Rada Pedagogiczna ZSZiO pozytywnie zaopiniowała utworzenie OPW* (Oddziały Przygotowania Wojskowego). Jeśli Rada Powiatu w Biłgoraju podejmie uchwałę w tej sprawie, i jeśli uda się zrekrutować kandydatów, oddział przygotowania wojskowego rozpocznie funkcjonowanie z dniem 1 września 2024 roku.
Na rok szkolny 2024/2025 MON przygotowało limit 200 wniosków, termin składania upływa 31 marca. Dla ciekawości, w roku szkolnym 2023/2024 limit wynosił 120 wniosków, a wydano 219 zezwoleń. Widać, że w Polsce tworzy się coraz więcej takich oddziałów, jest duże zainteresowanie.
Jeśli chodzi o finanse, to MON finansuje tzw. pakiet sprzętowy - 85 tysięcy zł, przy czym 80% po stronie MON, zaś 20% było by po stronie naszego powiatu. Pakiet mundurowy to 1 450 zł na ucznia, w danym cyklu nauczania.
W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, są obowiązkowe zajęcia edukacyjne (wg. programu określonego rozporządzeniem MON z dnia 21 maja 2020 roku). Program realizuje szkoła, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej.
Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzony na początku ostatniego roku szkolnego. Absolwent OPW może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.
Główny cel tworzenia OPW to oczywiście wzmocnienie edukacji obronnej, a w dalszej perspektywie zasilenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, ochotnikami.
* Oddziały Przygotowania Wojskowego są programem docelowym dla klas wojskowych. 1 września 2021 roku naukę w tym programie rozpoczęło 7 100 uczniów w 147 szkołach. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym.