Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.07.11 09:20

Jak wyeliminować problem sinic?

Każdego roku wraca kwestia wykwitu sinic w biłgorajskim zalewie Bojary. W trakcie ubiegłego sezonu z tego powodu zbiornik był niedostępny dla mieszkańców przez kilka tygodni. W tym roku sinice pojawiły się już na początku wakacji. Problem ten chcą rozwiązać władze miasta.
Jak wyeliminować problem sinic?
Jak wyeliminować problem sinic?

Zalew Bojary został przebudowany dwa lata temu. Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł. W ramach zadania wokół zalewu powstała nowoczesna infrastruktura oraz parking, a sam zbiornik uatrakcyjniła m.in. zjeżdżalnia wodna typu Anakonda. Projekt przewidywał także utworzenie bulwaru pieszo - rowerowego, remont schodów, budowę oświetlenia, jak również montaż systemu monitoringu, a także wykonanie boisk do piłki plażowej oraz przebudowę budynków wypożyczalni sprzętu wodnego.

Wszystko to zostało wykonane, a uroczyste otwarcie przebudowanego obiektu nastąpiło w czerwcu 2013r. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Zalew uroczyście otwarty.

Niestety każdego roku obiekt jest zamykany ze względu na występujące podczas upałów sinice. Jeszcze kilka dni temu obowiązywał zakaz kąpieli. Informowaliśmy o tym w artykule pt. W Biłgoraju zakwitły sinice, we Frampolu można się kąpać.

Temat ten został poruszony podczas środowej sesji Rady Miasta. Z interpelacją dotyczącą modernizacji odpływu wystąpił radny Marcin Mura. - Należy udrożnić dolny odpływ lub podjąć rozmowę z projektantem i zamienić odpływ dolny na górny. Wówczas woda wypływała by z większą siłą - stwierdził. - Myślę, że to miało duży wpływ na wykwit sinic, ale z pewnością przyczyniła się też pogoda i niski poziom wody w Osie - dodał.

O to jakie działania zostały podjęte, by zapobiec pojawieniu się sinic pytała natomiast radna Renata Socha.

- Bardzo dokładnie analizowaliśmy ten problem i zastanawialiśmy się jak go rozwiązać - rozpoczął burmistrz Janusz Rosłan. - Szereg czynników wpływa na tę sytuację. Jednak wcześniej, gdy był zupełnie inny wypływ wody również, prawie każdego roku, mieliśmy problem z sinicami. Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie. Propozycja zgłoszona w lutym przez OSiR dotycząca wykorzystania środków chemicznych, które mogłyby zmniejszyć zagrożenie sinicami, wiązałaby się z kosztami rzędu 46 tys. zł. Ponadto należałoby zastosować urządzenia, które napowietrzałyby zbiornik, a ich koszt to 41 tys. zł - odpowiadał burmistrz.

Są to dane uzyskane po rozmowach ze specjalistyczną firmą. Jednocześnie specjaliści nie mogliby udzielić gwarancji, że po zastosowaniu tych metod problem sinic nie powróci.

Ponadto inspektor biłgorajskiego Sanepidu wypowiedziała się w tym temacie, twierdząc, że stosowanie środków chemicznych jest bezcelowe, gdyż nie przyniesie spodziewanych efektów.

- Przyczyną jest zbyt mały przepływ wody, a z kolei to spowodowane jest suszą i małą ilością wody w Osie. Sinice powstają powyżej zalewu, w związku z czym napływają one do naszego zbiornika właśnie z cieku Osa. Mając tę wiedzę wydawanie dziesiątek tysięcy złotych jest bezcelowe - tłumaczył burmistrz Rosłan.

Sama zamiana sposobu odprowadzania wody z zalewu również nie zlikwiduje problemu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z projektantem.

