Swoje zeznanie podatkowe można było złożyć do 30 kwietnia. Urząd Skarbowy czynny był tego dnia do godziny 18.00. Do tej godziny zarejestrowano w urzędzie 28 812 zeznań podatkowych. Nie są to dane ostateczne, gdyż na dzień przekazywania danych statystycznych w dalszym ciągu urząd ewidencjonuje zeznania, które wpływają za pośrednictwem poczty.
- Ostatni dzień składania deklaracji rozliczeniowych przebiegał spokojnie, bez kolejek. Najczęściej podatnicy odliczali wydatki z tytułu wychowania dzieci, wydatki na cele rehabilitacyjne, związane z użytkowaniem sieci Internet, jak również korzystali z możliwości przekazania 1% podatku należnego wybranym organizacjom pożytku publicznego - mówi Krystyna Gozdecka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju.
Zasady przekazywania 1% podatku na rzecz opp nie zmieniły się, to naczelnik urzędu skarbowego w miesiącu lipcu i sierpniu przekaże organizacjom kwoty wykazane w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub też z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Porównując liczbę złożonych zeznań do roku ubiegłego, zauważa się wzrost liczby podatników rozliczających się z urzędem, gdyż na dzień 30.04.2009
czyli zeznania podatkowe za 2008 rok złożyło 28 121 podatników w tym 200 wykazało dochody uzyskane za granicą. W zeznaniach podatkowych za 2009 rok
dochody zagraniczne rozliczyło 168 podatników, na ogólną liczbę 28 812 zeznań. Także większa liczba podatników skorzystała z możliwości złożenia deklaracji drogą internetową - E-PIT bez wymaganego podpisu kwalifikowanego w tym roku złożyło 305 podatników, a w ubiegłym roku 90 podatników. - Ten wzrost także nas cieszy, oznacza, że mieszkańcy powiatu idą z duchem czasu, a e-deklaracje to najprostsza droga do złożenia własnej deklaracji podatkowej, gdyż nie wychodząc z domu można szybko i wygodnie rozliczyć się z fiskusem - stwierdza pani Naczelnik.
Osoby, które zorientowały się, że w zeznaniu podatkowym popełniły błąd, powinny jak najszybciej złożyć korektę. To samo dotyczy tych, którzy zbyt późno zdecydowali się na przekazanie 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, gdyż muszą złożyć korektę w ciągu dwóch miesięcy, aby te pieniądze zostały przekazane zgodnie z wyborem podatnika. Osoby, które nie rozliczyły się z urzędem w terminie, mogą zostać ukarane karą grzywny w wysokości od 131,70 zł do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia.