowoltaiczna produkuje tyle energii, ile potrzebują mieszkańcy, ale to jeszcze nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb przedsiębiorców i jednostek samorządowych. Byłoby to możliwe, gdyby na terenie gminy powstała jeszcze jedna bądź dwie takie elektrownie.
Według Romana Dziury realizacja tych planów jest możliwa w ciągu najbliższych 3 - 4 lat, ale oprócz tego gmina ma wiele innych pomysłów. - Chodzi na przykład o budowę własnych linii do przesyłu energii elektrycznej, dalszą termomodernizację budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkola, urzędu i ośrodka kultury, gdzie trzeba docieplić stropy i fundamenty, wykonać nowe elewacje, albo wymienić baterie umywalkowe na baterie z fotokomórką oraz montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach prywatnych oraz indywidualnych wodomierzy tam, gdzie ich jeszcze nie ma - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządowa Burmistrz Józefowa.
Szacuje się, że realizacja wszystkich planów może kosztować około 26 milionów złotych, ale władze gminy liczą, że znaczną część środków uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych, w tym programów unijnych i funduszu ochrony środowiska.