W czwartek 16 listopada w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, odbyło się I posiedzenie założycielskiej Rady programowej w celu stworzenia założeń scenariusza do wystawy stałej w Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski, kierownik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Jarosław Bury oraz dr Rafał Drabik z IPN z Warszawy, Kamil Kopera z Instytutu Pileckiego i Stowarzyszenia Osuchy 44, Ewa Michońska z Muzeum Narodowego w Lublinie - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, Piotr Krukowski z Muzeum Narodowego w Lublinie, historyk i regionalista dr Adam Balicki oraz regionalista i prezes BTR Piotr Flor.
Jak podkreślał starosta, powstanie muzeum w Osuchach, to inwestycja powiatowa, będąca odpowiedzią na konieczność opowiedzenia i odpowiedniego przekazania historii bitwy pod Osuchami i historii jej uczestników, żołnierzy polskich, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli wszystko co najcenniejsze.
Podczas I spotkania przedstawiona została koncepcja Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44, zakres prac inwestycyjnych, koncepcje sal wystawowych, sali konferencyjnej oraz zakresu prac towarzyszących.
Pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, którego muzeum w Osuchach na początku przynajmniej ma być filią, przedstawili swą wizję tej placówki i poczynione do tej pory ustalenia. Zapowiedziano także powstanie tzw. Rady Społecznej, która także miałaby być zaangażowana w kreowanie działalności i wyposażenia osuchowskiego muzeum.
Przypomnijmy. We wrześniu 2025 roku zakończyć mają się prace inwestycyjne w ramach projektu pn. "Przebudowa i rozbudowa budynku dawnej szkoły w Osuchach na potrzeby utworzenia Oddziału Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Osuchach".
Inwestycja obejmuje w szczególności:
- przebudowę budynku byłej szkoły podstawowej, budowę nowego pawilonu i połączenie obu budynków i uzyskanie w efekcie przestrzeni ekspozycyjnych i konferencyjnych, biurowych, magazynu, biblioteki, recepcji z holem wejściowym oraz pomieszczenia gospodarcze i techniczne
- elementy zagospodarowania terenu m.in. ogrodzenie, zjazd, zatoka autobusowa, nawierzchnie utwardzone przed budynkiem, parkingi
- instalacje i urządzenia m.in.: zaopatrzenia w ciepło (pompy ciepła), techniki wentylacyjnej i klimatyzacji, elektroenergetyczne w tym OZE, teletechniczne i informatyczne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne
- niezbędne dostosowania w tym urządzenia, wyposażenie rozwiązania techniczne specyficzne dla sposobu użytkowania obiektu umożliwiające oddanie obiektu do użytkowania.