- Jeżeli będzie taka wola i zgoda, przystąpimy do wykonania drugiej grobli, która pozwoli na regulowanie wypustu wody - podsumował włodarz miasta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5831
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (23)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
1a3-476
~ g   januszku propozycja przedstawiona przez osir to koszt 7 -10 tys zlotych, czy ty jeszce normalnie funkcjonujesz???????????????????????????????????????? 46 tys to chyba z wakacjami dla wszystkich urzednikow na bora bora.... co za komedia
19 lipca 2015
brak ocen
PL
2b7-690
~ Man Skan   Niestety ja na samą myśl, że Rosłan dalej burmistrzem to już 'siny chodzę'
13 lipca 2015
+5
-2
PL
e30-fdc
~ xyz  do ~ czemu   No właśnie Solina = elektrownia wodna. Gdyby nie to, iż solina jest też elektrownią wodną inwestycja była i jest opłacalna. Gdyby mieli zalać pola i wsie aby zrobić tylko zbiornik wodny bez elektrowni inwestycja była by nie opłacalna i niepotrzebna ...
13 lipca 2015
brak ocen
PL
34b-f09
~ do Xyz  do ~ Xyz   To może straż rybacka sprawdzi i same koła, ile osób nęci i łowi na grunt. Wystarczy przejść się i zobaczyć co w tych wiaderkach mają wędkarze. Jak są zawody to dopiero sypią zanętę.
13 lipca 2015
+1
-1
PL
f18-487
~ Xyz  do ~ mieszkaniec   Nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz, w zalewie nie można łowić metodą gruntową (twoje koszyczki). Do tego w okresie letnim nie można nęcić, nie rozumiem po co piszesz coś o czym nie masz pojęcia.
13 lipca 2015
+2
-1
PL
34b-f09
~ mieszkaniec   Proszę sprawdźcie ile wody jest w zbiorniku w lesie, tam jest minimum i tam też są sinice. Podrodze na osie jest kilka żeremi one również hamują przepływ wody. Wędkarze sypia tonami zanęte która osiada na dnie zbiornika i wpływa na zmianę parametrów wody. Może w okresie letnim i bezpośrednio prze wakacjami w przyszłym roku zakazać połowu na te koszyczki ( nie wiem jak ta metoda się nazywa) i pozostawić tylko spining. Niech wędkarze również trochę się przyczynią do poprawy jakości wody. Zalew jest mały a wymagania duże.
13 lipca 2015
+5
-1
PL
588-fd6
~ taki tam  do ~ do xyz   poziom wody mozna regulowac ,ale poziom wiedzy naszych wlodazy siega dna.
11 lipca 2015
+8
-1
PL
496-3b8
~ zonda  do ~ abc   ale nie jest to główną przyczyną tego zjawiska
11 lipca 2015
+3
-5
PL
b7a-742
~ Ave--jaaaaaa   susze to ma burmistrz w glowie
11 lipca 2015
+7
-3
PL
744-93c
~ abc  do ~ 82lkj   Nie ma sensu w Osie jest zbyt mały przepływ i jakby powiększyć zalew to już w ogóle praktycznie by nie było wymiany wody i jeszcze większe problemy z jej jakością.
Ten zalew trzeba zostawić jak jest, niech będą kaczki, ryby, spacery czy jazdy na rolkach/rowerach wokół.
Dla celów rekreacyjno-turystycznych trzeba myśleć o budowie dużego zbiornika między Brodziakami, a Biłgorajem na Czarnej Ładzie. Przy okazji dodatkowo rozwiązałby on problem powodzi na Czarnej Ładzie w Puszczy.
Szkoda, że te plany stoją, bo byłaby super atrakcja turystyczna w okolicy.
Według planów miałby mieć około 100ha powierzchni, dla porównania Biszcza i Janów mają po około 40ha, a Bojary chyba 9ha.
11 lipca 2015
+8
-0
PL
744-93c
~ abc  do ~ zonda   Przecież burmistrz właśnie wspomina o tym problemie:
"Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie."
11 lipca 2015
+6
-5
SE
03e-b2c
~ guinean sailor  do ~ inspektor samozwaniec   Myślę, że osobą z wizją mógłby być często piszący tu komentarze przedstawiciel woli narodu (trafne - wysoka ilość łapek w górę z powietrza się nie bierze). Jako człowiek światowy, wszechstronnie utalentowany, mający dobro tego miasta w sercu oraz palec boski - stworzyłby bryłę architektoniczną, do której to przybywałyby pielgrzymki wybitnych znawców sztuki i architektury. Już upajam się myślą tego niebanalnego kształtu, nowoczesnej formy oraz atrakcyjnych kolorów.
11 lipca 2015
+2
-1
PL
496-3b8
~ czemu  do ~ xyz   zawsze byłaby to jakaś atrakcja, w Janowie Lub. udało się zorganizować atrakcje dla ludzi, a co do terenów zieleni, które miałby być zalane i zniszczone to zapraszam nad Solinę gdzie nie tylko są zalane tereny zielone, a także pola uprawne i kilka wsi wraz z budynkami i nawet jeden kościół
11 lipca 2015
+3
-0
PL
496-3b8
~ zonda   i co teraz powiecie nieuki co tak krzyczeliście na wędkarzy, wyjaśniła się sprawa zakwitu sinic, dzięki wielkie za wyjaśnienie niektórym śnieżnym istotom tematu
11 lipca 2015
+4
-7
PL
ebd-0ea
~ do xyz   Jestem tam co dwa dni a na ziemi jeszcze zarobi Potocki, Pińczyński itd ,takie roboty dla nich to żyła złota , a kasę można wydębić z UE a wszystko się zwróci z turystyki , poziomy wody można regulować
11 lipca 2015
+2
-1
PL
c00-464
~ xyz  do ~ 82lkj   Gdybyś przynajmniej raz w życiu tam był wiedział byś, że poziom wysokości jest spory co uniemożliwia połączenie tych 2 zbiorników.
Poza tym obszar i ilość ziemi, której byłby by się trzeba pozbyć jest ogromna - inwestycja nieopłacalna i nierealna :)
11 lipca 2015
+4
-2
PL
a57-7c2
~ obi   ..... a nie lepiej zostawić to bajoro dla kaczek i ryb i wybudować nowe kompielisko na Ładzie ?
Mądre głowy z urzędów pomyślcie o tym !
11 lipca 2015
+9
-1
PL
567-b5c
~ 82lkj   Połączcie dwa bajora zalew i to co tama pękła i będzie jeden porządny a nie takie placki kałuże , wtedy rozwinie się turystyka , pola namiotowe , parki linowe , gastronomia itd, nie ma tu morza ,gór , zabytków , nawet objawień więc postawcie na turystykę a warunki są tylko trzeba chcieć.
11 lipca 2015
+6
-0
PL
fb2-7f3
~ eko   wpuścić tą blondi - radną do zalewu to sinice same uciekną
11 lipca 2015
+12
-3
PL
d9a-181
~ inspektor samozwaniec  do ~ inspektor samozwaniec   tylko ten rowek co dopływem jest nie ma tyle wody żeby tak zrobić
po prostu zalew powinien być tam gdzie autodrom a autodrom tam gdzie zalew
11 lipca 2015
+2
-3
PL
d9a-181
~ inspektor samozwaniec  do ~ inspektor samozwaniec   tak jak ta ściana pamięci półtora metra nad lustrem wody szeroka na 10 m u dołu kamienie (ładne oczywiście) ponad zaporą kładka
to nie trzeba projektanta tu jest potrzebny wizjoner
tak jak w całym mieście porobione jest coś bez wizji piękna i ułatwienia życia innym
11 lipca 2015
+2
-2
PL
d9a-181
~ inspektor samozwaniec   fajnie jakby taką kaskadę zrobić przy wpływie do zalewu nad nią kładkę
jak zmieniać to nie kosmetycznie tylko żeby szał pał był
a nie jeden gwóźdź do trumny więcej
11 lipca 2015
+1
-2
PL
695-3eb
~ Aga   a czyby nie można by przy okazji powiększyć tego zalewu,zrobić więcej atrakcji wkoło zalewu? Przecię taka inwestycja by się wróciła?
11 lipca 2015
+3
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 18:36 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 15:00 Rogale
Zderzenie 3 pojazdów. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
w piątek, godzina 14:27 Nadrzecze
Pożar auta na drodze wojewódzkiej
w czwartek, godzina 18:47 Region
W piątek biskup ogłosi zmiany personalne w parafiach
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w czwartek, godzina 14:40 Hedwiżyn
Uroczyste pożegnanie długoletniej dyrektor
w piątek, godzina 13:15 Biłgoraj
Wakacje czas zacząć
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
w czwartek, godzina 10:29 Biłgoraj
Kierowca ciężarówki "zgubił" naczepę
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
w piątek, godzina 15:21 Józefów
Pijany rowerzysta słono zapłaci
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w piątek, godzina 09:33 Księżpol
Centrum Księżpola czeka metamorfoza
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
15 czerwca 2024 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w czwartek, godzina 08:53 Powiat
Strażacy usuwali skutki burz
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl