Niewiadoma diagnoza, czyli jak poziom stresu zaostrza objawy dyspepsji
Zdarza się, że badania laboratoryjne okażą się niejednoznaczne. Coraz częściej mówi się o pacjentach, u których stwierdzono niestrawność na tle nerwowym. Na rozwój tego rodzaju dyspepsji narażone są osoby o impulsywnym i lękliwym usposobieniu, u których podejrzewa się lub stwierdzono zaburzenia na tle nerwicowym. Również pracoholicy odznaczają się wysokim odsetkiem osób, które cierpią na objawy niestrawności. Hormony stresu potrafią negatywnie wpłynąć na organizm, ograniczając przy tym funkcje układu trawiennego - ruchliwość żołądka ulega zmniejszeniu, przez co w rezultacie wszystkie czynniki odpowiedzialne za niestrawność mogą się pogorszyć. Stres, zmęczenie i niezdrowy tryb życia to prawdziwa mieszanka wybuchowa, mogąca spowodować realne szkody w ludzkim ciele i bezpośrednio wpłynąć na dalsze funkcjonowanie człowieka. Problemy z trawieniem bardzo często uchodzą za wstydliwe; mało kto dzieli się informacjami o nich publicznie, woląc zachować dla siebie wszelkie bóle brzucha, pieczenie w przełyku czy męczące, uporczywe wzdęcia. Jedynym skutecznym remedium na te dolegliwości jest dotarcie do przyczyny silnego napięcia nerwowego - pomocna może okazać się konsultacja u psychologa lub psychoterapeuty, którzy pomogą w znalezieniu odpowiedzi i zalecą wdrożenie korzystnych czynności zapobiegawczych.
Naturalne metody leczenia niestrawności
Pierwsze łagodne objawy niestrawności mogą zostać zniwelowane przez ziołowe napary. Obecnie mamy na rynku szeroki wybór ziół i mieszanek, które można pić po posiłku lub przy wystąpieniu którejkolwiek z wymienionych powyżej dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół na niestrawność żołądka zalicza się:
• rumianek pospolity - jego rozkurczowe działanie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego łagodzi ból brzucha i wzdęcia; doskonale sprawdza się w przypadku osób doznających niestrawności ze stresu;
• melisę lekarską - uspokaja i działa rozkurczowo, zwiększając wydzielanie soków trawiennych; ziele łagodzi bardzo wiele objawów związanych z dyspepsją;
• koper włoski - dostępny w każdym sklepie, łagodzi i zapobiega skurczom jelit, tym samym pobudzając ich perystaltykę, dzięki czemu uchodzi za roślinę, która zapobiega wzdęciom i kolkom; może być stosowany także przez dzieci.
Naturalne metody leczenia wspiera firma DEVA Harmony, od kilku lat celebrująca moc ajurwedy, czyli holistycznego podejścia do zdrowia. Na swojej stronie internetowej devaharmony.com/pl/ziola-na-trawienie/, eksperci dzielą się swoją wiedzą na temat problemów trawiennych i metod na całkowite pozbycie się ich z życia. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem do swojego życia zdrowych nawyków i dodatkowych aktywności fizycznych. W końcu, wedle starego powiedzenia, zdrowe ciało to równocześnie funkcjonujący na wysokich obrotach umysł.