Projekt "Różnimy się pięknie" realizowany jest przez 3 organizacje z 3 różnych krajów Europy. Elementem łączącym partnerów są wspólne zainteresowania folklorem, kultywowanie tradycji przodków, poznawanie kultury innych narodów, organizacja koncertów dla społeczności lokalnych i ponadlokalnych. Projekt polega m.in. na poznaniu tradycji kulturowych swoich partnerów, wymianie doświadczeń i poznanie nowych metod pracy z imigrantami w celu przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu i obywatelskiemu, pokazaniu piękna i roli tradycji kulturowych różnych narodów na tle wielokulturowej Europy.
W projekcie biorą udział: Grupa Folklorystyczna " Pokolenia", "Lasowiacy" ze Szwajcarii oraz "Piastowie" ze Szwecji.
W piątkowy poranek wszyscy uczestnicy spotkali się w sali Biłgorajskiego Centrum Kultury, by wspólnie rozpocząć realizację projektu. Gości witali dyrektor BCK Stefan Szmidt, kierownik działu artystycznego Maryla Olejko oraz burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, który powiedział: - W Biłgoraju oprócz ludności żydowskiej, która przed II wojną światową znacznie przekraczała liczbę miszkańców wyznania katolickiego, chrześcijan, polaków. Mieszkali również rusini, tatarzy. Doświadczenie bycia samemu imigrantem w obcym kraju czyni człowieka bardziej świadomym tego na jakie trudnośći napotykają przybysze do naszego miasta. Nawiązując do tytułu dzisiejszej konferencji "Szacunek przez poznanie" chcę zaznaczyć, że to poznanie dotyczy obydwu stron. Z jednej strony my, jako przyjmujący imigrantów powinniśmy starać się ich poznać, ich kulturę i obyczaje. Z drugiej strony imigranci przybywający do nas powinni chcieć poznawać nasze tradycje.
Podczas spotkania o wielokulturowości Biłgoraja mówił Tomasz Karolczak. Zaznaczył, że Ziemia Biłgorajska jest pomostem między wschodem a zachodem, terenem gdzie w sposób bardzo widoczny następowało przenikanie kultur. Następujące po sobie pokolenia nauczone były pokojowego współżycia z ludźmi różnych wyznań.
O różnorodności kulturowej mówili także przedstawiciele zespołów polonijnych krajów partnerskich: Szwecji i Szwajcarii. - Miarą demokracji jest poszanowanie przez większość praw mniejszości, jej prawa do utrzymania swej tożsamości kulturowej. Wszędzie tam, gdzie na tym samym obszarze koegzystują różne kultury we wzajemnym poszanowaniu, tam panuje pokój i zrozumienie, zwiększając tym samym bogactwo kulturowe tego obszaru - stwierdziła Maria Olsson ze Szwecji.
Po konferencji zaproszono na otwarcie oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej "Strój regionalny - znak narodowy czy przeżytek". Tego dnia wszyscy uczestnicy projektu odwiedzili także Miasteczko Na Szlaku Kultur Kresowych, gdzie odbyło się uroczyste sadzenie drzew, które otrzymały najpopularniejsze imiona występujące w danym kraju: Jan i Maria (Polska), Bogdan i Oksana (Ukraina). Szwedzi wybrali imiona z mitologi - Ask i Embla, Szwajcarię reprezentować będą imiona Reto i Heidi. Kulturę Izraela reprezentować będą imiona Izaak i Sara.
Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską a zarządzany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, która w poszczególnych krajach powołuje Agencje Narodowe, zajmujące się programem pod hasłem "Uczenie się przez całe życie - Grundvig".