Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.10.09 08:30 | aktualizacja: 2015.10.09 10:03

Biłgoraj na piątkę

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" ogłosiło ranking miast, które najlepiej wykorzystują środki unijne. Biłgoraj został sklasyfikowany na 5. miejscu w swojej kategorii. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, to sukces nas wszystkich - komentuje wiceburmistrz miasta Michał Dec.
Biłgoraj na piątkę
Biłgoraj na piątkę

Pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" regularnie organizuje rankingi samorządów. W tym roku postanowiono podsumować 10 lat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej i sporządzić klasyfikację miejscowości najlepiej wykorzystujących środki unijne.

W latach 2004-2014 Biłgoraj wykorzystał prawie 96,5 mln zł. Z każdym rokiem było coraz lepiej. Już w 2005 roku władze miasta przeznaczyły na inwestycje 656 tys. zł z dotacji unijnych. Rok później była to już kwota 4 mln 373 tys. zł, spadek nastąpił w 2007r., kiedy wykorzystano 3 mln 158 tys. zł. W 2012r. wydatkowano 19,5 mln zł, a w 2013r. 25,5 mln zł. Rekordowy pod tym względem był 2014 rok. Wówczas Biłgoraj wykorzystał prawie 26,5 mln zł.

Do końca września br. już wydatkowano 32,3 mln zł środków pozyskanych z Unii Europejskiej.

Takie wyniki pozwoliły na sklasyfikowanie Biłgoraja na 5. miejscu w kategorii miast powiatowych. - To bardzo dobre miejsce, bo pokazuje, że potrafimy świetnie wykorzystywać te środki, które były do dyspozycji samorządów - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec.

W sumie na liście znalazło się ponad 300 samorządów.

Jednak to nie koniec wyróżnień dla Biłgoraja. W kolejnym rankingu, przeprowadzonym również przez czasopismo "Wspólnota", miasto uplasowało się na 9. miejscu w swojej kategorii. Tym razem pod uwagę wzięto wykorzystanie środków na infrastrukturę (czyli inwestycje drogowe, w kanalizację, oświetlenie, gospodarkę mieszkaniową) , zarówno pieniędzy krajowych, jak i tych pozyskanych z UE. Ranking podsumował ostatnie 3 lata funkcjonowania samorządów. Dane oparto na sprawozdaniach finansowych, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

