W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji: podinsp. Mariusz Rozwód oraz mł. asp.Monika Kostecka, naszą komendę reprezentowali I zastępca komendanta Policji w Biłgoraju nadkom. Andrzej Deryło oraz Paweł Stręciwilk, specjalista do spraw nieletnich i patologii. Na uroczystość przyjechała także Joanna Kulikowska, starszy wizytator K.O. w Lublinie. Władze samorządowe reprezentował: Stanisław Schodziński, wicestarosta oraz Mirosław Późniak, przewodniczący Rady Powiatu.
Zaproszeni goście najpierw obejrzeli krótki film zrealizowany w MDK opowiadający o tym do czego może doprowadzić zażywanie narkotyków. Nastepnie o głównych założeniach programu opowiedział podinsp. Mariusz Rozwód, który koordynuje działania PaT na terenie województwa lubelskiego.
- My jako policja ustawowo musimy przeciwdziałać uzależnieniom, ale program PaT jest nową propozycją dla waszego powiatu. Cieszę się, ze projekt wsparły władze samorządowe i że Młodzieżowy Dom Kultury podjął się zadania koordynacji programu - mówił podinsp. Mariusz Rozwód.
Zaprezentowano także wymowny spektakl w którym pokazano jak ogromna presja bycia we wszystki najlepszymi jest dziś wywierana na młodych ludziach przez ich rodziców. Dzieci od najmłodszych lat słyszą, ze mają zostać lekarzami, prawnikami, informatykami. Ta ogromna presja może spowodować frustrację, która z kolei przyczyni się do sięgnięcia po narkotyki.
O tym czym są narkotyki, jakie konsekwencje prawne grożą za posiadanie i stosowanie narkotyków opowiedział mł. asp. Paweł Stręciwilk, specjalista do spraw nieletnich i patologii z KPP w Biłgoraju. Zaprezentował także wymowne zdjęcia różnych osób,w początkowym okresie brania narkotyków i po kilku miesiącach lub latach. Na zakończenie Aspirant Stręciwilk przypomniał słowa Marka Kotańskiego, że narkotyków nie można dzielić na miękkie i twarde, ale na te, które zabijają powoli i na te które zabijają od razu.
Głos zabrał także wicestarosta Schodziński, który stwierdził, że jego marzeniem jest, aby film ten pokazano w każdej szkole powiatu. Starosta odwołał się także do badań, które nie są podawane do publicznej wiadomości, że dwukrotne zażycie niektórych narkotyków powoduje takie skutki jak 30 lat picia alkoholu - W mediach jest jeden obrazek wszyscy są piękni i bogaci, a rzeczywistość jest inna. Brakuje propagowania takich haseł jak pokora, dobroć - zaznaczył wicestarosta Schodziński. Na zakończenie głos zabrał Mirosław Poźniak - My dorośli często mamy swój udzial w tym, że młodzież zachowuje się ryzykownie. Młodzież ma do tego wiele powodów. Musimy zadbać o to , żeby nie niszczyć autorytetów - podkreślił przewodniczący Późniak, który na zakończenie zacytował wiersz T.Kubiaka pt. Szanuj Zieleń.
Projekt "Profilaktyka i Ty" ma zasięg ogólnopolski. Powstał przy współpracy Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główną idei programu PaT opiera się na przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży poprzez jej aktywizację i działanie na rzecz lokalnego środowiska. Na terenie naszego powiatu koordynacji programu podjął się Młodzieżowy Dom Kultury, przy współpracy KPP w Biłgoraju. - Program PaT to rozmowa młodych ludzi z ich rówieśnikami językiem teatru,filmu tańca.PaT nie jest program, który leży gdzieś zakurzony na półkach ministerstwa, program jest żywy, działa - stwierdził w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Maciej Książek, koordynator projektu na terenie powiatu biłgorajskiego.