UM Józefów/ MBP w Józefowie
Zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży z gminy Józefów, ale również wypoczywających na Roztoczu, będą się odbywać od tego tygodnia, o 11.00 we wtorki i czwartki.
Wakacyjny program będzie oparty zarówno na twórczości autora "Lokomotywy", jak również bohaterach jego utworów. Uczestnicy spotkań będą mogli dowiedzieć się m.in.: gdzie ptaki plotkują i co to jest pamięć słoniowa, poznają cuda i dziwy oraz spotkają w bibliotece marzycieli.
Pierwszy raz pociąg ze stacji "biblioteka" zabierze pasażerów do krainy fantazji i zabawy we wtorek 9 lipca. Pracownicy józefowskiej książnicy będą razem z dziećmi m.in.: budować z kartonów ilustrację wiersza "Lokomotywa", tworzyć własną audycję radiową i prowadzić bajkoterapię z Tuwimem, poznawać audiobooki i najciekawsze okolice Józefowa, a także tworzyć transparenty oraz biżuterię artystyczną. Podczas zajęć literackich dzieci przeprowadzą wywiad... z Julianem Tuwimem, w konkursie czytelniczym przeniosą się w, malowany jego utworami, świat wyobraźni, a także popracują w "Tuwimowskiej fabryce książek" i na zajęciach "Potuwimuj razem z nami" nad ilustracjami do wierszy.
Inauguracja wakacyjnych spotkań będzie połączona z wystawą prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie. Przygotowane przez nich swoiste działa sztuki będzie można nie tylko podziwiać, ale także kupić i w ten sposób wspomóc działalność WTZ. Odwiedzający ekspozycję będą mogli się zaopatrzyć na przykład w piękne witraże, malowane i wyszywane obrazy, kompozycje kwiatowe, świeczniki i inne ozdoby z drewna, a także malowane ręcznie na jedwabiu szale. Wystawa będzie czynna do końca wakacji.
Również przez dwa najbliższe miesiące czytelnicy józefowskiej książnicy oraz turyści, wypoczywający w tej okolicy mogą oglądać ekspozycję zatytułowaną "Julian Tuwim, łowca słów i kolekcjoner rymów". Wernisaż ekspozycji, przygotowanej z okazji Roku Juliana Tuwima, odbył się przy okazji tegorocznej "Magicznej nocy w bibliotece", która odbyła się w pierwszy weekend letniej kanikuły.
Wakacyjne spotkania są jednym z elementów projektu pod nazwą "Różne oblicza integracji - Biblioterapia w bibliotece", który jest współfinansowany w ramach programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj i Gminę Zwierzyniec.