fot. UM Józefów
Uczestniczyło w nim 9 rzeźbiarzy i 9 malarzy, którzy przez prawie dwa tygodnie uwieczniali walory Józefowa w kamieniu i na płótnie. Efekty ich pracy, która odbywała się pod kierunkiem dr Wojciecha Mendzelewskiego i prof. Donata Kowalskiego, zostały zaprezentowane na poplenerowej wystawie, otwartej w sobotę 12 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury. Prace malarskie są prezentowane właśnie w MOK-u, natomiast rzeźby będą zdobić plac przy miejscowej szkole oraz centrum Józefowa w okolicy dworca autobusowego.
Było to już siódme spotkanie, podczas którego młodzi artyści mogli jednocześnie wypoczywać i rozwijać swój talent. Wśród uczestników byli studenci różnych roczników, ale nawet ci, którzy brali już udział w podobnych plenerach w innych miejscach, do Józefowa przyjechali pracować po raz pierwszy.
Podsumowując tegoroczny plener pod hasłem "Natura źródłem inspiracji", prof. Donat Kowalski podkreślił, że jest to bardzo ważny element procesu dydaktycznego, uczący m.in. wnikliwej obserwacji otoczenia. - Z ogromnego potoku informacji oko artysty wybiera najznaczniejsze obiekty, najistotniejsze informacje. Jednakże zbiór przedmiotów lub zjawisk, które zauważa, nie tworzy jeszcze obrazu. Potrzebna jest określona zasada wyboru i organizacji - uważa prof. Kowalski. Jego zdaniem im więcej artysta poczynił obserwacji, zebrał materiału i poświęcił czasu na analizę, tym większą ma on szansę na utworzenie dużej ilości wartościowych skojarzeń, które jest w stanie zawrzeć w swoim dziele. Prof. Kowalski uważa, że naśladowanie natury nie ma polegać na powtarzaniu, bądź przetwarzaniu jej obiektywnych cech, ale raczej na tym, by artysta skupił się na swoich indywidualnych wrażeniach.
W tym roku młodzi rzeźbiarze wykonali trzy prace, w tym dwa słonie i gladiatora. Według autorów pomysłu zwierzęta z podniesionymi trąbami mają przynieść szczęście gminie Józefów, a prawie 2-metrowy gladiator, strzec miasto przed złymi mocami. Efektem pracy malarzy są obrazy akrylowe i olejne przedstawiające uroki Józefowa.
Wykonane podczas pleneru rzeźby pozostaną w Józefowie, natomiast malarze przekazali do dyspozycji ośrodka kultury po jednej z kilku wykonanych prac. Poplenerowa wystawa w józefowskim MOK-u będzie czynna przez miesiąc. Potem ma być eksponowana także w Tomaszowie Lubelskim, Łukowej i Lublinie.