Wolontariusze znaleźli się również w finałowej dziesiątce laureatów, których wybrała ogólnopolska kapituła konkursu i będą reprezentować nasz region w ogólnopolskiej edycji konkursu Barwy Wolontariatu, podczas Gali Wolontariatu dnia
16 grudnia 2013 r. w Warszawie.
Opiekunem Szkolnego Koła Caritas jest siostra Izabella Elżbieta Podwyszyńska.
Kim są wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas, które działa w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju?
Są zwyczajni: uczą się, lubią zabawę, mają przyjaciół, marzą o pięknej przyszłości. A jednocześnie są niezwyczajni: łączy ich pasja, pragnienie pomagania, chęć czynienia dobra.
Koło istnieje od kilku lat, do grupy wolontariuszy każdego roku przeciętnie należy około 20 osób. Angażują się w pomoc kolegom i koleżankom w szkole i środowisku lokalnym. Dzięki temu uczą się zrozumienia i szacunku dla drugiego człowieka, wrażliwości na różne obszary ludzkiej biedy, budują zaufanie między sobą, rozwijają naturalną potrzebę czynienia dobra.
Swoja działalność zaczęli od adopcji na odległość dziewczynki z Rwandy - zorganizowali dla niej zbiórkę w szkole, by uzyskać potrzebne 180 euro rocznie. Dlaczego? Bo, jak powiedziała jedna z uczennic: "może ten jeden człowiek kiedyś przyczyni się do zmiany losu całej Afryki". Angażują się także w pomoc dla dzieci z Domu Dziecka w Zwierzyńcu, odwiedzają dzieci niepełnosprawne oraz ludzi starszych w Domu Kombatanta w Biłgoraju. Pomagają dzieciom w nauce w świetlicy socjoterapeutycznej, wspierają dwie rodziny wielodzietne, odwiedzają starszą samotną kobietę. Pomagają materialnie innym uczniom w szkole i sami zdobywają środki na wszystkie działania.
Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju są różni jak każda młodzież. Jednak wolontariusze poświęcający swój czas i młodość dla innych są wyjątkowi. Często zapominają o sobie tak bardzo, że nie potrafią połączyć nauki z pracą wolontariusza. Siedzą później po nocach, aby nadrobić materiał szkolny i poprawić stopnie. Jednak nigdy nie narzekają, zawsze są gotowi do pomocy i nigdy nie sprawiają kłopotów wychowawczych. Są jak, "gwiazdy", które świecą tym, którym zbyt ciemno na drogach życia.
Jak to dobrze, ze obok nas są ludzie młodzi piękni i bogaci w dobre czyny.
Celem konkursu Barwy Wolontariatu jest nagrodzenie najbardziej aktywnych wolontariuszy oraz ukazanie dobrych praktyk współpracy z wolontariuszami. Konkurs jest okazją, aby w sposób szczególny podziękować wolontariuszom, którzy, na co dzień współpracują z wieloma organizacjami, środowiskami i osobami prywatnymi. Pozwala on pokazać wielobarwność działań społecznych i aktywność wolontariuszy, którzy pomagają m.in. w pracach biurowych, jak i tych, którzy biorą udział w terapiach dzieci niepełnosprawnych, ochotników pomagających w organizacji wydarzeń okolicznościowych, konferencji, udzielają porad prawnych, co dzień odwiedzają pensjonariuszy hospicjów i szpitali.
Konkurs ma charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie - regionalnym, wybrani zostaną laureaci regionalni (na poziomie województw). Ich zgłoszenia zostaną przekazane do etapu ogólnopolskiego. Na tym etapie Kapituła dokona wyboru dziesięciu nominowanych do wyróżnienia wolontariuszy. Z tej grupy podczas Gali Wolontariatu, wyłonionych zostanie trzech zwycięzców. Gala kończy konkurs.