Zebranych przywitał i rozpoczął IX Sejmik Samorządów Uczniowskich Gimnazjów z Powiatu Biłgorajskiego - dyrektor szkoły Maciej Buczek, który zacytował Jima Rohna - "Skuteczna komunikacja to 20 % tego, co wiesz i 80 % tego, co czujesz na temat tego, co wiesz. " - IX sejmik jest szczególny gdyż w ubiegłym roku odeszła od nas Celina Ćwikła - twórca idei sejmikowych spotkań. Dlatego też uczniowie podejmą uchwałę nad nadaniem Sejmikom imienia pani dyrektor - zaznaczył Maciej Buczek.
W sejmiku wzięły udział samorządy uczniowskie ze szkół: Gimnazjum Nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Biłgoraju z opiekunem Agatą Tutką; samorząd Gimnazjum Powiatowego w Biłgoraju z opiekunem Justyną Szczepanik; Gimnazjum Publiczne w Goraju z opiekunem Jadwigą Widz, Gimnazjum w Majdanie Starym z opiekunem Grażyną Rymarz, Gimnazjum w Tereszpolu Zaorendzie (opiekun Dorota Dobosz) i we Frampoli (opiekun Stefan Pindor).
Marszałkiem sejmiku został Daniel Łukasik, Wicemarszałkiem Jakub Węgrzyn, a sekretarzem Klaudia Pieczykolan.
Cel IX sejmiku przedstawiła zastępczyni przewodniczącego samorządu uczniowskiego - Komunikacja to proces który zachodzi nieustannie. Swoją mimika, słowami przekazujemy informacje. Co roku efektem naszej pracy jest uchwała sejmikowa. Także dzisiaj poprzez dyskusję i wymianę poglądów wypracujemy zasady dobrej komunikacji - mówiła Joanna Rawiak.
Ważnym elementem spotkania było nadanie sejmikom imienia Celiny Ćwikły, inicjatorki spotkań gimnazjalistów. Zaprezentowano sylwetkę pani dyrektor wraz z pokazem slajdów - W centrum jej uwagi zawsze był człowiek. Jej gabinet dyrektorski był zawsze otwarty dla uczniów, ale często widzieliśmy zaglądających tam nauczycieli. Potrafiła wydobyć z każdego to co najlepsze. Łączyć ludzi, a nie ich dzielić - mówiła uczennica Gimnazjum Nr 1.
Sejmik otrzymał imię Celny Ćwikły przy 72 głosach na tak i 1 wstrzymującym się. Młodzi ludzie wysłuchali także wykładu, na temat asertywności, psychologa Anny Marchwiany z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej - Większość życia spędzamy wśród innych ludzi. Umiejętność komunikowana się wpływa na nasz nastrój, samopoczucie. Mamy prawo wyrażać wszystkie uczucia. Negatywne emocje to energia która w nas zostaje. Pamiętajcie nie udawajcie, że nie przeżywacie złości - podkreślała pani psycholog.
Następnie gimnazjaliści udali się na zajęcia warsztatowe w małych grupach. Jednym z działań realizowanym w ramach Sejmiku był także konkurs plastyczny na plakat poświęcony komunikacji interpersonalnej pt."Zobacz co chcę Ci powiedzieć". Na zakończenie zaplanowano występy artystyczne Zespołu Tańca Współczesnego "ADA" z MDK, kierowanego przez Edytę Buczek.