- Cieszymy się z każdego sukcesu, zwłaszcza jeśli odnosi się on do sfery funkcjonowania miasta, która dotyczy wszystkich mieszkańców. Dzięki pozyskanym środkom wszyscy możemy korzystać z nowych obiektów jak: BCK, czy zalew Bojary, możemy jeździć wyremontowanymi ulicami, czy chodzić po nowych chodnikach - podsumowuje burmistrz Dec.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Biłgoraj na piątkę, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2324
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
9b7-cd8
~ stal  do ~ Mac   Dla mnie kryterium jest poziom wyludnienia. To co widzicie to tylko fasada, sercem są mieszkańcy. Żadne miasto nie będzie sie rozwijać bez mieszkańców.
10 października 2015
brak ocen
CH
13f-610
~ fff  do ~ Adam   Takie sprawy zawsze są kontrowersyjne, ale czasem trzeba postawić dobro ogółu kosztem dobra jednostki.
Oczywiście odszkodowanie za taki grunt powinno być sprawiedliwe. Poza tym to nie miasto decyduje ile zapłacić, za taki grunt tylko każda działka jest wyceniana przez rzeczoznawców majątkowych i nie są to wcale jakieś małe pieniądze, bo podobno za działki potrzebne pod rozbudowę Jana Pawła łącznie trzeba było zapłącic około 5 milionów złotych.
Gdyby nie specustawa drogowa to w Biłgoraju prawdopodobnie nie powstała by obwodnica pólnocna, Jana Pawła nie mogła by być przebudowana w takim kształcie jak jest, a budowa Nowakowskiego by nigdy nie ruszyła, a są duże szanse, że za rok będzie budowana.
Tak samo wiele innych dróg i autostrad w Polsce by nie mogło powstać, bo ktoś by nie chciał sprzedać gruntu, nie mówiąc już choćby o zbiornikach retencyjnych.
Będę szczery, bez specustawy Biłgoraj nigdy nie będzie miał terenów inwestycyjnych. Kilka osób może zablokować rozwój miasta. Oczywiście specustawa powinna być stosowana tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, wtedy kiedy potrzeba przeprowadzić inwestycję dążącą do rozwoju danego regionu.
Bo gdyby na mocy specustawy zabierać ludziom grunt pod budowę aquaparku, marketu, czy kościoła to oczywiście byłoby to wielkie nadużycie i sam się z tym nie zgadzam.
W PRL nie było specustawy i po prostu wywłaszczano ludzi, co też było kontrowersyjną praktyką, ale np. dzięki temu powstał Autodrom i wiele innych miejsc służących mieszkańcom.
9 października 2015
+1
-0
PL
e07-533
~ krzysiek  do ~ observer   Mówiąc specustawa masz na myśli dać Państwu prawo: zabrać, ukraść, sponiewierać właściciela, wywalić go, wyrzucić.... Nie nazywaj ładnymi słowami tego złodziejstwa.
9 października 2015
+4
-0
PL
e07-533
~ krzysiek  do ~ observer   Oczywiście te zarośnięte pola oddam prawie za darmo aby mogły powstać miejsca pracy dla kogoś innego i duży biznes. A niech dalej będą krzaki...
9 października 2015
+1
-0
PL
8b9-4bc
~ Adam  do ~ abc   Ciekawe jak by zrobili specustawe i zabrali tobie ziemie albo mieszkanie bo jakieś plany ,zwykle jest tak że miasto chce płacić swoje ceny zwykle zniżone ale weź kup działkę od miasta to cena jest o wiele wyższa niż miasto chce kupować od ludzi,łatwo rzucać specustawy jak sprawa ciebie nie dotyczy,cwaniaczek się znalazł
9 października 2015
+2
-1
PL
829-c4e
~ aza  do ~ jhg 7f6   ty się już nudny stajesz z tym brw..jak masz jaja to sam walcz a nie czekaj aż ktoś ci coś da..
9 października 2015
+1
-0
PL
fb6-b16
~ narowerze  do ~ Mac   Mało kto zakwestionuję to iż Biłgoraj się zmienił, bo to widać. Teraz można zadać pytanie czy na lepsze? Oczywiście, ale czy jest to "10 kroków na przód", czy bardziej "6 do przodu i 2 w tył"? No i czy można było lepiej i bardziej efektywnie wykorzystać środki.
9 października 2015
+2
-5
PL
516-6af
~ abc  do ~ Fata   Plany są:
http://www.bilgoraj.pl/dat/attach/7113_strategia1.pdf
Tylko, ktoś wcześniej dobrze napisał, potrzeba by specustawy, żeby móc wywłaszczyć właścicieli działek pod te tereny.
Sami nie sprzedadzą miastu, a jak już to rzucą takie ceny, że nie będzie to miało sensu.
Nie da się ot tak zrobić terenów i to nie wina miasta, bo po prostu miasto nie posiada swoich gruntów, gdzie takie tereny mogłyby powstać, kilka lat temu chcieli wykupić grunty w kierunku Dąbrowicy, potem je uzbroić i ściągnąć inwestycje, to właściciele za te zarośnięte pola które leżą ugorem od lat chcieli ceny za m2 prawie jak w centrum przy Kościuszki. A potem narzekają, że nie ma miejsc pracy. I tak w koło.
9 października 2015
+4
-2
PL
cbd-06f
~ 52nb y   Bóg dal ludziom ziemię za darmo to czemu ja muszę płacić haracz za działkę?
9 października 2015
+3
-2
PL
cca-e61
~ Fata   No wlaśnie.Tereny pod inwestycje.
9 października 2015
+3
-0
PL
97e-811
~ Mac   Nie potrzeba rankingów aby zobaczyć jak sie Biłgoraj zmienił przez ostatnie lata.
Brakuje nam tylko terenów inwestycyjnych, ale mam nadzieje ze władze równie sprawie i je pozyskają
9 października 2015
+4
-0
PL
fb6-b16
~ narowerze   Ranking o którym mowa klasyfikuje jednostki samorządu pod względem ilości pozyskanych środków. Czekamy w takim razie na ranking wykorzystanych środków pod względem:
1. Jakości inwestycji na które te środki zostały przeznaczone
2. Partycypacji społecznej na etapie projektu.
3. Dzielenia przestrzeni miejskiej dla wszystkich mieszkańców.
I z tym ostatnim jest najgorzej. (przestrzenią miejską zawładną samochód), niestety.
9 października 2015
+4
-5
PL
f1f-9cc
~ observer   Ludzie oprzytomnijcie! Co ma miasto do niskich płac w BRW? Nie ma przemysłu bo nie ma dróg do Biłgoraja, nie ma dróg bo nie ma przemysłu. Gdyby były działki przy drodze na Dąbrowice można by kogoś ściągnąć. A gdyby miasto chciało kupić po 30-50 złotych to nikt nie sprzeda i tu się koło zamyka. Jedyna nadzieja to ustawa jak pod drogi specustawa. Pod inwestycje powinno się wywłaszczać.
9 października 2015
+3
-3
PL
cbd-06f
~ jhg 7f6   świetnie teraz zwolnijcie ludzi z wszelkich opłat za domy działki garaże ,bo po waszych drogach jakoś mi w kieszeni nic nie przybyło ,zróbcie apel do wyzyskiwaczy żeby lepiej płacili , w brw niewolnicy 20 lat nie maja podwyżek
9 października 2015
+2
-4
PL
4b8-dbb
~ mieszkaniec- miasta   Bardzo ładnie!To jest to.Można ,można.Niech się pisowcy przyglądają jak się winno pracować a nie rozrabiać!
9 października 2015
+9
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
9 lutego 2020 Biłgoraj
Najlepsi w sporcie, kulturze i działalności społecznej nagrodzeni
Już po raz kolejny burmistrz Biłgoraja przyznał nagrody najlepszym sportowcom i osobom wyróżniającym się w działalności społecznej oraz kulturalnej. Uroczysta gala odbyła się w niedzielne popołudnie, 9 lutego, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 09:53 Brody Duże
O czterech pasażerów za dużo
dzisiaj, 12:41 Rakówka
28-latek stracił prawo jazdy
w piątek, godzina 13:57 Biłgoraj
78 lat temu powstała Armia Krajowa
14 lutego to bardzo ważna data w historii Polski. Tego dnia została powołana Armia Krajowa. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. 78. rocznicę powstania jedynej, realnej, wojskowej i moralnej siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej zorganizowano także w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 23:38 Biłgoraj
Bal maturalny ZSZiO
dzisiaj, 09:32 Józefów
Harmonogram odbioru odpadów
5 lutego 2020 Biłgoraj
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia
Sytuacja w biłgorajskim szpitalu była przedmiotem dyskusji podczas spotkania komisji zdrowia Rady Powiatu. W spotkaniu udział wzięły pracujące w placówce pielęgniarki, zaproszono również członków Zarządu Powiatu.
9 lutego 2020 Biłgoraj
Niech żyje bal
w poniedziałek, godzina 12:23 Biłgoraj
Ruszyły szkolenia dla strażaków ochotników z powiatu biłgorajskiego
w piątek, godzina 08:03 Czernięcin Główny
Jubileusz 100-lecia urodzin
W środę, 5 lutego mieszkanka gminy Turobin Balbina Ciastuła obchodziła jubileusz 100-lecia urodzin. Z tej okazji Jubilatkę odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych, USC oraz KRUS.
dzisiaj, 08:44 Powiat
Oddaj krew
w poniedziałek, godzina 19:19 Biłgoraj
Karnawał w MDK
6 lutego 2020 Koszykówka
Biłgorajanin trenerem kadry narodowej
Pochodzący z Biłgoraja Wojciech Rogowski dostał nominację na trenera głównego Reprezentacji Polski U16 w koszykówce. W tym roku przed podopiecznymi Rogowskiego duże wyzwanie - Mistrzostwa Europy dywizji A.
w poniedziałek, godzina 08:57 Płusy
O 65 km/h za szybko
dzisiaj, 08:13 Księżpol
W trosce o dziedzictwo kulturowe i historyczne
w piątek, godzina 17:20 Biłgoraj
EKOwalentynki
Wolontariusze PCK zorganizowali akcję pod hasłem EKOwalentynki. W ramach przedsięwzięcia, w piątkowe popołudnie 14 lutego, w Parku Solidarności rozdawali sadzonki drzewek, częstowali piernikami i rozmawiali o ekologii.
dzisiaj, 13:30 Powiat
Znów mocniej powieje
11 lutego 2020 Gromada
Pożar w Gromadzie
5 lutego 2020 Biłgoraj
Nowy dyrektor BCK o swoich planach
Wraz z początkiem roku stanowisko dyrektora Biłgorajskiego Centrum Kultury objął Stanisław Kowalczyk. Na styczniowej sesji opowiadał o tym, jakie ma plany związane z funkcjonowaniem placówki.
w poniedziałek, godzina 10:35 Kraj
Child Alert [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:03 Biłgoraj
Sala obsługi interesanta otwarta
11 lutego 2020 Biłgoraj
Historia i rowery kołem się toczą
To tytuł wystawy rowerów z kolekcji mieszkańca Biłgoraja Andrzeja Zabłotnego, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się we wtorek, 11 lutego.
4 lutego 2020 Biłgoraj
Potrącenie rowerzysty na 835 [AKTUALIZACJA]
6 lutego 2020 Tarnogród
Ciągnik przewrócił się na zakręcie
7 lutego 2020 Gmina Biłgoraj
Ulga za kompostowanie
Od stycznia w gminie Biłgoraj obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Nie udało się uniknąć podwyżki. Jednak ci, którzy kompostują bioodpady mogą liczyć na ulgę. Wystarczy złożyć stosowną deklarację.
w sobotę, godzina 14:56 Biłgoraj
Dzień Otwartych Drzwi w "Czwórce"
10 lutego 2020 Biłgoraj
Policjanci wydostali dwie osoby z dymiącego auta
9 lutego 2020 Powiat
Mniej ofiar śmiertelnych, więcej pożarów
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przedstawiła statystki zdarzeń, do których doszło w minionym roku. Strażacy wzywani byli nie tylko do pożarów, ale też do wypadków drogowych, usuwali również szkody wyrządzone przez nawałnice. Niestety podczas miejscowych zagrożeń życie straciło 5 osób,
10 lutego 2020 Biłgoraj
Biłgorajski sztab Roberta Biedronia wystartował z kampanią
w sobotę, godzina 09:13 Księżpol
Transgraniczne inwestycje w gminie Księżpol
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl