Uczestnicy wycieczki spędzili trzy intensywne dni w mieście kojarzonym głównie z włókiennictwem. Taki też był główny cel podróży - zgłębić wiedzę o tym niezwykle wszechstronnym surowcu. Już w pierwszym dniu odwiedzili najstarszą w Polsce fabrykę nici ARIADNA, gdzie zapoznali się z procesem produkcyjnym całego asortymentu nici oraz historią zakładu.
Drugi dzień to niezwykle interesujące warsztaty na Politechnice Łódzkiej, na zaprzyjaźnionym Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Pierwsze zajęcia przeprowadziła dr inż. Emilia Śmiechowicz - zapoznała uczniów ZSZiO z włóknami funkcjonalnymi, które stosowane są do różnych celów specjalnych, np. włókna jako sensory, magnetyczne, czy włókna alginianowe. Uczniowie przeprowadzali ocenę organoleptyczną i mikroskopową włókien specjalnych przy zastosowaniu różnych czynników zewnętrznych wywołujących np. ich zmiany barwne, czy strukturalne. Dając popis talentom wzorniczym, pod okiem dr inż. Marka Idzika wykonali włókninę techniką igłowania. Kolejne zajęcia to już część artystyczna zawodu. Dr inż. Elżbieta Radaszewska wprowadziła uczestników w tajniki zasad projektowania ubioru spersonalizowanego, korzystając z metodologii design thinking. Następnie projektowali ubiory spersonalizowane na wieczorową okazję przy pomocy manekina i materiałów odzieżowych. Odbywało się to pod czujnym okiem projektantów: dr Aleksandry Wereszki i dr Andrzeja Fodera.
Trzeciego dnia przedstawiciele ZSZiO odwiedzili najlepszą farbiarnię i wykańczalnię odzieży w Łodzi KNK KANAKA. To tutaj powstają najładniej wybarwione jeansy, czy kolorowe T-shirty. Firma szczyci się posiadaniem certyfikatu Global OrganicTextile Standard (GOTS). Wszystkie ubrania poddawane tutaj obróbce są bezpieczne dla nas, a powstałe przy produkcji ścieki i inne odpady nie zagrażają środowisku.
Wycieczka to również czas przyjemności i odpoczynku. Tego również nie zabrakło. Było orientarium, ZOO, zwiedzanie miasta i wiele innych atrakcji.