Największe zagrożenie pożarowe występuje wiosną, a także latem, wtedy wystarczy iskra, by spowodować pożar lasu, który jest niezwykle trudny do ugaszenia.
W ostatnim czasie doszło do dwóch tego typu zdarzeń. Strażacy walczyli z ogniem w Woli k. Biłgoraja, gdzie spłonęło ok. 0,5 km2 lasu. Bilgorajska.pl informowała o tym w artykule pt. Dwa pożary lasu.
Przyczyną jednego z pożarów było niedogaszenie ogniska. To właśnie ludzie są przyczyną ponad 90% pożarów w lasach, umyślne podpalenia, czy nieostrożność w obchodzeniu się z ogniem to główne przyczyny powstania pożarów w lasach, jednak bezdeszczowa pogoda i wysoka temperatura powietrza znacznie zwiększają ryzyko.
Stopień zagrożenia pożarowego leśnicy określają na podstawie wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego.
Na terenie powiatu biłgorajskiego, wg stanu na godz. 13, wilgotność ściółki nie przekracza 15%, wilgotność powietrza utrzymuje się natomiast na poziomie ok. 40%, sytuacja jest więc wyjątkowo niekorzystna. Obowiązuje najwyższy stopnień zagrożenia pożarowego.
Podobna sytuacja jest na ternie całej południowej części Lubelszczyzny.
Jeśli mierzona przez 5 dni wilgotność ściółki będzie niższa niż 10% wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasu. Należy więc zwracać uwagę na oznakowanie. To kwestia naszego bezpieczeństwa.