Praca nad tymi niezwykłymi obrazami obejmowała zajęcia, które odbywały się podczas wakacji i pierwszych w obecnym roku szkolnym. - Celem tych zajęć było pobudzenie wyobraźni i kreatywności poprzez twórczą zabawę. Na przykładzie dzieł artystów początków XX wieku dziewczęta mogły odczuć zmiany, jakie zachodziły w postawie artystycznej, podejściu do procesu tworzenia, warsztatu i sposobu wypowiedzi - wyjaśnia Anna Świca, opiekun grupy plastycznej.
Obrazy Marca Chagalla, "Witkacego" Stanisława Ignacego Witkiewicza, czy Kazimierza Mikulskiego - każdy z tych twórców dostarczał innego rodzaju inspiracji. Twórczość Chagalla to symbole, baśniowe nierealne skojarzenia, Mikulski wyrażał się w groteskowych wizjach z pogranicza jawy, snu, fantazji - dodaje Anna Świca.
W Galerii Zielonej zawisło osiemnaście prac, dziesięciu autorek: Katarzyny Maciochy, Karoliny Kurys, Karoliny Kaczor, Agaty Kwiecińskiej, Gabrysi Tutki, Debory Lipińskiej, Katarzyny Pawęzki, Karoliny Strzałki, Agnieszki Kaczor i Joanny Kulik.
- Naprawdę świetnie się bawiłyśmy na tych zajęciach. Nie planowałam jaki obraz powstanie. Wszystko wychodziło w trakcie, spontanicznie - wyjaśnia Debora Lipińska. Także Kasia Powęzka dodaje, że prace powstawały pod wpływem chwili. - Najczęściej malowałyśmy z jednego źródła, a wychodziły z tego zupełnie inne obrazy. Patrząc np. na obrazy Chagalla i obserwując jego wizje można zobaczyć coś, co natchnie nas do namalowania czegoś swojego - mówi Kasia Pawęzka.
Zapraszamy do Galerii Zielonej MDK do obejrzenia tej nietypowej, ale fascynującej wystawy. Prace młodych artystek można oglądać w dniach od 15 września do 7 października.