Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich założony został w 1972 roku przez rotmistrza Antoniego Kurowskiego. Co nim kierowało?
- Prawdopodobnie pomysł nadania takiej właśnie nazwy wziął się stąd, że ułani tego pułku walczyli na naszych ziemiach w czasie II wojny światowej, podczas kampanii wrześniowej. Stąd 3. Pułk wywodzi swoje tradycje z czasów Królestwa Polskiego, jak i Księstwa Warszawskiego, czyli XIX w. Następnie został założony ponownie w ramach I Korpusu Polskiego w Rosji, a miało to miejsce pod koniec 1917r. Żołnierze, którzy służyli pod rozkazami carskimi zaczęli formować oddziały. Pierwszy Korpus Polski walczył z bolszewikami aż do czerwca 1918r. Ułani dalej próbowali formować polskie jednostki, 3. Pułk po raz kolejny wznowił działalność na przełomie października i listopada tego samego roku - opowiadali członkowie Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy.
Właśnie mija 50 lat od powstania tego szwadronu. Świętowano w niedzielę 17 lipca.
Najpierw odbyła się uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Drugą część wydarzenia zorganizowano na terenie zalewu Biszcza-Żary. Wszystkich gości powitał wójt gminy Biszcza, a zarazem członek szwadronu Zbigniew Pyczko.
Wydarzenie stało się okazją do podziękowań dla ułanów za działalność w celu podtrzymywania tradycji historycznych, kultywowania dziedzictwa oręża polskiego i edukowania młodszych pokoleń.
- Od 1972 roku nasz szwadron aktywnie uczestniczy w życiu gminy, wcześniej było więcej ułanów, na niektórych zdjęciach mogliśmy się doliczyć nawet kilkudziesięciu koni. Pułk oczywiście nie jest znany jedynie lokalnie, a i szerzej, z tego co nam widomo ułani pełnili nawet wartę w Katedrze na Wawelu. Obecnie nasz szwadron liczy mniej członków, ale liczymy na to, że niebawem się to zmieni - podkreślali biszczańscy ułani.
Słowa uznania skierował minister Jacek Sasin, a odczytał je pełnomocnik PiS w powiecie Grzegorz Wróbel. - Szwadron w Biszczy został odtworzony, by zachować pamięć o pułku i ułanach w nim służących. Dziś reprezentuje on gminę podczas uroczystości. Chcę podkreślić, że bardzo ważna jest rola organizacji, które popularyzują sylwetki bohaterów Wojska Polskiego. Dzięki takiej działalności kształtuje się postawa patriotyczna młodego pokolenia, która ma wpływ na jego przyszłe zachowania społeczne - napisał minister Sasin.
- Każdy jubileusz to okazja do świętowania, ale to też czas podsumowań i planów a kolejne lata działalności. Misja szwadronu to przede wszystkim kontynuowanie tradycji po tych, którzy lata temu walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Nie jest ławo dziś wypełniać misję przodków, bo, powiem żartobliwie - zabrakło koni w tej kawalerii. Dlatego chcę życzyć szwadronowi z Biszczy przede wszystkim tego, by wartości, które są bliskie ułanom i pozwalają realizować tę misję przyświecały im przez kolejne lata, by dawały namiastkę tej waleczności, która kojarzona jest z kawalerią - podkreśliła posłanka Beata Strzałka.
Podczas wydarzenia podsumowano też konkursy plastyczny i informatyczny, odbyły się też koncerty: Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1939" Jastkowice oraz Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich.