W niedzielne popołudnie na placu przy remizie OSP w Bukowej zorganizowana została najważniejsza impreza w miejscowości. Co roku gromadzi ona wielu mieszkańców oraz gości. - Dla nas organizacja "Jagodzianek" po raz piąty jest dużo łatwiejsza niż na początku. Dużą pomoc otrzymujemy ze strony gminy Biłgoraj i Gminnego Ośrodka Kultury. Co roku wprowadzamy coś nowego, choć idea imprezy pozostaje niezmienne - rodzinna zabawa dla wszystkich z jagodami w tle - mówi Tadeusz Tutka członek zarządu OSP Bukowa i jeden z głównych organizatorów imprezy.
W tym roku tradycyjnie nie zabrakło degustacji potraw na bazie owoców leśnych oraz prezentacji twórców ludowych - można było zobaczyć procesy przędzenia lnu, powstawania łubów na sita i tradycyjnych łyżek drewnianych. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla dzieci, przeprowadzony został konkurs kulinarny na jagodową potrawę. Zwyciężyła Anna Jargieło, a dwa równorzędne drugie miejsca zajęły panie: Karolina Małysza i Agata Tutka. Pozostałe panie otrzymały wyróżnienia.
Część artystyczną otworzył koncert dzieci z placówki wsparcia dziennego "SKRZYDŁA" w Bukowej, następnie wystąpiły: Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej oraz Chór z Korytkowa Dużego. Ciekawy program pt. "Najwięcej witaminy maja polskie dziewczyny" zaprezentowali wychowankowie Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Po nich na scenie zagrała Zwierzyniecka Kapela Ludowa. Imprezę zakończyły dwa koncert. Pierwszy wystąpił The Jet Sons, a na końcu zagrał Meffis.
- Co roku OSP pozyskuje środki na organizację tej imprezy. Żony, rodziny strażaków, całe środowisko lokalne Bukowej, mocno angażuje się w organizację. Udało się wspólnie wypracować imprezę wyróżniającą się spośród innych robionych na terenie gminy - mówi Celina Skromak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.
Głównymi organizatorami "Bukowskich Jagodzianek" jest OSP w Bukowej, a impreza została dofinansowana ze środków programu "Działaj Lokalnie IX"Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.