Konferencja Dziedzictwo Przyrodniczo - Kulturowe Puszczy Solskiej i Roztocza organizowana jest przez Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Biłgoraj, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, PTTK Oddział w Biłgoraju, Kapitułę Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa i Polski Klub Ekologiczny. Konferencja skierowana jest do samorządowców, leśników, młodzieży szkolnej, klubów i organizacji o charakterze historycznym, ekologicznym, kulturowym.
Celami organizowanych od ośmiu lat konferencji są:
- wspieranie idei zrównoważonego rozwoju,
- integracja różnych środowisk oraz instytucji wokół problemu ochrony środowiska,
- wykorzystanie i propagowanie doświadczeń praktyków i efektów badań naukowych w kontekście zrównoważonego użytkowania zasobów,
- upowszechnianie wiedzy przyrodniczo-leśnej,
- pogłębienie świadomości dziedzictwa kultury naszego regionu.
W roku bieżącym konferencja związana była ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla. Eucharystię celebrowali ks. komandor Józef Michalik proboszcz parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju, ks. prof. Tadeusz Guz, a przewodniczył jej ks. dr Wiesław Oleszek. Druga część konferencji odbyła się w Zespole Szkół Leśnych.
Referat wygłosił m.in. ks. prof. Tadeusz Guz, który mówił o wpływie przyrody na kształtowanie i wychowanie człowieka. Mgr Ewa Paczos podzieliła sie natomiast wiedzą dotyczącą postaw kobiet wobec systemu komunistycznego w latach 1944-1956 na terenie powiatu biłgorajskiego. Mgr inż. Marian Kurzyna opowiadał za to o udziale leśników w walkach o niepodległość.
- Wielkim atutem konferencji jest integracja wielu środowisk wokół tematów uświadamiających młodzieży historię regionu oraz podkreślających troskę o zachowanie pamięci i mądry, zrównoważony rozwój naszego regionu ale również całej Polski - mówi Barbara Serafin, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.